مواد لازم

تخم مرغ ۱ عدد
وانیل‏ ۱/۸ قاشق چای خوری
آرد ۲ پیمانه
نمک ۱/۸ قاشق چای خوری
کره ۱۰۰ گرم
شکر ۱/۲ پیمانه
ماست‏ (در صورت نیاز) ۱ قاشق سوپ خوری

مواد میانی :

شکر ۴ قاشق سوپ خوری
تخم مرغ ۲ عدد
پوست پرتقال رنده شده ۱/۲ قاشق چای خوری
آرد ۳ قاشق سوپ خوری
خرما ۱۵ عدد
پودر بادام ۷۰ گرم
کره نرم شده ۵۰ گرم
مارمالاد زردآلو ۲ قاشق سوپ خوری
چند نوع غذا و دسر تابستانی با زردآلو


طرز تهیه

۱٫ آرد را در یک کاسه‌ الک کنید. به کاسه حاوی آرد شکر اضافه کنید. وانیل و نمک را هم اضافه کرده و با مواد مخلوط کنید.

۲٫ وسط آرد را گود کنید. تخم‌‌مرغ را در این گودی بشکنید، کره را هم حبه‌حبه ریز کنید و به تخم‌مرغ اضافه کرده و با نوک انگشت مایه آردی را با تخم‌مرغ و کره مخلوط کنید تا خمیر نرمی به دست آید.

۳٫ سپس قالب تارت را آماده کرده و چرب کنید. در اینجا از قالبی با قطر ۲۳ سانتی‌متر استفاده کرده‌ایم. خمیر را در قالب چرب‌شده پهن کنید. روی خمیر را بپوشانید و مواد داخل تارت را آماده کنید.

۴٫ تخم‌مرغ‌ها را در کاسه‌ای بشکنید، شکر، پوست پرتقال، پودر بادام و کره نرم‌شده را به آن اضافه کرده و با همزن برقی مخلوط کنید. حالا سه قاشق سوپخوری آردرا اضافه کرده و باز با همزن مخلوط کنید.

۵٫ مواد آماده شده را روی خمیر ریخته و با پشت قاشق صاف کنید. فر را با حرارت ۱۸۰ درجه سانتی‌گراد روشن کنید تا گرم شود

۶٫ در این فاصله خرماها را نصف کنید و هسته‌های آنها را جدا کنید. نیمه‌های خرما را روی تارت به شکل دلخواه بچینید. تارت را در فر به مدت ۳۵ دقیقه حرارت دهید. سپس تارت را از فر بیرون آورید و روی سطح تارت را با قلم‌موی آشپزخانه، مارمالاد گرم‌شده بمالید و بعد دوباره در فر بگذارید تا روی تارت طلایی شود.

سایر نکات

برای روی تارت به جای مارمالاد زردآلو، از عسل هم می‌توان استفاده کرد. برای گرم کردن مارمالاد یا عسل هم می‌توان آنها را در مایکروفر گرم کرد یا به روش حرارت غیرمستقیم مثل قرار دادن روی بخار کتری یا بن‌ماری کمی آنها را شل و نرم کرد.

اگر دیدید خمیر کمی خشک است به آن یک قاشق ماست اضافه کنید.

* اکرم عسگری