هر فرد دانمارکی از زمانی که به دنیا می‎آید انتظار خدمات بهداشتی و سلامتی و البته خدمات آموزشی رایگان دارد. از زمانی که وارد کالج می‌‏شوند، انتظار دارند که دستمزد و حقوق دانش‎آموزی دریافت کنند. زمانی که بچه‎دار می‌‏شوند مادران ۱۰ ماه دستمزد مادری دریافت می‎کنند و از محل کارشان مرخصی با حقوق می‎گیرند. همه افراد این کشور انتظار امنیت شغلی بسیار بالا دارند و از زمانی که استخدام می‎‏شوند به بازنشستگی در همان شرکت فکر می‏‌کنند. پس با این امکانات بعید است دانمارکی‌ها افراد کم‎توقعی باشند

درنگ : دن بوتنر، محقق و کاوشگر نشنال جئوگرافیک بعد از انجام تحقیقات بسیار توضیح داده که چرا دانمارک شادترین مردمان دنیا را دارد. در زیر صحبت‌های او را می‎خوانید:

من مطمئنم بیشتر داستان‌هایی که درباره مردم دانمارک و دلیل خوشحال و شاد زندگی‏ کردنشان مطرح است، اشتباه هستند. یکی از مشهورترین داستان‌ها این است که می‎گوید دانمارکی‌ها خوشحالند چون افراد کم‎توقعی هستند. اما این اصلا واقعیت ندارد.

  اینفوگرافیک | شادترین مردم دنیا را بشناسید | وضعیت ما ایرانی‌ها

هر فرد دانمارکی از زمانی که به دنیا می‎آید انتظار خدمات بهداشتی و سلامتی و البته خدمات آموزشی رایگان دارد. از زمانی که وارد کالج می‌‏شوند، انتظار دارند که دستمزد و حقوق دانش‎آموزی دریافت کنند. زمانی که بچه‎دار می‌‏شوند مادران ۱۰ ماه دستمزد مادری دریافت می‎کنند و از محل کارشان مرخصی با حقوق می‎گیرند. همه افراد این کشور انتظار امنیت شغلی بسیار بالا دارند و از زمانی که استخدام می‎‏شوند به بازنشستگی در همان شرکت فکر می‏‌کنند. پس با این امکانات بعید است دانمارکی‌ها افراد کم‎توقعی باشند.

اما من معتقدم چیزی که باعث شادی و رضایت دانمارکی‌ها شده این است که دولتشان به بهترین شکل ممکن به نیازهای اولیه زندگی توجه دارد و این موارد را مدیریت می‎کند. در زندگی افراد این کشور همه‌چیز مرتب است و همه مسیر درست را طی می‌کنند. این امکان برایشان فراهم است تا در حرفه‎ای مشغول شوند که واقعا مشتاقش هستند.

چیزی که باعث شادی و رضایت دانمارکی‌ها شده این است که دولتشان به بهترین شکل ممکن به نیازهای اولیه زندگی توجه دارد و این موارد را مدیریت می‎کند. در زندگی افراد این کشور همه‌چیز مرتب است و همه مسیر درست را طی می‌کنند

نکته دیگر درباره مردم این کشور این است که آن‌ها علاقه زیادی به رقابت با یکدیگر ندارند، مدام مشغول خرید لباس‎های جدید و ماشین‌‎های جدید نیستند و بیشتر سعی دارند از زندگی‎شان لذت ببرند. آن‌ها مشتاقند تا زمان کافی برای تفریح کردن داشته باشند و به علایقشان رسیدگی کنند.

دانمارکی‌ها معماران توانایی هستند. در این کشور بهترین رستوران‌‎ها با زیباترین دکورها و طراحی‌ها دیده می‎شود و همه این‌ها یعنی در این کشور می‎توان با شادی و رضایت زندگی کرد. وقتی صحبت از شادی و خوشحالی می‌‏شود اولین چیز که به ذهن همه ما می‏‌رسد توجه به تفریح و خوش گذراندن است. اما واقعیت این است که بخش عمده‎ای از خوشحالی و شادی مربوط به نداشتن استرس در زندگی روزانه است. در نتیجه وقتی در کشوری هستید که می‎دانید هیچ گونه مشکلی از نظر خدمات درمانی و دارویی و بیمه‌‏ای، خدمات تحصیلی، بازنشستگی و … ندارید، طبیعتا شاد زندگی می‎کنید.

 

  • در صورتی که علاقه دارید در تهیه یک گزارش ما را یاری کنید. چرا ایرانی‌ها جزء غمگین‌ترین مردم دنیا هستند. مقصر کیست؟ پرتوقعی مردم، تجمل گرایی و مدیریت دولت‌ها … نظراتتان را کامنت بگذارید.