طراحی این هلیکوپتر از چهار سال پیش در آزمایشگاه ناسا شروع شده است و آنها به موارد مختلفی از جمله بحث هزینه های احتمالی و امکان پذیر بودن این پروژه پرداخته اند. اکنون به نظر می آید این آژانس بین المللی تصمیم خود را مبنی بر به پرواز در آوردن هلیکوپتر کوچک در سطح مریخ گرفته است. حتی اگر این هلیکوپتر نتواند به پرواز در بیاید، برروی کل پروژه کاوش مریخ تاثیر نمی گذارد زیرا پیش از این برنامه ناسا در یک پروژه دیگر نیز برروی سیاره مریخ سرمایه گذاری نموده است.اما اگر پروژه موفقیت آمیز باشد میتوان به کمک دو دوربینی که روی آن نصب شده است همانند دید یک پرنده، سطح مریخ را بررسی و مشاهده نمود و همچنین به نقاط غیر قابل نفوذ دسترسی پیدا کرد.این اولین بار است که یک هلیکوپتر آماده ارسال به سطح مریخ می باشد.

 

مهندسان و طراحان این هلیکوپتر آن را در بهترین شکل ساخته اند و سعی کردند وزن آن را به حداقل برسانند تا این وسیله بتواند در جو مریخ پرواز کند. در کره زمین بیشترین ارتفاعی که یک هلیکوپتر توانسته پرواز کند ۴۰۰۰۰ پا بوده است در حالی که هلیکوپتر ساخت ناسا به دلیل وزن کمی که دارد (۱٫۸ کیلوگرم) می تواند تا ارتفاع ۱۰۰۰۰۰ پا پرواز کند همچنین این قابلیت را دارد تا ۱۰ برابر سریعتر از یک هلیکوپتر معمولی در هوا چرخ بزند.

این هلیکوپتر کاملا هوشمند است و تمامی پرواز و فرود ها به صورت خودکار انجام میدهد. به گفته ناسا این پروژه ۳۰ روزه بوده و در این مدت ۵ پرواز خودکار انجام خواهد شد طول هر پرواز نیز ۹۰ ثانیه برنامه ریزی شده است.

این هلیکوپتر قرار است در ماه جولای ۲۰۲۰ از فلوریدا پرتاب شود. و در تاریخ فوریه ۲۰۲۱ به روی سطح مریخ فرود خواهد آمد.