درنگ: محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در حساب کاربری اینستاگرام خود درباره بازی اینترنتی چالش نهنگ آبی واکنش نشان داد.

  ۵۰ مرحله کامل «نهنگ آبی» | از بریدن بازو و تیغ زدن رگ‌ تا خودکشی برای گیم‌اور شدن

این بازی که نوجوانان را هدف قرار می‌دهد ۵۰ مرحله دارد که بعضی مراحل پیشرفته آن شامل تشویق شرکت کنندگان به آسیب رساندن به خود و حتی خودکشی است.

  مراقب «چالش نهنگ آبی» باشید | هشدار قرمز گسترش بازی مرگبار در ایران

وزیر ارتباطات با تاکید بر تاثیر عمیق زبان بازی در انتقال مفاهیم، انگیزه‌های پشت این بازی را شیطانی خواند و گفت: «در میان بازی‌های مفید گاهی اندیشه‌های شیطانی نیز تبدیل به یک بازی می‌شود و نهنگ آبی یکی از این بازی‌هاست.

  واکنش معاون بنیاد بازی‌های رایانه‌ای به نفوذ «نهنگ آبی» | جزئیاتی جدید از بازی مرگ

آذری جهرمی تاکید کرده است: در این میان و برای صیانت از جوانان مهمترین وظیفه را در کنار حاکمیت، خانواده‌ها بر عهده دارند. رسانه‌های رسمی و اجتماعی برای اطلاع رسانی خوب عمل کردند. بایستی مراقبت کنیم کار رسانه‌ای دغدغه ایجاد کند و نه ترس. ترس ناشی از بی‌اطلاعی است و وظیفه رسانه دقیقا اطلاع رسانی است.

  «نهنگ آبی» تنها تهدید فضای مجازی نیست | والدین مراقب ارتباط با فرزندان باشند

وزیر ارتباطات تاکید کرده است: این بازی از بسیاری از فروشگاه‌های نرم‌افزار حذف شده و به طریق معمول از ایران هم قابل دسترس نیست. امروز با مدیران vk برای عدم اشاعه خشونت از طریق این شبکه اجتماعی مذاکره می‌کنیم هر چند این شبکه اجتماعی در ایران مسدود است اما تلاشی برای این موضوع خواهیم کرد. توسعه فرهنگ استفاده از تبلت و سیم کارت خاص برای کودکان و نظارت والدین بر فعالیت فرزندان در فضای مجازی امری ضروری است. از بخش خصوصی برای توسعه این حوزه که بازار خوبی هم پیش رو دارد دعوت به فعالیت بیشتر می‌کنیم و حمایت لازم نیز به عمل خواهد آمد. انتظار داریم مرکز ملی بازی‌های رایانه‌ای نیز از طریق مدارس و معلمان تربیتی برای آگاهی رسانی به والدین و معلمان برای استفاده بهتر از بازیهای رایانه‌ای وارد عمل گرد

  چالش‌های مرگبار؛ از یکشنبه غم انگیز تا نهنگ آبی | مرگ‌؛ دستاورد وسواس جلب توجه!

تصویر صفحه اینستاگرام وزیر ارتباطات را در زیر ببینید:

  یورونیوز: احتمال خودکشی دو نفر و افزایش نگرانی‌ها از رواج نهنگ آبی در ایران