به گزارش ایسنا، نشست هم‌اندیشی اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه در عرصه دفاع مقدس با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی شامگاه ۱۲ مهر ماه برگزار شد.

در نخستین پنل این نشست که به سینما اختصاص داشت، مصطفی رزاق کریمی (مستند ساز) ، منوچهر محمدی (تهیه کننده سینما) و محمد حسین مهدویان (کارگردان سینما) با دبیری علیرضا رضاداد به نمایندگی از سینماگران صحبت کردند.

پنل دوم این نشست با موضوع رسانه در عرصه دفاع مقدس با حضور سردار هاشمی دانا (سرپرست خبرگزاری دفاع مقدس)، محمود ظهیرالدینی (عکاس جنگ) و سعید علامیان (دبیر کل انجمن روزنامه‌نگاران دفاع مقدس) به دبیری محمد سروش ادامه پیدا کرد.

سپس محمود ظهیرالدینی که در زمان جنگ عکاس خبرگزاری ایرنا بوده است، با بیان خاطراتی از فعالیت‌هایش در دوران جنگ به لزوم استفاده از عکس‌های آن دوران اشاره کرد و گفت: اگر لازم است در کنار عکس‌های آن دوره روایتی وجود داشته باشد باید تا عکاس‌ها زنده هستند وعکس‌ها از بین نرفته‌اند این کار انجام شود.

  گلایه‌های عکاس دفاع مقدس | ظهیرالدینی: گنجینه عکس‌ها محافظت نشدند

در ادامه این نشست پنل سوم اختصاص به موضوعات فرهنگی داشت با حضور جواد محقق (نویسنده، شاعر و روزنامه‌نگار)،‌ احمد دهقان (داستان‌نویس)، مرتضی سرهنگی (نویسنده و پژوهشگر ادبیات پایداری) به دبیری امیرزاده برگزار شد.

پنل چهارم این نشست به موضوع هنر تعلق داشت که در آن محمد میرزمانی (آهنگ سازو رییس هیات مدیره خانه موسیقی)، ایوب آقاخانی (کارگردان نمایشنامه نویس و بازیگر تئاتر) و مرتضی گودرزی (نقاش) به نمایندگی از جامعه هنری صحبت کردند.

در بخش پایانی این نشست سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، با اشاره به برگزاری این نشست گفت:‌ فلسفه این نشست، این نگاه بود که اهالی ادب، هنر، فرهنگ و رسانه با وجود اینکه در شاخه‌های مختلفی فعالیت دارند اما موضوعات مشترکی مانند دفاع مقدس دارند که با هم پیوند می خورند. اگر این پیوندها انجام شود به ایجاد فضای هم‌افزانه‌تر کمک می‌کند. شاید یکی از اتفاق‌هایی که می‌تواند کمک کند جوانان را با مفاهیمی که می‌خواهیم آشنا کنیم این پیوندهاست. نشست و برخاست اهالی حوزه‌ها با اتقاق‌های تازه کمک می‌کند و ما نیازمند نشست و برخاست‌های دیگر با حضور دیگر مشترک اهالی فرهنگ و رسانه هستیم. در حوزه اقوام ایرانی و حوزه زنان اتفاق‌های تازه‌ای در حوزه ترکیب‌سازی‌ها می‌تواند اتفاق جدیدی بیفتد.

او با تاکید بر اینکه ما باید نسلی را بشناسیم که فکر می‌کنیم که باید اتصال هویتی داشته باشد و انقطاع نسلی نداشته باشد، گفت: ‌این کار کمک می‌کند که ایران و اسلام بماند. ما امروز بیش از همیشه به این اتصال نیاز داریم فرزندان ما در معرض خطرهای زیادی هستند و فرصت‌های زیادی نیز دارند. ما باید نسل‌های جدید حلقه ارتباطی را قوی‌تر کنیم، برای خودمان حرف نزنیم، برای خودمان شعر نگوییم، برای خودمان داستان ننویسیم و نقاشی نکنیم. اگر بخواهیم با زبان گذشته صحبت کنیم این اتفاق نمی‌افتد.

او ادامه داد: حوزه دفاع مقدس باید پویایی‌های خودش را داشته و الان هم این پویایی‌ها هست. اما این‌ها وقتی می تواند امیدساز باشد که ما حس کنیم فضایی که در واقعیت امروز داریم و واقعیت فردایمان ارتباط خوبی را برقرار کنیم. اتفاق‌های تازه می افتد و این مبارک است، ما دنبال اتفاقاتی هستیم که کمتر در بحث‌ها دیده شده است.

صالحی با بیان اینکه ما زیرخاکی های زیادی در حوزه دفاع مقدس داریم، گفت: ‌جنگ تحمیلی طولانی ترین جنگ بعد از جنگ ویتنام بود و وسعت و ترکیب آن همه اقشار را دربرمی‌گرفت. این جنگ و اتفاقات پیرامونش می‌تواند دارای زیرخاکی‌های زیادی باشد که می‌توان در آن کشف کرد. مهم این است عرصه خلاقیت‌ها و نوآوری‌ها را محدود نکنیم و اجازه دهیم نقب بزنند به این زیرخاکی‌ها و طعم‌های تازه را بچشانند. اجازه بدهیم مردم با طعم‌های تازه دفاع مقدس را بخوانند، ببینند و بشنوند.

او اضافه کرد:‌ اگر این حرکت تازه را با خود داشته باشیم می‌تواند به پایه‌ای برای صیانت ایران  و حفاظت از ارزش‌های انسانی تبدیل شود. همچنین فرصتی است برای گفتگو با جهان و می‌توانند در قالب دفاع مقدس روایتی معاصر از ایران ببینیم.