درنگ: تحقیقات نشان داده در امریکا از هر ۵ خانم باردار یک نفر در دوران بارداری‌اش مدت زمانی را به استراحت مطلق در تختخواب گذرانده است. این موضوع می‌تواند از چند روز تا چند ماه ادامه داشته باشد. در علم روز پزشکی زنان این موضوع دیگر پیشنهاد نمی‌شود چون هزاران نمونه وجود دارد که این کار باعث زایمان راحت‌تر نشده است. از طرفی هرچند خوابیدن در تخت و استراحت کردن برای مادران در نگاه اول لذت‌بخش به نظر می‌رسد اما این لذت فقط برای چند روز است و وقتی طولانی می‌شود مشکلات زیادی ایجاد می‌کند.

پیش از این در بسیاری از مواقع استراحت مطلق برای زنان باردار توصیه می‎شد. مثلا رایج‎ترین آن مربوط به زنانی بود که دوقلو باردار بودند. همچنین اگر پزشکتان احساس کند بدن زن باردار ضعیف شده و جنین به اندازه کافی رشد نمی‌کند استراحت مطلق را توصیه می‎کند.

اخیرا چندین مطالعه و تحقیق در این باره انجام شده که نشان می‌دهد استراحت مطلق هیچ کمکی به زنان باردار نمی‌کند. همان طور که گفته شد هیچ نشانه‌ یا دلیل علمی هم وجود ندارد که نشان دهد استراحت مطلق باعث بهتر شدن شرایط زن باردار یا زایمانش می‌شود. حتی درباره زنانی که دوقلو باردار هستند، تحقیقات نشان داده آن‌هایی که در بیمارستان بستری می‎شوند و استراحت مطلق دارند بیشتر دچار زایمان زودتر از موعد می‎شوند.

از طرفی تحقیقات نشان داده استراحت مطلق اگر بیش از اندازه طولانی شود حتی می‎تواند باعث لخته شدن خون و شاید ایجاد تغییراتی در متابولسیم بدن شود که باعث بیشتر شدن درد زنان باردار می‌شود. به غیر از این وقتی از ماهیچه‌هایتان به اندازه کافی استفاده نکنید، قدرتشان را از دست می‌دهند و باعث می‎شود بیشتر احساس خستگی و ضعف داشته باشید. بعد از این که استراحت مطلقتان هم تمام شود باید زمانی سختی بکشید تا دوباره عضلات به شرایط ایده‎آل بازگردند.