درنگ :  طبق آخرین آماری که خدا کرم جلالی رئیس وقت سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری اعلام کرد حدود یک میلیون هکتار از دشت‌های ایران با پدیده فرونشست روبه‌رو هستند که این اتفاق در نتیجه مدیریت غلط منابع آبی و پیامدهای ناگوار آن به‌ویژه حفر چاه‌های مجاز و غیرمجاز افتاده است که هر روز هم بحرانی می‌شود. نکته قابل‌توجه این است که وقتی بی‌هیچ ضابطه و معیاری چاه عمیق و نیمه‌عمیق حفر می‌شود تا کشاورزی ناپایدار توسعه یابد نتیجه‌ای غیر‌از خالی شدن آبخوان‌ها، پایین رفتن سطح آب‌های زیرزمینی و در نتیجه بحرانی شدن ۲۳۰ دشت حاصلخیز کشور به وجود نمی‌آید.

سالانه تهران ۳۰ سانتی‌متر نشست می‌کند

سوءمدیریت منابع آبی کشور مهم‌ترین دلیلی است که همه صاحب‌نظران و کارشناسان درباره آن سخن می‌گویند؛ ‌علی محمد شاکری، نماینده مردم نکا، بهشهر و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی هم با تاکید بر کوتاهی مدیریتی در مصرف آب به می‌گوید: «‌سالانه حدود ۳۰ سانتی‌متر فقط در تهران نشست زمین داریم که اگر این بحران مدیریت نشود در آینده نزدیک زیرساخت‌های شهری تخریب خواهد شد و زمین‌های زراعی و کشاورزی هم از بین خواهد رفت».

به گفته او حدود ۵۰ درصد از مساحت کشور به‌دلیل برداشت‌های بی‌رویه آب به حالت‌های بحرانی و دشت‌های ممنوعه تبدیل شده است و دولت در برنامه ششم توسعه مکلف شده با استفاده از سیستم‌های هوشمند، سامانه‌های نوین آبیاری، کنترل و نظارت بر حفر چاه‌های غیرمجاز و نصب کنتورهای هوشمند روی چاه‌ها سالانه ۱۰ میلیارد مترمکعب مصرف آب را کاهش و بهره‌وری را افزایش دهد.

رییس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: دولت در برنامه ششم توسعه مکلف شده سالانه ۳۰۰ هزار هکتار آبیاری نوین را هم در دستور کار قرار داده و جایگزین شیوه‌های سنتی آبیاری در بخش کشاورزی کند، در حقیقت مجموع این اقدامات از فرونشست زمین جلوگیری خواهد کرد. طبق آخرین آمار منتشره حدود دو میلیون نفر از تهرانی ها در مناطقی زندگی می کنند که با پدیده فرونشست زمین درگیر هستند. همچنین دو هزار و ۴۶۵ کیلومتر از مسیرهای ریلی، جاده ای و اتوبانی تهران روی فرو نشست های زمین قرار دارد.

مهم‌ترین استان‌هایی که با پدیده فرونشست زمین درگیر هستند: