درنگ: خطر نابودی جهانی می‌تواند همان احساسی را در انسان‌های امروز ایجاد کند که جنگ سرد در دوران خود ایجاد کرده‌ بود،‌ با این تفاوت که پناهگاه‌های امروزی تفاوت بسیاری با پناهگاه‌های آن دوران دارند.

امروزه تعداد زیادی از شرکت‌ها در گوشه و کنار جهان در تلاشند تا تقاضای رو به رشد افراد برای ساخت پناهگاه‌هایی مقاوم در برابر همه‌چیز، از بیماری‌های واگیردار گرفته تا برخورد سیارک یا جنگ جهانی سوم را تامین کنند، درحالی که سعی دارند مجلل بودن آنها را نیز رعایت کنند.

به گفته رابرت ویچینو مدیرعامل شرکت Vivos که در زمینه ساخت پناهگاه‌های پیشرفته و مجلل فعالیت دارد، پناهگاه‌های قدیمی به هیچ‌وجه راحت نبودند، خاکستری رنگ و فلزی بودند مانند کابین کشتی‌های جنگی. واقعیت این است که بشر نمی‌تواند در چنین فضایی برای طولانی مدت زنده بماند.

  • سفارش‌های رستاخیزی

بسیاری از ثروتمندان جهان از جمله بنیانگذاران شرکت‌های بزرگ،‌ ستارگان ورزشی و مدیران شرکت‌های فناوری به ویژه بیل گیتس که شایعات زیادی درباره پناهگاه‌های متعدد او در تمامی املاکش وجود دارد، تصمیم گرفته‌اند تا پناهگاه‌های مخفیانه مخصوص به خود را برای خانواده و کارمندانشان طراحی کنند.

به گفته گری لینچ مدیر کل شرکت Rising S در تگزاس میزان فروش پناهگاه‌های مجلل زیرزمینی این شرکت در سال ۲۰۱۷ نسبت به سال ۲۰۱۵ هفت برابر شده‌ است و فروش کلی این تجهیزات پس از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا سه برابر افزایش پیدا کرده‌ است.

پناهگاه‌های فولادی این شرکت به گونه‌ای طراحی شده‌اند که می‌توانند برای چندین نسل دوام بیاورند، در برابر زلزله مقاومند و می‌توانند نیاز غذای یک سال هریک از افراد سرنشین را در خود ذخیره کنند.

با این‌همه عده‌ای نیز ترجیح می‌دهند به جای فرار انفرادی، برای جامعه خود پناهگاهی ایجاد کنند. سازندگان پناهگاه‌های جامعه معمولا از پناهگاه‌های نظامی تخلیه شده یا سیلوهای موشکی برای ساخت این نوع از پناهگاه‌ها استفاده می‌کنند. این پناهگاه‌ها که می‌توانند در برابر حملات اتمی مقاومت کنند، از سیستم برق، تصفیه آب، لوله‌کشی فاضلاب و فیلتر هوا در برابر عوامل میکروبی شیمیایی اتمی برخوردارند.

بیشتر این پناهگاه‌ها از منابع غذایی سالیانه برخوردارند و بسیاری از آنها دارای باغ‌های بدون خاک یا هیدروپونیک هستند تا از این منابع غذایی پشتیبانی کنند. سازندگان این پناهگاه‌ها همچنین تلاش می‌کنند جامعه‌ای یکدست شامل تمامی حرفه‌های مورد نیاز برای بقای طولانی مدت را در این پناهگاه‌ها بپذیرند.

به گفته ویچینو شرکت Vivos پس از انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا سفارشات زیادی از سوی دموکرات‌ها و جمهوریخواهان دریافت کرده و طی چند هفته تمامی پناهگاه‌های گروهی این شرکت فروخته شده‌است.

یکی از پناهگاه‌های این شرکت که Vivis X نام دارد در نزدیکی بلک‌هیلز داکوتای جنوبی واقع شده و از ۵۷۵ پناهگاه نظامی تشکیل شده‌است. این مجموعه به پناهگاهی با گنجایش ۵۰۰۰ نفر تبدیل شده‌است که درون هر پناهگاه به سفارش مالک آن و هزینه‌ای درحدود ۲۵ هزار تا ۲۰۰ هزار دلار طراحی شده‌ یا خواهد شد. این پناهگاه‌ از تمامی تجهیزات یک شهر کوچک برخوردار است: سینما، مدرسه، پارک، کلینیک پزشکی و ورزشگاه.

این شرکت برای مشتریانی که خواهان پناهگاه‌هایی لوکس‌تر هستند،‌ Vivos Europa One را بنا کرده‌است که خود آن را کشتی نوح مدرن می‌نامد. این پناهگاه در آلمان واقع شده‌است و شامل ۳۴ پناهگاه خصوصی است که هریک از گزینه افزوده شدن یک طبقه نیز برخوردارند. این پناهگاه‌ها به صورت خالی تحویل مشتری داده می‌شوند تا مالکان براساس سلیقه و نیازهای خود آن را طراحی کنند.

بزرگترین پناهگاه مجلل جهان نیز در جمهوری چک بنا شده و بزرگترین پناهگاه میلیاردرها در جهان نام دارد. این مرکز فوق سری زمانی پروژه‌ای مشترک میان شوروی و چک‌اسلواکی بود و اکنون به پناهگاه‌هایی زمینی و زیرزمینی تبدیل شده که مالکان می‌توانند درباره تجهیزات آن تصمیم‌گیری کنند.

 

خانه امن در لهستان

 

خانه امن در لهستان

 

خانه امن در لهستان

 

پناهگاه Survival Condo در کانزاس آمریکا

 

پناهگاه Survival Condo در کانزاس آمریکا

 

پناهگاه Vivos xPoint

 

پناهگاه Vivos xPoint

 

پناهگاه Vivos xPoint

 

پناهگاه اوپیدوم در جمهوری چک

 

پناهگاه اوپیدوم در جمهوری چک

 

پناهگاه اوپیدوم در جمهوری چک

 

پناهگاه اوپیدوم در جمهوری چک

 

پناهگاه Vivos xPoint

 

پناهگاه Vivos Eroupa One