درنگ : بعد از یک جلسه تمرینی در باشگاه یا فعالیت روزانه که بدن عرق می‎کند هیچ چیز به اندازه دوش گرفتن به انسان آرامش نمی‎دهد. اما اگر بگوییم زمانی که زیر دوش می‎روید به جای آب در باکتری دوش می‎گیرید باز هم برایتان لذت‏ بخش است؟

اگر باور ندارید کافی است سردوش حمام را باز کنید و داخل آن را ببینید. وقتی آن را باز کنید لایه ضخیمی از شوره خیس خورده می‌‏بینید. نوا فیرر پروفسور دانشگاه کولورادو اخیرا تحقیقاتی درباره آلودگی‌های سر شیر دوش حمام انجام داده است. او گفته است: وقتی سر شیر بیشتر دوش‌ها را باز کنید، همان قسمتی که آب از آن بیرون می‎آید، لایه‎ای سفیدرنگ داخل آن می‏‌بینید که در واقع همان رسوبات هستند.

محیط نمناک داخل شیر و تغذیه شدن از آب باعث می‎‏شود این محیط برای رشد باکتری‌ها بسیار مناسب باشد و به همین دلیل است که دوش آب گرم نه تنها شما بلکه باکتری‌ها را هم خوشحال می‎کند. از طرفی این باکتری‌ها تا زمانی در آنجا حضور دارند که آب باز نشده است. وقتی شما وارد حمام شده و آب را باز می‎‏کنید قبل از آب این باکتری‌‎ها هستند که از سوراخ‌های دوش حمام بیرون آمده و در هوا منتشر می‎شوند. در واقع در آن زمان است که شما بیشترین مقدار باکتری را با تنفس کردن وارد بدنتان می‏‌کنید.

برخی باکتری‌ها باعث بیماری می‎شوند و البته برخی هم برای بدن مفید هستند. پس نباید بیش از اندازه نگران باکتری باشید اما بهتر از هر چند وقت یک بار دوش حمام را تمیز کرده و داخل آن را با الکل ضدعفونی کنید.