درنگ : این شایعه در فضای مجازی منتشر شد اما به صورت رسمی هیچ‌کس آن را تأیید نکرد؛‌ اگر چه نگاهی به اتفاقات هفته‌های اخیر برخی ابهامات را در ذهن به وجود می‌آورد.

چرا از وزنه‌برداری عکسی منتشر نشد؟

چند روز قبل نخستین رکوردگیری وزنه‌برداری بانوان در سالن همایش ایرانیان برگزار شد اما با نظر مسئولان حراست وزارت ورزش هیچ‌گونه دوربینی به سالن وارد نشد. این رقابت‌ها تحت تدابیر شدید امنیتی بود تا مبادا حتی یک تصویر در فضای مجازی در وزنه‌زدن زنان روی تخته منتشر شود. فدراسیون هم خودش را بی‌تقصیر می‌دانست و این اتفاق را حاصل تصمیم وزارت ورزش می‌دانست. این اتفاق در حالی رخ داد که تمامی حاضران در سالن و وزنه‌برداران از حجاب کامل برخوردار بودند اما حتی فدراسیون وزنه‌برداری هم تصویری از رکوردگیری زنان منتشر نکرد. چندی پیش نخستین دوره مسابقات کشتی کلاسیک بانوان برگزار شد که فدراسیون اعلام کرد خودش تصاویری را منتشر می‌کند تا رسانه‌ها نیز از آن استفاده کنند. این‌بار اما حتی اجازه همراه‌داشتن تلفن همراه در سالن هم وجود نداشت. نکته جالب این‌که دختران وزنه‌بردار با هر ورود و خروج به سالن بازرسی بدنی می‌شدند و به گفته برخی حاضران باید کفش‌های‌شان را مقابل ماموران حراست درمی‌آوردند تا نشان دهند دوربین یا گوشی تلفنی را درون کفش‌های‌شان جاسازی نکرده‌اند.

شایعه ممنوعیت عکاسی

اتفاقاتی که پیرامون مسابقات وزنه‌برداری زنان رخ داد، باعث شد تا شایعاتی پیرامون ممنوعیت کلی در این زمینه ایجاد شود. با این‌که تا به حال خیلی از فدراسیون‌ها ازجمله والیبال عکس‌های مربوط به مسابقات لیگ را هر هفته منتشر می‌کردند، گفته می‌شود نامه‌ای به فدراسیون‌ها رسیده که از این پس حق انتشار تصاویر مسابقات زنان را ندارند؛ البته تمامی مسابقات داخلی ورزش زنان با حجاب برگزار می‌شود و حتی گاهی اوقات تصاویر آن از صداوسیما نیز پخش شده است. با این حال هیچ وقت آقایان اجازه عکاسی از مسابقات بانوان را نداشتند؛ اگر چه اخیرا عکاسان اصفهانی به ممنوعیت حضور آقایان در مسابقات فوتبال بانوان اعتراض کردند. آنها معتقد بودند تا ‌سال گذشته عکاسان مرد هم در مسابقات لیگ بانوان حاضر می‌شدند و عکاسی می‌کردند اما امسال از ورود آنها جلوگیری می‌شود.

  فیلم | حبس خبرنگاران زن در فینال بسکتبال تبریز | واکنش تند ترانه علیدوستی: روز به روز چندش‌آورتر رفتار می‌کنید

برخی عکس‌ها به ضرر بانوان تمام می‌شود!

فدراسیون کشتی با وجود تمامی حساسیت‌هایی که وجود داشت، چندی پیش مسابقات کشتی کلاسیک زنان را برای نخستین‌بار برگزار و تصاویری هم در سایت خود منتشر کرد تا رسانه‌ها از این نظر بتوانند اطلاع‌رسانی مناسبی داشته باشند. مریم منظمی، نایب‌رئیس فدراسیون کشتی که یکی از عوامل اصلی این اتفاق بود، درباره شایعات به وجود آمده به «شهروند» می‌گوید: «من در ماموریت به سر می‌برم اما ابلاغی مبنی بر ممنوعیت عکاسی در مسابقات بانوان ندیدم. با این حال ما با هماهنگی وزارت ورزش تصاویر را در دفعات قبلی منتشر کردیم.» داورزنی، معاون وزیر ورزش هم در حاشیه یکی از مجامع انتخاباتی فدراسیون‌ها گفته بود: «موضوعات مربوط به تصویربرداری و عکاسی باید از قبل هماهنگ‌شده باشد تا برای ورود آنها به مسابقه‌ها مشکلی ایجاد نشود؛ البته گاهی برخی تصاویر به ضرر بانوان ورزشکار تمام می‌شود.» مشخص نیست منظور داورزنی از این‌که بعضی عکاسی‌ها به ضرر بانوان تمام می‌شود،‌ چیست!