درنگ:  با محبوبیت روزافزون شبکه‌های اجتماعی و ساخته شدن ستاره‌های ناگهانی در این شبکه‌ها، هر روز اشخاص زیادی به خصوص در سنین کودکی و نوجوانی به دلیل کمبود اعتماد به نفس و میل به دیده شدن دست به رفتارهای عجیبی می‌زنند.

از ساختن فیلم‌های عجیب و گفتارهای غیرمعمول بگیرید تا این چالش‌های خطرناک که جدیدترین آن «چالش نهنگ آبی» است؛ این بازی ۵۰ مرحله‌ای با تشویق و ترغیب نوجوان سعی می‌کند آنها را وارد چالشی مرگبار کند.

  جزئیات آخرین قربانی نجات یافته «نهنگ آبی» | دختری که چند بار خودکشی کرد

هرچند که مسئولان در تمامی نقاط دنیا سعی دارند تا مردم را از خطرات این بازی آگاه و با ترویج کنندگان آن برخورد کنند اما نباید فراموش کنیم که این اولین و آخرین باری نیست که اشخاصی سودجو و بیمار سعی دارند تا نوجوانان و کودکان ساده و آسیپ پذیر را تحت تاثیر خود قرار بدهند.

مرگ به خاطر یک قول!

بازی چالش نهنگ آبی در ابتدا و قبل از شروع از مخاطبانش قول می‌گیرد که اگر آدم ترسو و بزدلی هستند هیچ وقت این بازی را شروع نکنند و همین باعث می‌شود تا به غرور جوانان بر خورده و خود را درگیر این بازی کنند و طبق آمار منتشر شده تا کنون بیش از ۱۳۰ نفر در دنیا به خاطر این بازی عجیب جان خود را از دست داده‌اند.

مرگ به خاطر لایک بیشتر!

«المپیک سلفی‌ها» نام یکی از گروه‌های فیسبوک بود که در آن شخصی که بیشترین تعداد لایک را از آن خود کند برنده می‌شد. از این رو اسکار یک جوان ۱۹ سال در ژانویه ۲۰۱۵ تصمیم گرفت با یک سلفی عجیب نظر مخاطبان را به خود جلب کند. وی در این سلفی با پوشیدن لباس باب اسفنجی توانست بیش از ۲۰۰ لایک در گروه بگیرد که البته این تازه اول ماجرا بود، چرا که توجه مخاطبین باعث شد اسکار این بار برای گرفتن لایک بیشتر دست به احمقانه ترین کار ممکن بزند.

اسکار قصد داشت این بار عکسی بگیرد که رکورد بیشترین لایک را در گروه بشکند. او برای این کار شبانه از رختخواب برخاست و پس از اطمینان از خواب بودن اعضای خانواده به دستشویی رفت. وی از در دستشویی بالا رفت و از آن آویزان شد! اما هنگامی که یکی از دستانش را برای گرفتن سلفی از در جدا کرد، ناگهان تعادلش به هم خورد و به زمین پرتاب شد.

سرش هنگام سقوط با توالت فرنگی برخورد کرد و به شدت آسیب دید. اسکار در نهایت به دلیل خونریزی شدید در همان شب جان سپرد ولی به جای لایک گرفتن در گروه، یک صفحه در فیسبوک با عنوان «یادبود احمق‌ترین سلفی گیر جهان» را از آن خود کرد.

 

 

مرگ به خاطر جادوی لاغری!

یک سایت در بریتانیا با نام راز لاغری هر روز از هوادارنش می‌خواست با شرکت در چالش «زود لاغر شو» شیوه‌های لاغری خود را با عکس‌های به روزشان منتشر کنند. لیانا دختر جوان بریتانیایی هر روز با کم کردن خوراکش عکس‌های جدیدی ارسال می‌کرد و حتی لقب بانوی لاغری را نیز از آن خود کرده بود اما این روند باعث بیماری‌ و سوء تغذیه وی شد و او دیگر نتوانست با این روند به زندگی‌اش ادامه دهد و به خاطر افزایش ۲۰۰ گرمی وزنش جان خود را با استفاده از یک بسته قرص لاغری گرفت!

خودکشی با موسیقی!

«رژو شرش» پیانیست و آهنگساز مجارستانی بود. او در یک حادثه، یکی از دست‌هایش را از دست داد و بعد از آن بود که به آهنگ نویسی و خوانندگی روی آورد و یاد گرفت که با یک دست پیانو بنوازد. شرش، آهنگ‌های بسیاری ساخته اما معروفترین آنها «یکشنبه غم انگیز» نام دارد که برایش بدنامی آورد و در سراسر دنیا موجب خودکشی هزاران نفر شد.

اولین بار ماموران پلیس بوداپست فوریه ۱۹۳۶ هنگام تحقیق روی پرونده خودکشی کفاشی به نام جوزف کلر به قدرت این آهنگ پی بردند. آنها متوجه شدند که متوفی به جای وصیت نامه یا متنی که دلیل خودکشی‌اش را توضیح دهد، کاغذی با چند بیت شعر از یکشنبه غم انگیز به جا گذاشته است. آنها گمان کردند که این ترانه برای جوزف کلر، خاطره‌های شخصی را تداعی می کرده است.

پس از مرگ جوزف کلر، خودکشی‌های دیگری در مجارستان اتفاق افتاد که در تمام آنها رد پای یکشنبه غم انگیز وجود داشت. بعضی از درگذشتگان، شعر این ترانه را به جای وصیت نامه از خود باقی گذارده و بعضی‌ها نیز پیش از مرگ به تأثیر این آهنگ بر تصمیمشان به خودکشی اشاره کرده بودند.

ماهیگیران می‌گفتند که هر چند گاه یک بار، بدن بیجانی را از رودخانه دانوب بالا می‌کشند که در انگشت‌های به هم چفت شده‌اش کاغذی را چنگ زده و همیشه در تکه‌هایی از کاغذ که در مشت جنازه از آب محفوظ مانده است، ابیاتی از یکشنبه غم انگیز را پیدا می کنند.

آهنگ یکشنبه غم انگیز، بیش از ۷۰ بار توسط خوانندگان مختلف به زبان‌های غیرمجاری بازخوانی شد اما حتی تغییر زبان هم فرقی نداشت، چرا که در هر کشوری، درست بعد از انتشار نسخه بومی آهنگ، آمار مرگ و خودکشی به یکباره بالا می رفت و همین مسئله باعث شد تا از «شرش» به بدنامی یاد شود. پخش این آهنگ از طرف بسیاری از دولت‌ها ممنوع اعلام شد. حتى این آهنگ تا سال ۲۰۰۲ در لیست آهنگ‌های بَن شده توسط بی بی سی نیز قرار داشت.

 

 

اعتیاد به بازی کامپیوتری!

در یکی از عجیب‌ترین مرگ‌ها در سال ۲۰۰۵ فردی به نام “Lee Seung Seop” که اهل کره جنوبی بود شغلش را ترک کرد تا بتواند در مسابقات سراسری بازی‌های کامپیوتری شرکت کند. او بعد از ۵۰ ساعت بازی مداوم بر اثر اختلالات قلبی و عروقی و همچنین خشکی بدن جانش را از دست داد.

 

 

مرگ به خاطر کنسول بازی!

جنیفر استرنج زن ۲۸ ساله اهل ساکرامنتو در سال ۲۰۰۷ هنگام رقابت در یک مسابقه رادیویی برای بردن یک کنسول بازی Wii که در آن شرکت‌کنندگان باید مقادیر زیادی آب بدون دستشویی رفتن می‌نوشیدند بر اثر مسمومیت آب درگذشت.

آخرین سلفی!

دختر ۱۷ ساله روس به نام «زنیا ایگنتیوا» درست یک ماه قبل از سالروز تولدش تصمیم گرفت که بالای یک پل راه آهن به ارتفاع ۱۰ متر برود و با گرفتن چند سلفی بی نظیر شجاعت خود را به دوستانش نشان دهد اما خبر نداشت که این سلفی آخرین و تلخ‌ترین سلفی عمر او خواهد شد. در این حادثه زنیا درست چند لحظه پس از گرفتن سلفی دچار سقوط شد و ناخودآگاه برای نگهداشتن خود به نزدیک‌ترین و البته کشنده‌ترین چیزی که نزدیکش بود چنگ زد؛ سیم برق فشار قوی ۱۵۰۰ ولت! فشار شدید برق به زندگی زنیا پایان داد.