درنگ: بسیاری از افرادی که وارد بازار سرمایه می‌شوند و فصل جدیدی از فعالیت اقتصادی خود را آغاز می‌کنند شاید یکی از سوالاتی که ذهن آنها را درگیر کند این باشد که آیا شغل قبلی خود را همگام با ورود به بازار سرمایه رها کنند یا خیر؟

هر چند شما با ورود به بازار سرمایه تصمیم به یک فعالیت اقتصادی جدید و کسب درآمد بیشتر گرفتید اما در این شرایط باید ملاحظاتی را در نظر بگیرید.

شهاب موسوی کارشناس بازار سرمایه در سلسله توصیه‌های خود به فعالان بازار سرمایه به این سوال شما پاسخ می‌دهد که آیا در زمان ورود به بازار سرمایه صرفا بر بازار تمرکز کنید یا شغل فعلی خود را همزمان نگه دارید:

  • چنین مسائلی سوال خیلی از مردم است. وقتی شما در بازار سرمایه فعالیت می‌کنید نیاز به یک نقطه اتکای ذهنی دارید. اینکه درآمد و زندگی شما حداقل تا ۲ سال از جای دیگری تامین باشد.
  • توصیه من این است که اگر شغل شما درآمد کمی دارد یا حتی رضایت زیادی از آن ندارید اما هیجان را از خود دور کنید.
  • اگر با رها کردن شغل خود نقطه اتکای ذهنی شما رها خواهد شد، هیچ گاه حداقل تا مدتی شغل خود را از دست ندهید و حفظ کنید. چراکه بازار سرمایه حداقل در آغاز نقطه اتکا و استند مناسبی برای زندگی شما نخواهد بود در نتیجه تحت فشار روانی خواهید رفت.
  • هر چند ممکن است در دوران نخست ورود به بازار سرمایه نتایج قابل قبولی به دست آورید اما این نتایج اولیه معمولا گول زننده است و ممکن است با یک نوسان کوچک در بازار، سبد شما ضررده شود. در این شرایط از آنجایی که نقطه اتکایی در زندگی ندارید این زیان بیش از پیش می‌شود.
  • پیشنهاد من به همه فعالان بازار سرمایه این است که در زمان ورود گسترده به بازار سرمایه استند و یک پایه برای زندگی خود نگه دارید تا اطمینان خاطر بیشتری برای فعالیت داشته باشید.
  • در مدت یک تا دو سال پس از ورود به بازار سرمایه بنا به شرایط و صلاحدید می‌توانید به تدریج شغلتان را کنار بگذراید.