درنگ : شاید وقتی خواب هستید چیزی متوجه نشوید و هوشیاری نداشته باشید، اما در این شرایط مغزتان فعالیت‌های زیادی انجام می‎‌دهد. در زیر به اتفاقاتی که وقتی خواب هستید برایتان می‌افتد اشاره ‎ می‎کنیم:

گذراندن مراحل

بیداری و خواب مثل سیاه و سفید نیستند. بر اساس بررسی‌ها در اولین قدم بعد از خوابیدن مراحلی طی می‏شود. اولین مرحله حرکت سریع چشم یک است که شبیه خوابی است که در کلاس درس تجربه کردید یا همان چرت زدن (در این مرحله هنوز کمی آگاهی نسبت به محیط اطراف دارید)، مرحله دوم زمانی است که مرحله اول را گذرانده‏اید اما هنوز به خواب نرفته‏اید و این همان زمانی است که رویا می‏بینید، مرحله بعد مرحله خواب عمیق است که انسان به طور کامل از دنیای واقعی جدا می‏شود.

تمیزکاری

بعضی از افراد بعد از این که از خواب بیدار می‏شوند ریلکس هستند. دلیلش این است که وقتی خواب هستید بخشی از مغز فعال می‏شود که وظیفه‏اش حذف نامطلوب‎‏ها است. تصور کنید وقتی خواب هستید مغزتان در حال بیرون ریختن زباله‏ها است.

حافظه

یکی از اعمالی که وقتی خواب هستید مغزتان انجام می‎دهد این است که خاطرات و آموخته‎های کوتاه‎مدت را به طولانیمدت تبدیل می‎کند. به همین دلیل است که می‎گویند خواب در فرایند یادگیری هم تاثیر زیاد و اهمیتی ویژه دارد. محققان خواب را بعد از یادگیری موضوعی جدید الزامی می‎دانند.

فلج شدن

برای امنیت خودتان است، زمانی که قرار است خوابتان ببرد بخشی از مغزتان که قسمتی که ماهیچه‎ها را فعال می‏کند را از غیرفعال می‏کند تا وقتی در حال خواب دیدن هستید آسیبی نبینید. این مدت زمان که شبیه به فلج شدن است تقریبا ۲۰ دقیقه طول می‏کشد.

تصمیم گیری

اگر در زندگی بر سر یک دوراهی باشید مغز در زمانی که خواب هستید کمک زیادی به شما می‏کند. در واقع وقتی خواب هستید مغزتان زمینه را برایتان فراهم می‏کند تا زمانی که بیدار شدید تصمیمتان را بگیرید.

 

ذخیره انرژی

این قسمت قسمتی است که بیشتر افراد درباره‏اش می‎دانند. برای این که صبح سرحال بیدار شوید نیاز دارید که شب خواب مناسبی داشته باشید تا بدن انرژی را ذخیره کند برای روز بعد.