درنگ : خبر آتش‌سوزی پالایشگاه نفت تهران این نگرانی را در دل مردم ایجاد می‌کرد که شاید قرار است مانند آتش‌سوزی سال گذشته پتروشیمی ماهشهر، مهار این آتش هم چند روز طول بکشد. حریق این حادثه در چند ساعت مهار شد اما ۶ نفر از کارگران این شرکت بلافاصله جان خود را از دست دادند.

  • به آتش‌نشانی و اورژانس خبر ندادند

حمیدرضا جعفری، رییس روابط عمومی شرکت پالایش نفت تهران به «اعتماد» گفت: «این آتش‌سوزی بر اثر نشت مواد ایزوکربنی (مواد نفتی) در یکی از بخش‌های پالایشگاه که در حال تعمیر بود، اتفاق افتاد که متاسفانه بر اثر این حادثه شش نفر از همکاران‌‌مان جان خود را از دست دادند و دو نفر هم مصدوم شدند که به بیمارستان اعزام شدند و پزشکان مشغول مداوای آنها هستند. آتش‌سوزی در این پالایشگاه مهار شده است.» او درباره وضعیت مصدومان این حادثه گفت: «در تماس ما با پزشکان گفته شد که پزشکان در حال انجام کارهای درمانی آنها هستند و امیدواریم که بهبود پیدا کنند.»

به گفته او، آتش‌سوزی خیلی مختصر بوده است اما مواد ایزوکربنی با یک لحظه انفجار چنین حادثه‌ای را ایجاد کرده است. خود مسوولان آتش‌نشانی پالایشگاه تهران عملیات اطفای حریق را انجام دادند. پیرحسین کولیوند از سوختگی ٩٠ درصدی مصدومین و حال وخیم آنها خبر داد.  ابوالفضل رضایی، مسوول واحد آتش‌نشانی شهرداری باقرشهر نخستین مسوولی بود که درباره این حادثه توضیحاتی ارایه کرد. او در این باره به مهر گفت: «حدود ساعت ۱۶ وقوع آتش‌سوزی در یکی از واحدهای پالایشگاه نفت تهران به آتش‌نشانی باقرشهر اعلام شد. به محض اینکه زنگ وقوع حریق در این واحد آتش‌نشانی به صدا درآمد و آتش‌نشانان در حال خروج برای اطفاء حریق بودند، تماسی از پالایشگاه نفت گرفته و از اطفای حریق خبر داده شد. بر این اساس ماموریت آتش‌نشانی باقرشهر لغو شد.»

سخنگوی آتش‌نشانی : آتش‌نشان‌های خود پالایشگاه نفت عملیات اطفای حریق را انجام دادند. تا زمانی که با ما تماسی گرفته نشود، ما برای عملیاتی اعزام نمی‌شویم. نمی‌توانیم سرخود برای حادثه‌ای برویم.

سیدجلال ملکی، سخنگوی آتش‌نشانی در این باره به «اعتماد» گفت: «آتش‌نشان‌های خود پالایشگاه نفت عملیات اطفای حریق را انجام دادند. تا زمانی که با ما تماسی گرفته نشود، ما برای عملیاتی اعزام نمی‌شویم. نمی‌توانیم سرخود برای حادثه‌ای برویم. پالایشگاه، راه‌آهن و فرودگاه عموما از نیروهای خودشان برای اطفای حریق استفاده می‌کنند و فقط در صورت بزرگی حادثه درصورت تماس و درخواست نیروی کمکی، ما برای حوادث در این مناطق اعزام می‌شویم.»

همچنین مجتبی خالدی، سخنگوی اورژانس کشور به «اعتماد» گفت: «هیچ‌کدام از نیروهای ما برای این حادثه اعزام نشده‌اند.»در همین حال هدایت‌الله جمالی‌پور، فرماندار ویژه ری درباره این حادثه به ایرنا گفت: «این آتش‌سوزی در حین تعمیر بخشی از واحد پالایشگاه نفت، در اثر نشت مواد نفتی بخش مذکور دچار آتش‌سوزی شد و تعداد ۶ نفر از مهندسین و تکنسین‌های عزیز جان خود را از دست داده و ۲ نفر هم با ۴۰ درصد سوختگی دچار مصدومیت جدی و به بیمارستان منتقل شدند. به زودی جلسه‌ای تشکیل می‌شود که علل حادثه را بررسی خواهیم کرد.»

او ادامه داد: «در حال بررسی علل وقوع حادثه هستیم. خسارت مالی ناشی از این آتش‌سوزی قابل توجه نیست. امکان نجات کسانی که در حین تعمیر این واحد پالایشگاهی در ارتفاع بالایی از سطح زمین قرار داشتند، وجود نداشت و ٢ مصدوم حادثه هم به دلیل سوختگی به مراکز درمانی منتقل شده‌اند.» یکی از شاهدان عینی این حادثه که در زمان وقوع حادثه در محل حضور داشته است هم به خبرگزاری مهر گفت: «متاسفانه تعداد زیادی از مجروحان و کشته‌شدگان در زمان حادثه بالای برج تقطیر بودند، حادثه سریع رخ داد و به این افراد اجازه عکس العمل نداد و سبب سوختگی کامل آنها شد. یکی از مجروحان برای نجات از سوختگی خود را به پایین برج پرت کرد، که حال وی بسیار وخیم است.»همچنین یک مسوول در پالایشگاه نفت تهران به خبرگزاری ایرنا گفت: «احتمالا حادثه در واحد تقطیر پالایشگاه روی داده اما برای مشخص کردن علت اصلی حادثه در حال بررسی هستیم. علیرضا صادق آبادی، معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی برای بررسی علت وقوع حادثه در پالایشگاه حضور یافته است.»آقایان سجاد دارابی، پوریا دارابی، محسن دارابی، افشار میرزایی، کاظم امیری و نعمت کوخایی از مهندسین و تکنسین‌های کشته شده در این حادثه هستند.

  • آنچه در ماهشهر گذشت

آنچه دیروز سبب تداعی شدن حادثه ماهشهر در ذهن‌ها شد اتفاقی بود که چهارشنبه، شانزدهم تیرماه ۱۳۹۵ در پتروشیمی بوعلی سینای ماهشهر روی داد. مهار آتش این پتروشیمی سه روز طول کشید. در حالی که انتظار می‌رفت این آتش‌سوزی خسارات خیلی زیادی به بار آورد، مسوولان و آتش‌نشانان موفق شدند با کمترین آسیب احتمالی این آتش‌سوزی را مهار کنند. بیژن زنگنه، وزیر نفت شخصا برای رسیدگی به این حادثه به محل حادثه رفت و تا زمان اطفای حریق از نزدیک پیگیر روند حادثه بود.