تنبل‌های غول پیکر حدود ۱۱،۰۰۰ سال پیش زندگی می کرده‌اند و ایستاده بیش از ۲ متر قد داشتند. اکثر دانشمندان بر این باورند که شکارشان توسط انسانها در نهایت منجر به انقراض آنها شده است.

ردپای فسیل شده در زمین‌های نمکی شن‌های سفید در جنوب غربی ایالت نیومکزیکو نشان می‌دهد که انسان‌ها در حال قدم زدن در یک قدمی تنبل غول پیکر هستند و سپس با آن مواجه می شوند، و احتمالا مشغول شکستن صخره‌ها بوده‌‌اند.

متیو بنت، یکی از دانشمندان این کشف، گفت داستانی که ما می توانیم از ردپاها بخوانیم این است که انسان‌ها به دنبال شکار بود‌ه‌اند٬ دقیقا از روی رد پای به ‌جا مانده از تنبل غول پیکر می‌توان این را فهمید. در حالی که او حواس پرت  و در حال چرخش بوده است، کسی دیگر می آید و تلاش می کند به او ضربه بزند. بنت می گوید: “این یک داستان جالب است و همه در ردپاها نوشته شده است.”

در شن‌های سفید، محققان آنچه را که به عنوان “دایره ضربه” شناخته می شود شناسایی کرده‌اند که نشان دهنده افزایش تنش در پای عقب تنبل و چرخش پای جلو است، که احتمالا یک حرکت دفاعی است.

علاوه بر رد پای انسان‌هایی که کمین کرده بودند در فاصله‌ای دورتر ردپای انسان‌های بیشتری کشف شده است. دانشمندان نتیجه می گیرند که انسان‌ها برای شکار تنبل غول پیکر به عنوان یک گروه کار می کرند.

با استفاده از تکنیک‌های جدید مدل سازی سه بعدی، رد پاهای فسیلی توسط سیستم توسعه یافته بنت حفظ شده‌اند. به‌وسیله یک دوربین دیجیتال استاندارد می‌توان از ۲۲ زاویه مختلف عکس گرفت و با الگوریتم‌ رایانه‌ای‌، یک رندر سه بعدی فوق العاده دقیق از رد پا ایجاد کرد.