درنگ: زمانی که از این اپلیکیشن که در سال ۲۰۱۳ در کنفرانس جهانی موبایل به عنوان برترین اپلیکیشن جهان معرفی شد، استفاده می‌کنید می‌توانید فعالانه دیگران را نسبت به شدت ترافیک، وقوع سوانح رانندگی، تله‌های پلیس و جاده‌های مسدود آگاه سازید. ویز این اطلاعات را گرد‌آوری کرده و با تجزیه و تحلیل بلافاصله بهترین مسیر ممکن به سوی مقصد را به رانندگان معرفی می‌کند.

در واقع اپلیکیشن ویز (Waze) با کمک کاربرانش ارتقاء پیدا می‌کند و به این منظور باید آن را نصب کرده و در حین رانندگی آن را فعال نگه داشت. این ساده‌ترین شیوه برای بهبود اطلاعات ترافیکی ویز است و لزوما به این معنی نیست که راننده از ویز برای مسیریابی استفاده کند.

ویز از اطلاعات سفرهای شهری و برون شهری برای محاسبه میانگین سرعت، تصحیح خطاها، بهبود نقشه جاده‌ها و فراگیری دقیق جاده‌ها و مسیرها استفاده می‌کند و برای این‌کار حتما نباید از خدمات مسیریابی آن استفاده کرد. نقشه و اطلاعات موقعیت‌یابی ویز توسط کاربران تامین می‌شود. به بیانی دیگر هرچه تعداد افرادی که در حین رانندگی ویز را فعال نگه می‌دارند بیشتر باشد، خدمات مسیریابی آن بهبود پیدا می‌کند.

waze

این اپلیکیشن که در سال ۲۰۱۳ به قیمت ۱٫۰۳ میلیارد دلار توسط شرکت گوگل خریداری شد، می‌تواند رانندگان را به یکدیگر متصل سازد و این ارتباط باعث بهبود تجربه رانندگی در شهر‌ها خواهد شد. این اپلیکیشن به عنوان یک اپلیکیشن موقعیت‌یاب و ترافیکی مبتنی بر جامعه به شکل یک شبکه اجتماعی برای خودروهای شخصی ساخته شده‌است از این رو نمی‌تواند از مسیرهای مخصوص به سیستم حمل و نقل عمومی،‌ دوچرخه یا کامیون پشتیبانی کند.

یکی از انتقاداتی که به ویز وارد می‌شود، انتقادی است که رئیس پلیس لس‌آنجلس به واسطه نامه‌ای به شرکت گوگل رساند. این نامه پس از آن ارسال شد که فردی چند ساعت پس از آنکه اسکرین‌شاتی از اپلیکیشن ویز را روی اینستاگرام خود منتشر کرد، دو افسر پلیس که موقعیت آنها در اسکرین‌شات مشخص شده‌ بود را به ضرب گلوله به قتل رساند

برای اینکه ویز بتواند با دقت سریعترین و کوتاه‌ترین مسیر را در اختیار راننده قرار دهد، متناسب با تنظیمات اپلیکیشن به داده‌هایی دقیق از تمامی خیابان‌ها و مناطق اطراف نیاز دارد. ویز این داده‌ها را از هر بار رانندگی در مسیر جمع آوری می‌کند و دفعه بعدی که فردی بخواهد در این مسیر حرکت کند، اپلیکیشن با مقایسه داده‌های به دست آورده از هربار عبور یک راننده از مسیر مشابه، اولویت‌ها را مشخص کرده و بهترین مسیر را مشخص می‌کند.

گوگل می‌گوید اگرچه همواره بر بهبود عملکرد این اپلیکیشن تمرکز دارد، اما ممکن است همیشه مسیری بهتر از مسیر پیشنهادی ویز نیز وجود داشته‌باشد. این از آن رو رخ می‌دهد که مسیریابی در ویز براساس داده‌های ثبت شده در زمان حقیقی و آمار میانگین انجام می‌شود. از این رو گوگل توصیه می‌کند برای بهبود پیشنهاد‌های ویز، کاربران مسیر پیشنهادی را چندین‌بار آزمایش کنند تا ویز بتواند با کمک داده‌های جدید‌تر الگوریتم دقیق‌تری از مسیر ایجاد کند.

درحال حاضر تنها نقشه مسیرهای چند کشور جهان به طور کامل در این اپلیکیشن ثبت شده و مابقی کشورها اطلاعاتی ناقص دارند که البته این نقشه‌ها در دست تکمیل هستند. کاملترین نقشه‌ها به آمریکا، کانادا، بریتانیا، فرانسه، آلمان،‌ ایتالیا،‌ هلند،‌ بلژیک، آفریقای جنوبی، کلمبیا، اکوادور، شیلی و پاناما تعلق دارد.

این اپلیکیشن باعث ایجاد برنامه شهروندان متصل شده‌است،‌ برنامه اشتراک‌گذاری داده‌ رایگانی که بیش از ۲۰۰ دولت، سازمان، شرکت حمل و نقل و شهرداری از آن برای تجزیه و تحلیل ترافیک،‌ نقشه جاده‌ها و توزیع نیروهای امداد در شرایط اضطراری استفاده می‌کنند. ویز علاوه براینکه داده‌هایش را در اختیار دولت‌ها قرار می‌دهد،‌ داده‌های دولتی را نیز برای بهبود عملکرد خود ثبت می‌کند.

یکی از انتقاداتی که به ویز وارد می‌شود، انتقادی که اولین بار رئیس پلیس لس‌آنجلس به واسطه نامه‌ای آن را به گوش شرکت گوگل رساند،‌ این است که مشخص بودن موقعیت نیروهای پلیس در جاده‌ها ممکن است مورد سوء استفاده تبهکاران فراری از پلیس قرار گیرد و حتی جان نیروهای پلیس را در معرض خطر قرار دهد. این نامه پس از آن ارسال شد که فردی چند ساعت پس از آنکه اسکرین‌شاتی از اپلیکیشن ویز را روی اینستاگرام خود منتشر کرد، دو افسر پلیس که موقعیت آنها در اسکرین‌شات مشخص شده‌ بود را به ضرب گلوله به قتل رساند.

چرا ویز در ایران فیلتر شد

معاون دادستان کل کشور: نرم افزار ویز در حقیقت یک ابزار جاسوسی متعلق به رژیم صهیونیستی است و با دستور مقامات قضایی فیلتر شده است

عبدالصمد خرم آبادی معاون دادستان کل کشور چندی پیش درباره فیلتر ویز در ایران گفته بود: این نرم افزار با دستور یکی از مقامات قضایی فیلتر شده است. کلیه دستوراتی که مقامات قضایی دادسراهای سراسر کشور راجع به اعمال فیلترینگ صادر می کنند طبق بخشنامه دادستان کل کشور به معاونت امور فضای مجازی ارسال می‌شود و نظارت بر حسن اجرای آن با این معاونت است لذا موضوع فیلتر این نرم افزار نیز از طریق دادستانی کل کشور پیگیری و به مرحله اجرا درآمده است.

وی اضافه کرد: نرم افزار ویز در حقیقت یک ابزار جاسوسی متعلق به رژیم صهیونیستی است که به محض نصب روی گوشی به کلیه اطلاعات شخصی کاربر از جمله مسافرت‌ها و موقعیت جغرافیایی و سایر اطلاعات خصوصی وی دسترسی پیدا می‌کند و این امر می‌تواند برای امنیت مردم و کشور مشکلاتی ایجاد کند.