ساعت‌‌های مکانیکی مشکل رایجی دارند، زمانی که باتری آنها تمام می‌شود از زمان جا می‌مانید و باید دوباره زمان را تنظیم کنید. این ویژگی برای برخی از مالکان ساعت‌های مکانیکی سنتی زیبا است اما برای برخی دیگر خسته‌کننده است.

شرکت ساعت‌سازی رسنس (Ressence) یکی از نوپاترین شرکت‌های ساعت‌سازی در سوئیس، برای این مشکل راه حلی یافته‌است: ساعت مکانیکی جدیدی که توسط یکی از طراحان آی‌پد،‌تونی فادل طراحی شده‌است. فادل می‌گوید ساعت‌های مکانیکی در زمانی که برای اولین‌بار اختراع شدند،‌یعنی درحدود ۳۰۰ سال پیش، فناوری پیشرفته ای به حساب می‌آمدند و ما می‌خواهیم مشکلاتی که در طراحی آنها به جا مانده را نیز برطرف سازیم.

فادل که در سال ۲۰۰۸ شرکت اپل را ترک کرد تا شرکتی به نام Nest Lba را راه‌اندازی کند،‌می‌گوید به این دلیل به این پروژه علاقمند شده‌است که جریان آن کاملا برخلاف جریان ساعت‌های هوشمند است،‌ساعت‌هایی که به اتصال باتری‌های بزرگتر، نمایشگرهای لمسی و منوی چندین لایه نیازمندند. او معتقد است ساعت‌بازها به چنین گزینه‌هایی در ساعت نیاز ندارند،‌تنها می‌خواهند ساعتشان زمان درست را نشان دهد.

ساعت e-Crown شرکت رسنس که توسط بنوآ میتین بنیانگذار شرکت طراحی شده‌است، درحال حاضر تنها یک طرح اولیه است. این ساعت تماما مکانیکی است اما به المنتی الکترونیکی مجهز است که آن را به ساعتی دیجیتالی تبدیل می‌کند.  به گفته مین‌تین اگر ساعت را از دست باز کنید و در جایی رها کنید،‌ پس از ۳۶ ساعت از کار می‌افتد. اما الکترونیک‌های درون آن از کار نمی‌افتند و به محض اینکه دوباره ساعت را به دست ببندید،‌شتاب‌سنج‌های درون ساعت متوجه موضوع می‌شوند و ساعت به صورت اتوماتیک خود را تنظیم می‌کند.

بهاین شکل تنها کافی است یکبار این ساعت را تنظیم کنید. می‌توان این ساعت را برای دو منطقه زمانی تنظیم کرد. ظاهر این ساعت نیز نشان نمی‌دهد قطعه‌ای الکترونیکی درون آن وجود دارد. درصورتی که باتری مبتنی بر انرژی حرکتی این ساعت نیمی از شارژ خود را از دست بدهد،‌ مجموعه‌ای از ریزدریچه‌ها روی صفحه مرکزی ساعت نمایان می‌شوند تا ۱۰ سلول خورشیدی از زیر آنها آشکار شود. این سلول‌ها می‌توانند باتری را در عرض سه ساعت شارژ کنند.

به گفته رسنس این اولین ساعت مکانیکی خود تنظیم شونده در جهان است که قرار است تا دسامبر ۲۰۱۸ وارد بازار شود. قرار است این ساعت با قیمت حدودی ۳۵ هزار دلار به فروش برسد.