وی افزود: نکته حائز اهمیت این است که تعداد قابل‌توجهی از دانشجویان بازداشت‌شده، از طیف و گروهی از دانشجویان هستند که نوعاً برای آرام کردن فضا تلاش می‌کنند و جزء دانشجویان طیف رادیکال نیستند. این دانشجویان بازداشت‌شده به چارچوب‌ها و ارزش‌های نظام پایبند هستند و بازداشت آن‌ها در آستانه امتحانات ترم، محل شگفتی است.

اهم اظهارات صادقی را در ادامه بخوانید:

  فیلم | تحلیلی درباره اعتراضات دی ماه ۹۶

*بر اساس آماری که از طریق رایزنی با مسئولان وزارت علوم به‌دست آمده، تعداد ۳ دانشجو در ارومیه بازداشت شده‌اند که متاسفانه قرار بازداشت موقت این دانشجویان نیز صادر شده است. همچنین یک دانشجو در اصفهان بازداشت شده اما ممکن است تعداد دانشجویان بازداشت‌شده در این استان بیشتر باشد.

*بنابر آماری که در اختیار داریم، حداقل ۵۸ نفر از دانشجویان دانشگاه‌های مختلف تهران بازداشت شده‌اند و نکته عجیب این است که بسیاری از آن‌ها اساساً فعالیت سیاسی نمی‌کنند و به‌عنوان مثال یکی از بازداشتی‌ها دبیر اتحادیه یکی از انجمن‌های علمی یک دانشگاه در تهران است، حال آن‌که دانشجویان عضو انجمن‌های علمی عموماً فعالیت سیاسی ندارند.

*در دانشگاه تربیت مدرس نیز ۳ نفر بازداشت شده‌اند و این درحالی است که معمولاً دانشجویان تحصیلات تکمیلی نیز چندان جذب فعالیت‌های سیاسی نمی‌شوند و در این میان، باتوجه به شناختی که شخصاً از آقای اکبرآبادی به‌عنوان یکی از دانشجویان بازداشت‌شده دارم، باید بگویم این دانشجو که اتفاقاً در منزلش نیز بازداشت شده، به هیچ وجه تندرو نیست. همچنین آقای سهیل آقازاده دانشجوی رشته سینما دانشگاه تهران یا آقای اصانلو از اعضای شورای صنفی ازجمله دانشجویانی هستند که در منزل‌شان بازداشت شده‌اند.

*بنابر این آمار، یک دانشجو در کرمان، ۲ نفر در دزفول، یک نفر در تبریز، یک نفر در رشت، یک نفر در بندرعباس و ۸ نفر در شیراز بازداشت شده‌اند که متاسفانه اطلاعات یکی از دانشجویان بازداشت‌شده در شیراز در دست نیست.

*همچنین ۴ دانشجو در همدان، یک دانشجو در خرم‌آباد، ۴ نفر در کرمانشاه، ۲ نفر در قزوین، یک نفر در شهرکرد، یک نفر در بهبهان و یک نفر نیز در اراک بازداشت شده‌اند.

*درحالی که به نظر می‌رسد مجموع تعداد بازداشتی‌ها حدود ۹۰ نفر است، تعداد ۱۰ نفر از دانشجویان در دانشگاه‌های تهران و برخی شهرستان‌ها نیز در وضعیت نامشخص قرار دارند و باوجود آن‌که چند روز است که اطلاعاتی از آن‌ها در دست نیست، هنوز معلوم نشده که چه نهادی آن‌ها را بازداشت کرده است.

*هم‌اکنون حدود ۹۰ دانشجو در سراسر کشور بازداشت شده‌اند که از این تعداد، چند نفر آزاد شده‌اند اما آمار دقیقی در رابطه با تعداد دانشجویان آزادشده در دست نیست.

*بنابر تماس‌هایی که با مسئولان وزارت علوم داشتم، این عزیزان هم از تعداد و جزئیات آمار بازداشت‌شدگان ابراز بی‌اطلاعی کرده و تاکید داشتند این‌که عمده موارد بازداشت‌شدگان خارج از محیط‌های دانشگاهی صورت گرفته است، منجر به آن شده که مسئولان وزارت علوم و روسای دانشگاه‌ها نیز اطلاعات دقیقی نداشته باشند.