دکتر کیانوش جهانپور در گفتگو با درنگ با بیان اینکه تاکنون چهار مورد مشکوک به بیماری تب کریمه کنگو در استان اصفهان بستری شده اند گفت: از این چهار مورد، یک نفر با درمان‌های به موقع، سلامتی و حال عمومی خود را به دست آورد و از بیمارستان مرخص شد. یک نفر جان خود را از دست داد و در عمق سه متری زمین با شرایط ویژه دفن شد. دو نفر دیگر هم که مشکوک به این بیماری هستند در شرایط قرنطینه و ویژه نگهداری می‌شوند.

وی یادآوری کرد: امسال پیش از استان اصفهان این ویروس در بندرعباس و سیستان بلوچستان روی برخی مبتلایان گزارش شده است.

 

جهانپور درباره درمان افراد مشکوک به تب کریمه در اصفهان اظهار داشت: آزمایش‌های لازم از فرد فوتی به منظور کشف علت اصلی فوت به عمل آمده است اما ما منتظر نتیجه این آزمایش نماندیم و در حال درمان دو بیمار دیگر هستیم. درمان این دو بیمار توسط داروهای موجود برای از بین بردن تب کریمه کنگو در حال انجام است و این داروها به صورت رایگان برای درمان بیماران مصرف می‌شود.

وی در بخش دیگری از این گفتگو به شرایط تب کنگو در کشور اشاره کرد و گفت: ایران از ۲۰ سال گذشته تاکنون با این بیماری آشنایی دارد چرا که این تب خونریزی‌دهنده در کشورهای همسایه دیده شده و از طریق دام قاچاق به مناطق مرزی غربی و شرقی ایران وارد شده است.

جهانپور درباره درمان این بیماری گفت: خوشبختانه داروهای درمان تب کریمه در کشور موجود است و با توجه به اطلاع‌رسانی و هشدارهای به موقع مسئولان و رسانه‌ها، شیوع این بیماری از سه سال گذشته در کشور رو به کاهش گذاشته است.

به گفته این مقام مسئول دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، تب کریمه کنگو هم اکنون در کشور وضعیت سفید دارد و مردم به جای نگرانی، باید نسبت به خرید گوشت دام از مراکز معتبر اقدام کنند.

جهانپور درباره افرادی که احتمال ابتلا به ویروس کریمه کنگو دارند، گفت: کارکنان کشتارگاه‌ها، افرادی که با ذبح دام ارتباط مستقیم دارند و در مرحله بعد پزشکان، پرستاران و دامپزشکان در معرض ابتلا به این ویروس قرار دارند. بعد از این گروه، جامعه عمومی می‌تواند در معرض خطر باشد که با رعایت نکات ایمنی این خطر به حداقل می‌رسد.

  علائم تب کریمه گنگو را بشناسیم | کدام گوشت بی‌خطر است؟
  چگونه تب کریمه کنگو نگیریم | راه‌های خرید گوشت سالم
  نحوه پیشگیری از بیماری تب کریمه کنگو