درنگ : انتشار پست اینستاگرام «هانیه توسلی» بازیگر سینما و تلویزیون برای مرگ گربه‌اش واکنش‌های متفاوتی را در فضای مجازی به دنبال داشت تا جایی که کار به تمسخر و ناسزاگویی هم کشیده شد.

یک روانشناس در این خصوص معتقد است: من خیلی موافق نیستم با اینکه هر کسی فضای حریم خصوصی و امن خودش را در معرض دید عموم قرار دهد چون احساسات آدم‌ها با هم متفاوت است و هر احساسی خاص خود آن فرد است.

وی اضافه کرد: ما نمی‌توانیم از دیگران توقع داشته باشیم که مثل ما فکر کنند چون قطعا تفاوت‌های فردی وجود دارد.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: قطعا وقتی همگان را در جریان موضوعی می‌گذاریم باید توقع داشته باشیم که همگان در مورد آن نظر بدهند. یعنی من این فضا را برای دیگران باز گذاشته‌ام که دیگران در مورد اتفاقی که برای من افتاده است، نظر بدهند پس قطعا نمی‌تواند سطح توقعم در حدی باشد که دیگران با من همدل و همدرد باشند.

  واکنش‌های کاربران به جنجال گربه‌ای هانیه توسلی | لطفا از آنجلینا جولی یاد بگیر

وی افزود: در ماجرایی که برای «هانیه توسلی» اتفاق افتاده پای یک حیوان در میان بوده که نظر انسان‌ها قطعا نسبت به آن متفاوت است. اگر کسی غم از دست دادن یک انسان را با دیگران در میان بگذارد قطعا اکثریت قریب به اتفاق با وی همدردی خواهند کرد ولی در مورد حیوانات تفاوت فردی وجود دارد. بنابراین ما نمی‌توانیم از همه توقع داشته باشیم که با ما همدل و همدرد باشند.

صمدزاده  ادامه داد: از دید یک روانشناس و استاد دانشگاه این موضوع را همیشه با دانشجویان خود هم مطرح می‌کنم که اگر شما عکس‌های خصوصی خود را در فضای مجازی قرار می‌دهید نباید توقع داشته باشید که دیگران نظری در مورد شما ندهند یا فقط موافق شما نظر بدهند چون بالاخره این عکس‌ها را در این فضا می‌بینند و در مورد آن نظر خود را اعلام می‌کنند.

این روانشناس با تاکید بر اینکه عکس‌العمل مردم هم نیاز به یک فرهنگسازی و یک بازسازی شناختی دارد، افزود: همه این واکنش‌ها به چهارچوب شناختی هر فرد و ذهنیتش در خانواده و دیدگاه زیست شناحتی و تربیتی آنها برمی‌گردد.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه «عصر امروز، عصر تکنولوژی است و اتفاقات به روزی در دنیا اتفاق می‌افتد» خاطرنشان کرد: هر کسی نسبت به آنچه که از آن استفاده می‌کند باید فرهنگ استفاده از آن را بدست بیاورد، مثل همین فضای مجازی و استفاده از تلفن‌های امروزی که در دست همه است و با گذشته بسیار فرق کرده‌است. اکنون هر کسی با تلفنش در واقع یک نت بوک یا لب تاپ را با خود حمل می‌کند و از این طریق با فضای مجازی و اتفاقات آن در ارتباط است که باید قبل از استفاده، شناخت و فرهنگ بکارگیری از آن را نیز حاصل شود.