درنگ: ماریلا روانشناس حوزه جنسی از تجربه یکی از مراجعینش گفته است. طبق ادعای او پدری به او مراجعه کرده و گفته فرزند ۱۳ ساله‎اش عکسی نامربوط برای معلم خانمش فرستاده است و این کار را با گوشی تلفن هم‎کلاسی‎اش انجام داده تا گرفتار نشود. دسترسی او به اینترنت از سوی والدینش محدود شده، گوشی جدیدش با گوشی قدیمی تعویض شده که قابلیت اتصال به اینترنت ندارد و این امور بعد از این انجام شده که فهمیدند این پسربچه ۳ اکانت اینستاگرام داشته که از طریق آن عکس‌های نامناسب را تماشا می‎کرده است. پدر این بچه می‎ترسیده که یا با انجام این امور جواب لازم را نگیرد یا این که اوضاع برای فرزندش بدتر شود.

ماریلا در توضیح راه حل این موضوع گفت:

این که خانه را برای چنین فرزندانی تبدیل به سیاره‎ای دیگر کنید کار درستی نیست. شما نمی‏‌توانید مکانی برای او پیدا کنید که از دیدن اندام بانوان در آن محروم باشد و در نتیجه این راه حل مشکل نیست. درباره این موضوع نمی‎توان پسربچه‌ها و مردان را سرزنش کرد. در واقع اولین قدم این است که خود خانم‌ها طرز پوششان را کنترل کنند. از دهه ۷۰ میلادی به بعد مردم بیشتر با حقوق خودشان آشنا شدند و بهتر متوجه شدند که چطور می‎توانند آزادی داشته باشند. فهمیدند تا کجا می‏‌توانند به درس خواندن ادامه دهند و همچنین فهمیدند چطور می‎توانند راه زندگی‎شان را انتخاب کنند. اما متعجبم که این را متوجه نشدند آزادی در پوشش می‎تواند مشکلاتی را ایجاد کند.

ابتدا زنان در تلویزیون و روی مجلات با عکس‌های نامناسب حضور پیدا کردند که حالا باید سعی کنیم پسرانمان را از اینترنت به دور کنیم. برای حل کردن این مشکل که طی سال‌ها به وجود آمده حالا نیاز به زمانی زیاد است. به نظر من باید مشاوران مسائل جنسی را از زمانی که دانش‌آموزان سن کمی دارند در مدارس به کار گیرند. این مشاوران باید با دختران و پسران به طور جداگانه مشاوره کنند و آن‌ها را هدایت کنند. اما فعلا تا زمانی که این کار به طور عمومی انجام نشده، والدین می‎توانند به طور جداگانه فرزندان را از سن پایین نزد مشاور ببرند.

نمی‎توان دختران و پسران را محدود و یا آن‌ها را در خانه زندانی کرد. دنیای امروز پر از مسائل جنسی زشت و کثیف است و باید به خاطرش خودمان را سرزنش کنیم. تنها راه فرهنگ‎سازی است.