درنگ: بهمن سال ۹۴ روسیه و ایران اتفاق مهمی در ارتباطات هوایی ایران و روسیه رخ داد. در این روز، یادداشت تفاهمی در خصوص آزادسازی خطوط هوایی بین دو کشور امضاء شد. با این سند دو کشور تمایل خود را به توسعه جغرافیایی پروازها و افزایش تعداد شرکت‌های هواپیمایی دو کشور نشان دادند. در نتیجه توافق حاصله تعداد پروازها در هفته به ۲۷ الی ۲۸ عدد رسید. اگرچه تعداد پروازها در فصل توریسم روسیه بر حسب شرایط تغییر کرده و با پایان این فصل پروازها نیز کاهش پیدا می‌کنند.

با گذشت مدتی از امضای این سند، روسیه اعلام کرد که دو شرکت هواپیمایی روسیه قصد دارد پروازهایی را به تهران، مشهد و اصفهان راه اندازی کند. در مقابل شرکت‌های هواپیمایی ایرانی نیز اعلام کردند که خواهان حق پرواز به مسکو، سنت پترزبورگ، آستراخان، قازان، اوفا، سوچی و یک شهر دیگر هستند.

با نگاهی به پرونده تابستان سال گذشته و خطوط پروازی بین دو کشور متوجه رضایت خاطر شرکت‌های هواپیمایی و مهمتر از آن تورگردانانی می‌شویم که صندلی‌های پیش خرید شده را با قیمت مناسب به فروش رسانده‌اند.

با همین تصور امسال هم به سراغ تورگردانان رفتیم تا شرایط خطوط هواپیمایی بین ایران و روسیه و حجم مسافران اعم از توریست و غیرتوریست را جویا شویم.

در این میان با «شرکت بوران پارس» یکی از آژانس‌های گردشگری فعال و مستقر در روسیه صحبتی داشتیم. بابک قنبرنژاد مدیر عامل شرکت «بوران پارس» در این رابطه توضیح داد: با توجه به اینکه دو شرکت هواپیمایی روسی خطوط هوایی اورال و s7 مجوز ۱۲ پرواز مسافرتی در هفته به شهرهای تهران، اصفهان و مشهد را دریافت کرده‌اند، امسال خطوط هواپیمایی s7 با شروع فصل توریست پروازهای خود را راه اندازی کرده است و روزهای سه شنبه و جمعه بین تهران – مسکو – سنت پترزبورگ در حرکت است. این پروازها به صورت معمول و خارج از برنامه چارتر راه اندازی شده‌اند و با هواپیماهای مدل ایرباس ۲۱۹ و ظرفیت جابجایی ۱۸۰ تا ۲۲۰ مسافر، بعد از پایان سال نیز به فعالیت خود ادامه خواهند داد.

وی ادامه داد: طبق روال گذشته شرکت هواپیمایی ایران ایر و ایرفلوت در این خط فعال هستند که ایرفلوت معمولا در فصل توریسم یک یا دو پرواز اضافه کرده و بعد از پایان فصل به ۴ پرواز در هفته بسنده می‌کند. شرکت هواپیمایی ماهان نیز دو سال است که با برنامه‌ای منسجم در خط تهران – مسکو و ترانزیت از این دو شهر به دیگر نقاط رفاه حال مسافران را فراهم کرده است. ماهان در فصل توریسم تعداد پروازهای خود را به ۵ پرواز در هفته افزایش داده است.

بابک قنبرنژاد مدیر عامل شرکت «بوران پارس» اضافه کرد: علاوه بر موارد ذکر شده، برخی خطوط در فصل توریسم به صورت چارتر فعالیت دارند که از جمله آنها تابان یک روز در هفته، زاگرس برای اولین بار از اصفهان یک روز در هفته، ماهان چارتر از مشهد به مسکو و سنت پترزبورگ، آسمان یک روز در هفته، قشم ایر با پنج پرواز در هفته و در نهایت پرواز نوردوین با دو پرواز در هفته نیاز مسافران ایران و روسیه را مرتفع می‌کنند. با این حال، نکته قابل ذکر این است که اگرچه تعداد پروازها به نسبت سال گذشته افزایش پیدا کرد، اما تعداد مسافران کمتر شده است. به عبارتی می‌توان گفت که غالب پروازها خالی هستند.

دلیل خالی بودن هواپیماها با وجود هزینه‌های بالای هر پرواز برای خطوط هواپیمایی چیست؟

امسال متاسفانه قیمت هتل‌ها و به طور کل هزینه‌های سفر برای توریست‌های ایرانی عازم روسیه بالا رفته است. سندی که در راستای تسهیل روادید برای ایرانیان و صدور ویزاهای گروهی به امضا رسیده و مدت‌ها پیش در نشریات جشن آن را گرفتند، هنوز به مرحله اجرا درنیامده است. اگر این سیستم پیاده شود، قطعا هزینه تور برای هر مسافر که قصد عزیمت به روسیه را دارد تا حدی کاهش یافته و روند کار ساده‌تر خواهد شد.

بنابراین، اگر بگوییم که چهار سال پیش مشکل کمبود خطوط پروازی، تحریم‌های ایران، پایین بودن تقاضا برای سفر به روسیه را داشتیم، امروز با حل شدن سه مشکل اول، مشکل چهارم بروز کرده است که در گرانی هتل‌ها و خدمات خلاصه می‌شود.

مشکل بسیاری از تورگردانان ایرانی این است که هتل‌ها استاندارد مشخصی برای بستن قرارداد با تورگردان ندارند و به هر شیوه‌ای که مایل باشند توافق می‌کنند. برخی از هتل‌ها پیش پرداخت بالایی را طلب می‌کنند و حتی قبل از ورود مسافر تسویه کامل می‌خواهند که هزینه سنگینی را بر دوش تورگردان می‌گذارد. در عین حال اگر مشکلی بین تورگردان و هتلداران بروز کند، هیچ مرجعی برای رسیدگی به شکایات و احقاق حقوق اپراتورها وجود ندارد.

با وجود ریسک‌های موجود تعداد تورگردانانی که مایل به همکاری با هتل‌های روسیه هستند، کاهش پیدا می‌کند و قطعا افرادی که امسال سود زیادی نبرده‌اند، سال آینده مسیرهای دیگری را برای فعالیت انتخاب خواهند کرد که هزینه‌های کمتری را به جیب مسافر و تورگردان تحمیل کند و مشکلات کمتری را در مسیرشان قرار دهد.