درنگ: این شکست قابل پیش‌بینی در قالب فیلمی شبیه‌سازی شده (تصاویر مرتبط با کوسه شبیه‌سازی شده هستند) در شبکه دیسکاوری نمایش داده شد و با انتقاد شدید مخاطبان مواجه شد.

فلپس حتی با به تن داشتن لباسی مخصوص که قرار بود سرعتش را بهبود بخشد نیز نتوانست کوسه را شکست دهد و با زمان ۳۸٫۱ ثانیه و ختلاف دو ثانیه از کوسه شکست خورد.

این رقابت به مناسبت هفته کوسه از شبکه دیسکاوری پخش شد. پس از پخش آن مخاطبان این شبکه متوجه شدند فلپس هرگز به شکل واقعی با یک کوسه مسابقه نداده‌ است و در این فیلم تنها تصویری شبیه‌سازی شده از یک کوسه سفید بزرگ با وی به رقابت پرداخته‌ است،‌ با این‌ همه فلپس از این تصویر نیز شکست می‌خورد. همین موضوع باعث شد که مخاطبان شبکه دیسکاوری نسبت به اقدام این شبکه در توئیتر واکنش نشان دهند.

کاربران خشمگین در توئیتر با انتقاد از اقدام شبکه دیسکاوری، تماشای این برنامه را هدر دادن زمان توصیف کردند. اما در واقع برای ساخت این فیلم نیز انرژی و زمان زیادی صرف شده‌ است. در این فیلم فلپس نمایش داده می‌شود که درحال آماده‌کردن خود برای حضور در رقابتی با یک کوسه است.

دانشمندان با گرد‌آوری داده‌هایی از کوسه‌های واقعی از جمله کوسه‌های کله‌چکشی و کوسه‌های مرجانی به شبیه‌سازی کوسه‌ای پرداختند که فلپس باید با او رقابت می‌کرد.

فلپس برای انجام این شبیه‌سازی بارها در آب‌های آزاد شنا کرد و پس از گرد‌آوری اطلاعات کافی برای شبیه‌سازی کوسه سفید بزرگ،‌ وی به درون قفس کوسه رفت تا با رقیب خود از نزدیک ملاقات کند. در نهایت در روز مسابقه به جای کوسه واقعی کوسه‌ای شبیه‌سازی شده درون فیلم گنجانده می‌شود که می‌تواند فلپس را شکست دهد.