محمدرضا داوودی درباره نفوذ «نهنگ آبی» به کشورمان به خبرنگار درنگ گفت: چالش «نهنگ آبی» در واقع بازی نیست و یک کار تعاملی به حساب می‌آید. ما از این نوع سرگرمی‌ها در فضای مجازی کم نداریم. پلت فرم اجرایی این بازی‌ها می‌تواند کاغذ، جمع دوستانه یا موبایل باشد ولی به این شکل که شما فکر کنید یک بازی موبایلی است و می‌توان آن را دانلود کرد نیست.

اعضای بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای، اینترنت را زیر و رو کردند اما چیزی به نام بازی قابل دانلود به نام «نهنگ آبی» پیدا نکرده‌اند. این محتوا سال ۲۰۱۳ منتشر شده و اگر کسی بخواهد دنبال آن برود (حتی در ایران) به راحتی میسر است اما چون مردم از عواقب آن اطلاع دارند معمولا کسی این ریسک را نمی‌کند.

محمدرضا داوودی افزود: نسخه اصلی این بازی ابتدا در روسیه پخش شد که ۵ نفر از عوامل آن به دلیل وحشتناک بودن این بازی و نقض قوانین روسیه مجرم شناخته شده و اعدام شدند.

  مراقب «چالش نهنگ آبی» باشید | هشدار قرمز گسترش بازی مرگبار در ایران

معاون نظارت و ارزشیابی بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای با بیان اینکه این سرگرمی در روسیه به طور کل ریشه‌کن شد ولی اکنون دوباره خبرهایی از آن به گوش می‌رسد به درنگ گفت:  کسانی که الان این کار را مدیریت می‌کنند هندی هستند و این فعالیت در آنجا شکل گرفته است. براساس مطالعات ما، آخرین قربانی‌های این ماجرا هم هندی هستند.

وی درباره نفوذ این سرگرمی به ایران نیز به درنگ گفت: این خطر وجود دارد که این سرگرمی به کشورهای دیگر هم سرایت کند ولی تا جایی که ما تحقیق کردیم آثاری از این بازی در ایران پیدا نکردیم. اما پیشنهاد می‌کنیم این ماجرا از دستگاه‌های اطلاعاتی هم پیگیری شود.

  فیلم | خودکشی کن؛ برو مرحله بعد! | «نهنگ آبی» در راه ایران؛ مسئولان آماده صید شوند

معاون نظارت و ارزشیابی بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای ادامه داد: تخصص اصلی این بنیاد در زمینه گیم (بازی اینترنتی) است. تمام اطلاعات ما از ترجمه‌هایی در این خصوص نشات گرفته و ما هنوز ماهیت اصلی این بازی را نمی‌دانیم. ما سخنرانی‌هایی را در این خصوص گوش کردیم که آنها هم اطلاعات درستی از این بازی در دست نداشتند. گاه گفته شده اگر لوکیشین (موقعیت مکانی) روشن شود اطلاعاتی به مخاطب ارسال می‌شود که می‌تواند آن را دریافت کند.

  ۵۰ مرحله کامل «نهنگ آبی» | از بریدن بازو و تیغ زدن رگ‌ تا خودکشی برای گیم‌اور شدن

وی با بیان اینکه ۲ روز است روی این موضوع کار می‌کنیم و در حال جمع آوری یک مقاله برای ارائه هستیم، افزود: در حال تحقیقی در این زمینه هستیم که نسخه انگلیسی از این موضوع پیدا کنیم و ببینیم که چطور کار می‌کند و چطور می‌تواند در هر کشوری فعال شود. نتایج  این تحقیقات را به صورت مقاله منتشر خواهیم کرد ولی تا جایی اکنون می‌دانیم ماهیت نهنگ آبی، بازی و گیم نیست بلکه یک تعامل ۲ نفره است که ما هم به خاطر وظیفه اجتماعی خودمان در این خصوص به آن می‌پردازیم.