درنگ: ورزش زنان اندکی بعد از انقلاب اسلامی با حرکتی بسیار آرام فعالیت‌های خود را در دو یا سه رشته ورزشی آغاز کرد و حالا با گذشت بیش از ۳۸ سال، زنان در بیش از ۴۰ رشته ورزشی در عرصه‌های ملی و بین‌المللی فعالیت گسترده‌ای دارند‌.

پیشرفت زنان ورزشکار در کشور با تمهیدات فدراسیون‌ها و تلاش‌های ورزشکاران به جایی رسید که مجوز ورود آن‌ها به عرصه‌های بین المللی صادر و حضور کاراته‌کاران زن در سال ۱۳۸۰ در مسابقات آسیایی بوسان نقطه آغازین حضور بانوان ایرانی در عرصه‌های بین‌المللی شد.

راه‌یابی بانوان به مسابقات جهانی موجب شد توجه خاصی به وضعیت پوشش زنان ورزشکار در کلیه رشته‌ها شود و این امر در دستور کار فدراسیون‌ها قرار گرفت.

پس از پررنگ‌تر شدن بحث حضور زنان در عرصه‌های بین‌المللی و احساس نیاز بیشتر به لباس‌های مناسب بانوان ورزشکار در کشورهای اسلامی،‌ مسئولین ورزش بانوان به صورت جدی این موضوع را در راس امور قرار دادند تا بانوان نیز مدال‌آور عرصه‌های بین‌المللی شوند. برای این کار، کمیته امور بانوان ورزش، فعالیت‌های خود را با برگزاری جلسات متعدد با نایب رییسان فدراسیون‌ها شروع کرد.

در ابتدای راه مسئولان با اجرای همایشی با عنوان «طراحی لباس ورزشی برای بانوان ایرانی» که با مشارکت معاونت امور بانوان سازمان تربیت بدنی کشور و معاونت امور دانشجویی فرهنگی دانشگاه الزهرا(س) در شهریور سال ۸۹ برگزار شد از تمامی طراحان لباس ایرانی برای شرکت در مسابقه دعوت به عمل آوردند، طرح‌های ارایه شده در این همایش خیلی قوی نبود اما توانست شروع خوبی برای جدی‌تر شدن این موضوع باشد و توجه ویژه مسئولین به امر ورزش بانوان را برانگیزد.

پس از آن با همکاری همه فدراسیون‌ها و با بررسی اسناد و مجوزهای جهانی، ژورنال لباسی با بازبینی کامل استادان ورزش تهیه شد و مورد تایید صاحب نظران حوزه علمیه،‌ مراکز دانشگاهی و فنی قرار گرفت و طرح‌های جمع آوری شده در قالب یک نشریه تخصصی لباس‌های ورزشی بانوان (ژورنال) به مجامع بین المللی ارسال شد.

فعالیت‌ها در مورد ساماندهی پوشش بانوان ورزشکار به همین جا ختم نشد؛‌ در خرداد سال ۹۰ ستاد نشان تجاری لباس‌های ورزشی بانوان اسلامی تشکیل شد و در همین راستا نشان تجاری لباس ورزشی بانوان مسلمان به ثبت ملی رسید.

ژورنال طراحی لباس ارایه شده به سازمان‌های ورزشی جهانی و آسیایی با استقبال روبرو شده و از طریق تعامل هر فدراسیون با فدراسیون آسیایی و جهانی آن رشته، بسیاری از موارد مثل سنگنوردی، وشوو…. تایید شده است.

در اینجا برخی از لباس‌های تایید شده برای بانوان ایرانی در رشته‌های مختلف ورزشی را به تماشا گذاشته‌ایم.

لباس بانوان کشتی‌گیر

لباس بانوان والیبالیست

لباس بانوان بسکتبالیست

لباس بانوان فوتبالیست

لباس بانوان وزنه‌بردار

لباس بانوان مچ‌اندازی

لباس بانوان اسکواش

لباس بانوان موتورسوار

لباس بانوان اتومبیلران

لباس بانوان رشته اسکی

لباس بانوان بوکسور

لباس بانوان رشته تنیس

لباس بانوان ایرانی در مسابقات قایقرانی

لباس بانوان رشته تنیس روی میز

لباس تکنواندوکاران زن ایرانی

لباس بانوان ورزش تیراندازی 

لباس بانوان ایرانی در رشته‌های دو و میدانی