درنگ: هادی پژوهش‌جهرمی با تشریح پیشینه‌ی قانونی و اداری تقسیمات کشوری گفت:

* تمام مراحل کار در موضوع ارتقاء دو بخش چنارشاهیجان و کوهمره‌ نودان و ایجاد شهرستان جدید کوه‌چنار، کاملا شفاف بوده و اطلاع‌رسانی کامل انجام شده است.

* حساسیت بر سر تقسیمات کشوری و جداشدن بخش‌هایی از یک شهرستان با هدف ارتقاء، همواره در کشور وجود داشته و دارد

* آنچه در این تقسیمات اهمیت داشته و مد نظر مسئولان نیز قرار دارد، حق و حقوق مردمی است که در یک استان زندگی می‌کنند.

* حق و حقوق مردم ایجاب می‌کند که اگر یک منطقه دارای شرایط ارتقاء بود، روند قانونی برای رسیدن به این حق طی شود؛ باید به این باور برسیم که ارتقاء بخش‌ها توسعه‌ استان را به‌دنبال داشته و دارد و در روند توسعه بسیار اثرگذار است.

* ارتقاء یک یا چند بخش به معنی جداسازی آن مناطق از کشور و ایجاد مرزهای جدید و غیرقابل دسترس نیست

* در مسئله‌ جداشدن ۲ بخش از شهرستان کازرون و ایجاد شهرستان کوه‌چنار هم این موضوع وجود دارد اما برخی افراد از عدم اطلاع مردم سوءاستفاه کرده و می‌کنند و آدرس غلط می‌دهند.

* در این روند ما را متهم می‌کنند که کار کارشناسی انجام نشده است؛ حال آن‌که ما حاضریم تمام مدارک را در اختیار یک تیم بی‌طرف قرار دهیم تا مطالعه شود.

* حتی در پیشنهاد نهایی ارائه شده به وزارت کشور هم با اطلاع کامل از حساسیت‌ها، نکاتی را مدنظر قرار داده‌ایم. از ابتدا اعتقاد بر این بوده که تنگ چوگان، شهر بیشابور و امامزاده حسین(ع) جزو کازرون است.

  اعتراض اهالی کازرون به طرح تجزیه این شهرستان برای چندمین بار در ماه‌های اخیر

* در ایجاد شهرستان جدید کوه‌چنار، دهستان انارستان و دشت‌برم از کازرون جدا نخواهد شد و جزو بخش مرکزی این شهرستان باقی می‌ماند.

*  حتی موضوع ارتقاء فرمانداری کازرون به فرمانداری ویژه مطرح شد، با آن‌که به لحاظ آیتم‌های مد نظر شهرستان ویژه، کازرون واجد شرایط نبود، به لحاظ صبغه‌ی تاریخی، فرهنگی و جایگاه این شهرستان در ادوار مختلف تاریخی و حضور شخصیت‌های اثرگذار در این منطقه، موضوع ارتقاء پیشنهاد شده است.

* اینکه عده‌ای از احساسات پاک مردم سوءاستفاده کرده و ارتقاء را به معنی تجزیه قلمداد و مطرح کنند، درست نیست.

* در تمام مسیر ایجاد شهرستان کوه‌چنار، شفافیت کامل وجود داشته است. شخصا در زمان معرفی سرپرست فرمانداری کازرون و در جمع عده‌ای معترض همین مطالب را اعلام و تاکید کردم که نقاط مورد نظر مردم از کازرون جدا نمی‌شود.

* در بند هفتم از طرح اولیه پیشنهادی موضوع ارتقاء فرمانداری کازرون به ویژه و ماندن دشت‌برم و انارستان جزو کازرون لحاظ شده است.

* عده‌ای دور افتاده‌اند و با استفاده از فضای مجازی و بی‌اطلاعی مردم، مسائلی را دنبال می‌کنند. گویا عده‌ای نمی‌خواهند بپذیرند و مطالبی را به دروغ عنوان می‌کنند؛ ما در قضیه اعتراض‌های کازرون با افراد خاصی روبرو هستیم که نه‌تنها واقعیت و حقایق را به مردم نمی‌گویند بلکه دروغ هم می‌گویند.

* ایجاد شهرستان کوه‌چنار هیچ خدشه‌ای به شهرستان کازرون وارد نمی‌کند و حتی ارتقاء و توسعه‌ی این شهرستان را هم به دنبال دارد.

* ما تمام اما و ولی‌ها را پذیرفتیم و در تمام مسائل اطلاع‌رسانی هم انجام داده‌ایم، اما اینکه هر روز عده‌ای مدارس و بازار را تعطیل کرده و مردم را به خیابان بکشانند، درست نیست.

* طی ۴۸ ساعت گذشته موضوع توسط کارشناسان تقسیمات کشوری فارس دنبال شده و به‌زودی نقشه دقیق مشخص و به وزارت کشور ارائه می‌شود.

* طی دو روز گذشته و به دنبال طرح پیشنهاد ایجاد شهرستان جدید کوه‌چنار و جدا شدن بخش‌های کوهمره‌نودان و چنارشاهیجان از شهرستان کازرون، اعتراض‌ها و تحصن‌هایی با حضور مردم در شهر کازرون ایجاد شده است. مردم در این تحصن‌ها نسبت به جدایی بخش‌هایی از شهرستان کازرون اعتراض داشتند.