درنگ: به طور کلی افراد طبقه اجتماعی دیگران را براساس نشانگرهای آشکار، نشانه‌های خریدنی یا اکتسابی مانند لباس، ساعت، فن بیان و یا طرز رفتار تعیین می‌کنند. با این‌ همه نشانه‌های ظریف‌تر و علمی‌تری نیز وجود دارند، برای مثال فردی از طبقه بالاتر جامعه در زمان مواجهه با افرادی از طبقه پایین‌تر سعی می‌کند آزادانه‌تر و بی‌ادبانه‌تر رفتار کند.

اما نتیجه مطالعه‌ای که به تازگی انجام شده و در نشریه روانشناسی اجتماعی و شخصیت منتشر شده نشان می‌دهد که انسان برای تشخیص طبقه اجتماعی دیگران به هیچ‌یک از این نشانه‌ها نیازی ندارد: تنها می‌تواند از روی چهره، طبقه اجتماعی را حدس بزند.

به گفته محققان دانشگاه تورنتو، افراد از اطلاعات چهره برای ارزیابی پدیده‌های زیادی استفاده می‌کنند: تشخیص نژاد، جنسیت، سن و یا حتی موضوعاتی خصوصی‌تر مانند گرایشات جنسی، سیاسی و یا مذهبی. پس بعید نخواهد بود اگر از همین نشانه‌ها برای تشخیص طبقه اجتماعی نیز استفاده شود.

برای انجام این تحقیق دانشمندان ۸۱ دانشجوی دوره لیسانس را به کار گرفتند و از آنها درخواست کردند تا به عکس ۸۰ مرد و ۸۰ زن نژاد قفقازی که ۱۸ تا ۳۵ ساله بودند نگاه کنند. این تصاویر از وب‌سایت‌های همسریابی و دوست‌یابی گرد‌آوری شده‌بودند. اما ابعاد آنها یک‌اندازه و همگی سیاه و سفید بودند. همچنین تمامی عکس‌‌ها عاری از خالکوبی،‌ پیرسینگ یا دیگر نشانه‌های غیرطبیعی بودند. این تصاویر به دو گروه تقسیم شده‌بودند: عکس افرادی که سالانه ۱۵۰ هزار دلار درآمد داشتند (طبقه بالا) و افرادی که درآمد سالانه آنها زیر ۳۵ هزار دلار بود (طبقه پایین)

سپس از داوطلبان درخواست شد که هر عکس را به طبقه اجتماعی خاصی نسبت دهند. محققان در نهایت تعجب شاهد آن بودند که داوطلبان با دقتی ۶۸ درصدی عکس‌ها را به درستی و بر اساس طبقه اجتماعی حقیقی افراد طبقه‌بندی کنند.

برهمین اساس محققان مهمترین نشانه‌هایی که شاید داوطلبان براساس آنها موفق به این دسته‌بندی دقیق شده‌بودند را مشخص ساختند: دهان و چشم‌ها اصلی‌ترین نشانگرهای ثروت بودند، اما مهمتر از آنها، حس شادی عمومی بود که در چهره‌ها دیده می‌شد. حتی کوچکترین نشانه مثبت در چهره افراد باعث می‌شد تا داوطلبان آنها را در طبقه بالاتر جامعه قرار دهند. به همین دلیل دهان اصلی‌ترین عامل مشخصه در تعیین طبقه اجتماعی بود زیرا در حین شادی، اولین اندام دهان است که با لبخند زدن احساسات را بروز می‌دهد. پس از آن چشم‌ها دومین ابزار نمایش شادی هستند و انقباض ماهیچه‌های دور چشم،‌ ماهیچه‌هایی که در حین لبخند فعال می‌شوند،‌ نشان از شاد بودن افراد دارد.

به بیان کلی، اگر فردی زندگی شادی داشته باشد، حتی اگر چهره‌ای خنثی داشته باشد باز شاد به نظر خواهد آمد. به طور کلی افرادی که درآمد بیشتری دارند زندگی شادتر و کم‌استرس‌تری نیز خواهند‌ داشت.

محققان این بار داوطلبان را با نمایش دادن چهره افرادی خندان مورد آزمایش قرار دادند و متوجه شدند داوطلبان توانایی دسته‌بندی آنها را براساس طبقه اجتماعی ندارند، به بیانی دیگر شاد بودن توانایی قضاوت دیگران نسبت به طبقه اجتماعی شما را فلج خواهد کرد زیرا نشانگرهای طبیعی صورت در زیر نقاب لبخند پوشانده خواهند شد.