درنگ: این جزیره مقدس ژاپنی که در سال ۲۰۱۷ به همراه چند مکان دیگر به لیست میراث جهانی یونسکو افزوده شد تنها مخصوص مردان بوده و ورود زنان به آن ممنوع است. جزیره اوکینوسیما که غرق در سیستم عقیدتی باستانی شینتو در ژاپن است، در قرن چهارم پس از میلاد توسط دریانوردی ژاپنی کشف شد.

ده‌ها هزار شیء قدیمی که طی قرن‌ها به عنوان پیشکش‌های آئینی از سرتاسر جهان در این جزیره نگهداری شده‌اند نشاندهنده فرهنگ غنی باستانی این منطقه‌ است.

باوجود اینکه دلیل واقعی ممنوعیت ورود زنان به جزیره کاملا آشکار نیست اما احتمال می‌رود زنان به خاطر تابوهای باستانی و یا امنیتی به این مکان ممنوع‌الورود هستند. از دیگر ممنوعیت‌ها در این جزیره خوردن حیوانات چهار‌پا و ممنوعیت خروج افراد بدون داشتن مجوز مقام روحانی است.

هرسال تنها ۲۰۰ مرد اجازه بازدید از این جزیره را دارند و این ۲۰۰ نفر نیز در تاریخ ۲۷ می برای برگزاری فستیوالی بزرگ وارد جزیره می‌شوند، البته پس از اجرای مراسم وضوی میسوگی که شامل حمام کردن گروهی و برهنه با هدف تطهیر آئینی است.

کسی اجازه صحبت کردن درباره آنچه در اوکینوشیما دیده یا شنیده را در جهان خارج از جزیره ندارد و نمی‌تواند شیء‌ای را به خارج از جزیره ببرد حتی اگر آن شیء خار یک گیاه یا یک تکه برگ باشد. در واقع ماهیگیران منطقه حتی اجازه آن را ندارند که شاخه یک کاج شناور در اطراف جزیره را از آب بگیرند.

بیش از ۸۰ هزار شیء باستانی در این جزیره کشف شده‌ است: دانه‌هایی شبیه به علامت ویرگول، تکه‌های شیشه‌‌های ایرانی و حلقه‌های طلا. این اشیاء که همگی بخشی از سرمایه ملی ژاپن محسوب می‌شوند، گواه تبادلات گرانقیمت این منطقه با دیگر مناطق در دوره‌های باستانی هستند.

اگرچه عنوان میراث جهانی یونسکو معمولا با افزایش تردد توریست‌ها به یک منطقه همراه است اما هیچ برنامه‌ای برای تردد توریست‌ها به این منطقه ارائه نشده‌ است و توریست‌ها تنها اجازه دارند از تراس رو به دریایی در شمال جزیره نسبت به آن ادای احترام کنند.