درنگ : وب سایت deathrattlesports.com در گزارشی به زلزله مرز ایران و عراق پرداخته است. این وب سایت نوشته است: معمولا در عراق و ایران زلزله‎‌های زیادی رخ می‌دهد. این دو کشور مرز بین صفحات عربستان و اوراسیا را تشکیل می‌دهند، صفحاتی که رشته کوه زاگرس را هم به وجود آورده‌اند. زلزله ۱۲ نوامبر ۲۰۱۷ هم دقیقا در محل رشته‌کوه زاگرس در استان غربی ایران، کرمانشاه و شهر حلبچه عراق رخ داده است و وسعت آن ۷٫۳ ریشتر بوده است.

رشته‌کوه زاگرس درست از پایین مرز ترکیه به سمت پایین قرار دارد و دلیل به وجود آمدنتش هم برخورد صفحه عربستان و اوراسیا است که با سرعت ۳٫۵ سانتی‎متر در سال حرکت می‎کنند. حرکت صفحات زمین باعث به وجود آمدن کوه‌ها و جزایر می‌‏شوند. این پروسه البته از ۱۰۰ میلیون سال قبل آغاز شده و در ۲۰ میلیون سال قبل سرعتش کمی‎‏ کمتر شده است. اما با وجود کاهش سرعت باز هم امروزه کوه‎ها در حال ایجاد شدن هستند.

  گزارش نشنال جئوگرافیک از زلزله شدید ایران ؛ مرگبارترین زلزله ۲۰۱۷

با وجود این که مرز ایران و عراق از مناطق زلزله‎خیز دنیا است، این اولین زلزه بزرگ در کرمانشاه بوده است. هرچند که ایران شامل زلزله‌‎های بزرگ زیادی بوده است. حتی مناطق حاشیه‎ای دریای خزر هم جزو مناطق زلزله‎‏خیز هستند. از دیگر زلزله‌های بزرگ ایران می‎توان به زلزله سال ۲۰۱۲ تبریز که ۶٫۴ ریشتر بود یا زلزله سال ۱۹۹۰ رودبار که ۷٫۴ ریشتر بود و جان بیش از ۴۰ هزار نفر را گرفت یا زلزله ۶٫۶ ریشتری بم در سال ۲۰۰۳ اشاره کرد. به طور کل احتمال وقوع زلزله همیشه در این کشور وجود دارد.

  پاسخ به تمام شایعاتی که بعد از زلزله کرمانشاه فراگیر شد | زلزله حاصل انفجار بود؟