اگر نگران ابتلا به سرطان پستان هستید باید بدانید که اقداماتی وجود دارد که با انجام آنها می توانید از این بیماری پیشگیری کنید. درست است که برخی از فاکتورها مانند سابقه خانوادگی قابل تغییر نمی‌باشد اما می توانید با تغییر در شیوه زندگی خود احتمال ابتلا به سرطان سینه را در کاهش دهید.

راهکارهایی که در ادامه ارائه می‌شود به شما روش پیشگیری را می آموزد:

  • الکل مصرف نکنید. میزان مصرف الکل رابطه مستقیم با احتمال توسعه سرطان پستان دارد به طوریکه مصرف الکل بیشتر برابر است با ریسک بالاتر. براساس تحقیق انجام شده در این زمینه توصیه می‌شود که مصرف الکل را به روزی یکبار محدود نمایید هرچند اجتناب از مصرف٬ فواید قابل توجه‌تری دارد.
  • سیگار نکشید. شواهد زیادی وجود دارد که تاثیر مصرف سیگار و خطر ابتلا به سرطان خصوصاً در دوره پیش از یأسگی را تأیید می‌کند. به علاوه عدم مصرف سیگار یکی از بهترین راه‌ها برای حفظ سلامت عمومی است.
  • وزن خود را کنترل کنید. اضافه وزن و چاقی خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می‌دهد خصوصاً وقتی چاقی در سنین بالاتر و بعد از یأسگی رخ دهد.
  • فعالیت فیزیکی داشته باشید. فعالیت فیزیکی به حفظ وزن و متقابلاً در پیشگیری از سرطان پستان کمک می‌کند. طبق توصیه دپارتمان سلامت و انسان، داشتن ۱۵۰ دقیقه ورزش هوازی متوسط و یا ۷۵ دقیقه ورزش هوازی شدید به همراه حرکات قدرتی حداقل دو بار در هفته تاثیر به سزایی در روند پیشگیری از ابتلا به این بیماری دارد.
  • شیردهی. شیردهی ممکن است در پیشگیری از ابتلا به بیماری مذکور مؤثر باشد. هر چه دوره شیردهی بیشتر باشد تأثیرش در پیشگیری بیشتر خواهد بود.
  • میزان و مدت درمان هورمونی را محدود کنید. ترکیبی از درمان هورمونی برای دوره های بیش از ۳ الی ۵ سال ریسک ابتلا به سرطان سینه را افزایش می‌دهد. درمان‌های هورمونی به منظور کاهش علائم یأسگی تا حد امکان با درمان‌های غیر هورمونی و دارویی جایگزین شود٬ در غیر این صورت با مشورت پزشک درمان هورمونی کوتاه مدت اتخاذ گردد و در طول دوره مصرف وضعیت شما به طور مداوم از سوی پزشک کنترل شود.
  • از قرار گرفتن در معرض اشعه و آلودگی محیطی اجتناب کنید. روشهای تصویربرداری پزشکی مانند CT-scan که در آنها از اشعه استفاده می‌شود تأثیر قابل توجهی در بالا بردن میزان ریسک سرطان پستان دارند پس به منظور جلوگیری از تأثیر زیان‌آور آنها جز در موارد ضروری از انجام این قبیل از تست‌ها اجتناب نمایید.

علاوه بر موارد بالا، داشتن رژیم غذایی سالم جهت پیشگیری از ابتلا به سرطان پستان همانند تمام بیماری‌ها مانند دیابت و بیماری قلبی مؤثر است. به طور مثال زنانی که در برنامه غذایی خود استفاده از روغن‌های سالم مانند روغن زیتون تصفیه نشده، میوه ها و سبزیجات و مصرف ماهی به جای گوشت قرمز را قرار داده‌اند کمتر در معرض ابتلا به سرطان سینه هستند.

در انتها باید اشاره کرد که توجه به هرگونه تغیر در پستان ها از قبیل توده جدید یا تغییر در پوست و در صورت بروز٬ مشورت با پزشک و انجام معاینات دوره ای و در صورت صلاحدید انجام غربالگراری از طریق ماموگرافی در پیشگیری یا تشخیص به موقع سرطان سینه بسیار مؤثر است.