درنگ : به دلیل اینکه این رفتار به سرعت در فضای مجازی گسترش یافته،‌ در حدی که به مسمومیت بیش از ۱۲۰۰۰ نوجوان آمریکایی منجر شده‌ است، آن را یک میم مسری می‌نامند (میم یک واحد بنیادی از نظرات، نمادها یا کنش‌های فرهنگی است که از طریق بیان، رفتار، رسوم و سایر پدیده‌های قابل تقلید توان انتقال از یک ذهن به اذهان دیگران را داراست).

به گفته آلفرد آلگوآس از مرکز اطلاعات مسمومیت فلوریدا، افراد شانس خود را در خوردن این کپسول‌های رنگی و مسموم امتحان می‌کنند اما به چه قیمتی؟ این کار رفتاری کاملا احمقانه‌ است. کمیسیون ایمنی محصولات مصرفی نیز هشدار داده که یک رفتار مسری در فضای مجازی نباید به تراژدی خانوادگی تبدیل شود.

با وجود اوج گرفتن این رفتار در فضای مجازی، انجمن آمریکایی مراکز کنترل مسمومیت گزارش داده که روند کلی مسمومیت ناشی از خوردن قرص‌های پاک‌کننده رو به کاهش گذاشته‌است. در سال ۲۰۱۷ نزدیک به ۱۲۲۹۹ تماس با مراکز کنترل مسمومیت در این رابطه گرفته شده‌ است و این رقم در واقع نسبت به سال ۲۰۱۵ کاهشی ۱۵ درصدی داشته‌ است. پدیده مسمومیت با قرص‌های شوینده اولین‌بار در سال ۲۰۱۲ شناخته شد.

  چالش‌های مرگبار؛ از یکشنبه غم انگیز تا نهنگ آبی | مرگ‌؛ دستاورد وسواس جلب توجه!
  • چالش‌های پرخطر

صرف‌نظر از حماقت آشکاری که در پس بسیاری از چالش‌های اینترنتی وجود دارد، چالش‌ها و رفتارهای عجیب و غریب و گاه خطرناک در فضای مجازی با سرعتی بالا رواج پیدا می‌کنند. برای مثال تا چندی پیش چالش گالن باب شده‌بود، اگرچه در این چالش هم مقدار شیر و هم زمان نوشیدن آن متغیر بود اما به صورت متوسط،‌ در این چالش فرد یک ساعت زمان داشت تا بدون اینکه آنچه خورده را بالا بیاورد،‌ یک گالن شیر را بنوشد.

پس از آن نوبت به چالش دارچین رسید، چالشی که در آن افراد در کمتر از یک دقیقه باید یک قاشق دارچین آسیاب شده را بدون خوردن یا نوشیدن چیز دیگری می‌خوردند و از خود فیلم گرفته و فیلم را روی اینترنت بارگذاری می‌کردند. این چالش خطرات زیادی برای افراد به دنبال داشت زیرا پودر دارچین باعث خشکی دهان و گلو شده و می‌توانست باعث سرفه، بسته شدن مسیر تنفس، استفراغ، تنفس دارچین و ورود ذرات آن به ریه،‌ التهاب گلو و ریه، تنگی نفس و ایجاد خطر ذات‌الریه و تخریب ریه شود. محبوبیت این چالش که از سال ۲۰۰۱ آغاز شد،‌در سال ۲۰۰۷ به اوج خود رسید و این محبوبیت را تا ۲۰۱۲ ادامه داد. مرکز کنترل مسمومیت آمریکا در سال ۲۰۱۲ بیش از صدها تماس در رابطه با آسیب‌های ناشی از چالش دارچین دریافت کرد و این چالش در سال ۲۰۱۵ یک قربانی نیز از خود به جا گذاشت.

پس از آن عده‌ای از نوجوانان چالش نمک حمام را آغاز کردند. نوجوانان برسر اینکه می‌توانند نمک حمام را کف دست خود ریخته و یک تکه یخ روی آن قرار دهند و آن را نگه دارند تا زمانی که پوست دستشان بسوزد، برای یکدیگر رجز می‌خواندند. ریختن الکل روی بدن و آتش زدن خود،‌ ریختن آب جوش روی دوستان و خوردن تند‌ترین فلفل قرمز جهان از دیگر چالش‌های پرخطری است که در فضای مجازی میان کاربران دست به دست می‌شدند یا همچنان رواج دارند.

  یک چالش خطرناک دیگر؛ این بار از طریق فیسبوک | فرار نوجوانان از خانه
  • چالش خوردن قرص‌های شستشوی تاید

اما اکنون چالش قرص‌های شستشوی «تاید» رواج یافته‌ است، البته در میان کودکان و نوجوانان و از آنجایی که اینترنت مرز و محدوده‌ای ندارد،‌ چنین چالش‌های پرخطری به راحتی می‌توانند وارد هر فرهنگ و کشوری شده و بدون وجود پیش‌زمینه و آگاهی از خطرات موجود این نوع چالش‌ها، ‌جان کودکان درمعرض خطر خواهد بود.

طی چالش جدید، کودکان تصاویری از خود در حین گاز زدن به این قرص‌های شستشو،‌ پختن آنها درون ماهیتابه و جویدن باقیمانده قرص‌های سرخ شده را در فضای مجازی منتشر می‌کنند. چالشی که به قرص شستشوی تاید مشهور شده‌است. هنوز مشخص نیست این چالش از کجا و به چه دلیلی آغاز شده‌است.

این چالش سال گذشته حتی گریبان افراد بزرگسال را نیز گرفت، تا حدی که یک دانشجوی کالج آمریکایی که درحال تحقیق درباره خطرهای این نوع قرص‌ها بود، یکی از آنها را خورد و در نهایت در بیمارستان بستری شد. به گفته متخصصان ناآگاهی کودکان کم سن و سال از خطر مسمومیت موجود در این قرص‌های رنگارنگ و خوشبو آنها را به خوردن این مواد جذب می‌کند، اما آمار بالای افراد نوجوانی که این قرص‌ها را به دهان می‌گذارند، باعث شگفتی است. آمار این موارد در سال گذشته ۲۲۰ نفر بوده‌است که ۲۵ درصداز این نوجوانان از عمد قرص‌های شستشوی تاید را خورده بودند. در سال جدید میلادی نیز ۳۷ نوجوان دست به این کار زده‌اند که نیمی از این موارد از عمد انجام گرفته‌اند.

کودکانی که ناآگاهانه این نوع قرص‌ها را خورده‌اند با علائمی مانند استفراغ، تنگی نفس و بیهوشی در بیمارستان بستری شده‌اند و این عوارض می‌تواند وخیم‌تر نیز باشد. در سال ۲۰۱۲ هشت کودک پنج‌سال و جوانتر در اثر خوردن قرص‌های شستشو جان خود را در آمریکا از دست داده‌اند.

به گفتن متخصصان خوردن این قرص‌ها دو مشکل بالقوه به دنبال دارند: ممکن است کودکان و نوجوانان به اشتباه مایع سمی درون آنها را وارد ریه‌های خود کنند یا ممکن است با بلعیدن و هضم آنها فشار خون و ضربان قلب خود را دستخوش تغییر کرده و بیهوش یا دچار تشنج شوند. این عوارض درصورتی که کودک یا نوجوان بیماری مانند آسم داشته باشد،‌ به ویژه اگر از ابتلا به بیماری خبر نداشته باشد،‌می‌تواند بسیار پرخطر و حتی مرگبار باشند.