درنگ: حتما در زندگی خود با افراد خونگرم و جذاب زیادی مواجه شده‌اید، آنها روح هر میهمانی هستند و به نظر می‌آید در بالاترین حد اعتماد به نفس قرار دارند. اما برای خریدن یک نان از مغازه یک ساعت صرف آماده شدن و لباس پوشیدن می‌کنند. اگر اعتماد به نفس در این افراد بالاست چرا برای انجام چنین کار ساده و پیش‌پا‌افتاده‌ای اینقدر زمان صرف می‌کنند؟

واقعیت این است: افرادی که بسیار پرجنب و جوش و اجتماعی هستند، اغلب از اعتماد به نفس پایینی برخوردارند و معمولا از این ویژگی‌های اخلاقی پرهیاهو برای پنهان کردن احساس ضعف درونی خود استفاده می‌کنند.

این ضعف در احساس عدم امنیت ریشه دارد از این رو این افراد معمولا نقش افراد برتر را بازی می‌کنند تا ضعف اعتماد به نفس در آنها آشکار نشود. این رفتار پرهیاهو به دنبال کسب اعتبار است. این افراد با هیاهو و هیجان می‌خواهند نشان دهند که افرادی واقعا شاد و جذاب هستند اما افرادی که واقعا درباره خود چنین احساسی را داشته باشند، نیازی به بیان علنی آن به منظور کسب اعتبار از دیگران ندارند. چنین افرادی به شنیدن تعریف یا اطمینان یافتن از ویژگی‌های مثبت در خودشان نیازی شدید دارند و بدون شنیدن این دست تعاریف احساس پوچی و اضطراب می‌کنند.

  • این ضعف ریشه در گذشته دارد

* ارتباط نادرست میان والدین و کودک: عدم وجود پشتیبانی و حمایت از سوی والدین در سنین رشد به این ضعف دامن می‌زند.

* فشار از سوی همسالان: برخوردهای آزاردهنده از سوی همسالان کودک که منجر به ازبین رفتن اعتماد به نفس در او می‌شود.

* نارضایتی از ظاهر: فشار از سوی رسانه‌ها و زندگی روزمره اجتماعی روی نوجوانان و رشد فرهنگ محبوبیت افراد مشهور که به الگو تبدیل می‌شوند باعث افزایش سطح توقع نوجوانان از خود و ظاهرشان می‌شود و در آنها احساس شدید نارضایتی از شکل و ظاهر به وجود می‌آورد.

* ضربه روحی در گذشته: افرادی که در گذشته قربانی سوءاستفاده فیزیکی، احساسی، روانی یا جنسی قرار گرفته‌اند در معرض ابتلا به افسردگی، اضطراب، عدم احساس امنیت و کاهش اعتماد به نفس قرار می‌گیرند و احساس بی‌ارزش بودن، گناه و شرم آنها را رها نمی‌کند.

* توقع بالا از سوی دیگران: جوامع امروزی از همه‌چیز انتظار زیادی دارند، فشار برای دستیابی به موفقیت‌های آکادمیک، ورزشی و اجتماعی می‌تواند بر روحیه یک فرد اثری بزرگ داشته‌باشد، به ویژه اگر دستیابی به این موفقیت‌ها برای وی چالش‌برانگیز باشد.

* تفکر منفی: این عادتی رفتاری است که در آن فرد به اندازه‌ای به ناراحتی و منفی بودن خو می‌گیرد که خارج شدن از این حالت برای او بسیار دشوار خواهد شد.

  • راه حل؟

برای کمک به افرادی که اعتماد به نفس پایینی دارند، باید از ایجاد احساس امنیت در آنها آغاز کرد. حمایت از آنها و کمک به ساخت حس امنیت در آنها کلیدی‌ترین راهکار برای کمک به چنین افرادی است.

از گفتگو‌های منفی‌گرایانه با آنها پرهیز کنید، گفتگو را به سوی مثبت‌گرایی هدایت کنید.

از گفتن اینکه به آنها اهمیت می‌دهید خجالت نکشید، کمبود اعتماد به نفس با کمبود احساس عشق و محبت همراه است و دانستن اینکه کسی به آنها اهمیت می‌دهد و ارزش واقعی آنها را می‌داند قدمی بزرگ برای رفع ضعف درونی آنها خواهد بود.

از آنها برای حضور در فعالیت‌هایی دعوت کنید که روحیه آنها را افزایش می‌دهد،‌ مانند یوگا، ورزش، یا حتی خرید لباس‌های جدید.

برنامه های طنز ببینید و با هم بخندید، زیرا از قدیم گفته‌اند خنده بر هر درد بی‌درمان دواست و کمک به افراد اندوهگین برای عادت کردن به خنده روحیه آنها را بهبود می‌بخشد.

خود را برتر نشان ندهید، زمانی که فردی با مشکلی بزرگ مواجه است،‌ گفتن “از آن عبور کن” نه تنها کمکی به او نمی‌کند بلکه حس رها شدگی و عدم امنیت را در او تشدید می‌کند.