درنگ : محمدعلی پورمختار عضو کمیسیون قضایی مجلس طراح طرح یک فوریتی «ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها»، بود که با اشاره به امضای ۱۲۸ تن از نمایندگان ذیل این طرح، توضیح داد: به واسطه تصویب این طرح می‌توانیم تعداد زندانیان که روز به روز در حال افزایش است را کاهش دهیم.

پورمختار اجرا نشدن دستورالعمل رئیس قوه قضائیه از سوی قضات را عامل اصلی افزایش تعداد زندانی‌ها دانست و گفت: دستورالعملی را ریاست قوه قضائیه به دادگستری ها ابلاغ کرده اند، اما به رغم این ابلاغ نه تنها تعداد زندانیان کاهش نیافته است بلکه در مدت هفت ماه براساس آماری که سازمان زندان ها ارائه کرد،‌ شاهد افزایش ۲٫۷ درصدی زندانی ها هستیم.

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس تشریح کرد: به رغم تأکید ریاست قوه قضائیه می بینیم قضاتی که مکلف به ممانعت فرستادن افراد برای بازداشت و صدور حکم زندان هستند،‌ به این موضوع کمتر توجه می‌کنند.‌ دلیلش هم این است که قضات فکر می کنند این ابلاغیه صرفا یک دستورالعمل است که می تواند اجرا شود یا نشود!

این نماینده مجلس دهم، ضمن ابراز تأسف دوباره از اجرا نشدن دستوالعمل رئیس قوه قضائیه، افزود: اگر این بخششنامه را به طرح تبدیل کرده و مصوبش کنیم تا به قانون تبدیل شود، بیشتر مورد عنایت قضات قرار گیرد.

او به آمار سازمان زندان‌ها اشاره کرد و افزود: بازداشت موقت ها در همین مدت هفت ماه، ۴٫۵ درصد افزایش یافته است. برخی از قضات، تا متهم وارد دادسرا می شود،‌ او را به بازداشتگاه می فرستند و رسیدگی هم نمی کنند! براساس گفته سازمان زندان‌ها،‌ افرادی که در ادامه این مسیر آزاد می شوند؛ آمارشان منفی است!

پورمختار در نهایت ضمن درخواست از همکارانش برای رأی مثبت به این طرح، گفت: سازمان زندان ها با کمبود جا مواجه است. این مسائل هزینه سنگینی را به دولت و قوه قضائیه تحمیل کرده است. شاید دوستان بگویند این طرح بارمالی دارد،‌ باید بگویم نه تنها اینگونه نیست،‌ بلکه در آینده بارمالی را کم می کند.

سلمان خدادادی هم در قامت نماینده مخالف این طرح گفت: ما  به جای اینکه به فکر ۲۷۰ هزار نفر متهم زندانی باشیم، باید به فکر ۸۰ میلیون نفر ایرانی باشیم. ما برای اینکه بودجه و جای نگهداری این ۲۷۰ هزار نفر را نداریم، می خواهیم ۸۰ میلون نفر را با مشکل مواجه کنیم؟ اگر جرم های ما براساس قوانین کشور است، پس باید با جرم برخورد شود. اگر این همه در کشور مجرم است، خب در تعاریف جرم تجدید نظر کنیم. اگر جرم اینگونه شود که صبح مجرم برود زندان و ظهر برگردد،‌ خب زندان مانند خانه اش می شود! آسان کردن تعریف جرم، در بسیاری موارد امنیت جامعه را از بین می برد.

پس از خدادادی نوبت به مهرداد لاهوتی نماینده لنگرود رسید که از این طرح دفاع کند. او گفت: امروز نزدیک به ۲۵۰ هزار زندانی در کشور داریم،‌ حال آنکه ظرفیت زندان های ما ۱۴۰ هزار نفر است. ما آدم‎هایی را به دلایل مختلف می توانستیم زندانی نکنیم، اما افراد را در زندان ریخته ایم. برای هر مسئله کوچکی، اول قاضی متهم را به بازداشتگاه میفرستد تا بعد موضوع را بررسی کند!

لاهوتی تأکید کرد: دوستان! ما حدود ۲ هزار عنوان مجرمانه در کشور داریم که این موضوع باید حل شود. ما سالیانه حدود ۵۰۰ هزار نفر ورودی و خروجی در زندان ها داریم. من خودم در بازدیدی که از زندان داشتم، جوانی را دیدم که در ملاءعام در ماه رمضان روزه خواری کرده است، آیا این جوان که اشتباه کرده است باید بازداشت شود؟! رئیس قوه قضائیه هم وقتی خدمتشان رسیدم،‌ گفتند که با بحث زندان زدایی موافق هستند.

در نهایت نمایندگان با ۱۲۲ رای موافق، ۱۷ رای مخالف و هشت رای ممتنع از مجموع ۱۹۷ نماینده حاضر با یک فوریت این طرح موافقت کردند تا این موضوع در مجلس مورد بررسی قرار بگیرد.