درنگ : با توجه به رشد فضای مجازی و ظهور اپلیکیشن‌ها در مشاغل مختلف، اتحادیه مشاوران املاک هم از این قافله عقب نماند و سامانه مجازی «فست ملک» را راه‌اندازی کرد.

«فست ملک» هیچ‌گونه محدودیتی ندارد و علاوه بر مردم، مشاوران املاک هم می‌توانند به آن دسترسی داشته باشند و املاک خود را در آن قرار دهند. امکان جستجو و مشاهده فایل‌های مورد نظر بر روی نقشه نیز وجود دارد.

  فست ملک را بیشتر بشناسید

مردم و مشاوران املاک می‌توانند در بخش سفارش فست ملک، مشخصات ملک‎‌شان را کاملا تشریح کنند و توضیحات لازم را بدهند. فست ملک فایل‌های سالم را در اختیار مخاطبان قرار می‌دهد و آنها پس از تکمیل فرم اطلاعات، کد ۵ رقمی را برای ثبت نهایی دریافت ‌می‌کنند. هزینه این کد هم بر عهده «فست ملک» است.

«فست ملک» محدودیتی ندارد و علاوه بر مردم، مشاوران املاک هم می‌توانند به آن دسترسی داشته باشند و املاک خود را در آن قرار دهند

براساس این گزارش، برای ثبت آگهی ملک، هیچ‌گونه هزینه‌ای از آگهی دهنده و حتی سفارش دهنده دریافت نمی‌شود. به صورت پیش‌فرض هر فایلی به مدت ۳۰ روز بر روی فست ملک قرار می‌گیرد و اگر فایل زودتر از ۳۰ روز به نتیجه نهایی برسد آن فایل از روی سیستم حذف می‌شود.

تمامی این مشخصه‌هایی که ذکر شد، برای «فست ملک» است اما آیا می‌توان با راه‌اندازی چنین سامانه مجازی به هدف نهایی صرفه‌جویی در وقت، انرژی و هزینه رسید. با توجه به این‌که «فست ملک» تصمیم دارد فارغ از سایت‌های دیگر به صورت هدفمند و تخصصی در زمینه املاک فعالیت داشته باشد چطور می‌تواند در میان مردم جای باز کند؟

اطلاع‌رسانی و اعتمادسازی ضعیف در این حوزه باعث شده حتی مشاورین املاک از «فست ملک» هیچ‌گونه اطلاعی نداشته باشند چه برسد به مردم. خبرنگار درنگ به سراغ مشاوران املاک رفت و نظرشان را در مورد «فست ملک» جویا شد.

آیا «فست ملک» همانند سایت «دیوار» عمل می‌کند؟

حمید از مشاوران املاک منطقه ۶ است و هیچ اطلاعی از «فست ملک» ندارد. او با توضیحات خبرنگار درنگ می‌گوید: «احساس می‌کنم که کاربرد چیزی که شما می‌گویید شبیه «دیوار» است که به صورت جامع‌تر و کامل‌تر فایل‌های مورد نظر در زمینه ملک را دراختیار متقاضیان قرار می‌دهد.

او ادامه می‌دهد: «فکر نمی‌کنم این سایت یا اپلیکیشن، با بنگاه‌های مشاور املاکی موازی‌کاری داشته باشد. ببینید زمانی که فردی ملک خود را برای فروش آگهی می‌کند و فردی دیگر آن ملک را می‌پسندد برای بستن قرارداد رسمی باید به املاکی‌ها رجوع کنند.»

سنتی‌ها حذف شدنی نیستند!

حمید در ادامه صحبت‌هایش در باب سنتی بودن بنگاه‌های مشاوره املاک می‌گوید: «مردم با روش‌های سنتی بیشتر ارتباط برقرار می‌کنند و اطمینان دارم که مشتریان سنتی که از گذشته با یکدیگر در تعامل هستیم را از دست نخواهم داد. روش سنتی قابل اعتمادتر است.»

 یکی از مشاوران املاکی که سن و سالی دارد و می‌گوید ۴۰ سال است که در این حوزه فعالیت می‌کند و معتقد است اینترنت، موبایل و اپلیکیشن‌های رنگارنگ نمی‌تواند جلوی سنت‌ها را بگیرد

سلیم یکی دیگر از مشاوران املاکی که سن و سالی دارد و می‌گوید ۴۰ سال است که در این حوزه فعالیت می‌کند معتقد است اینترنت، موبایل و اپلیکیشن‌های رنگارنگ نمی‌تواند جلوی سنت‌ها را بگیرد. از همین رو، به این‌گونه سایت‌ها عادت ندارد و به سراغش هم نمی‌رود.

ملکان از دیگر مشاوران املاک که هیچ‌گونه اطلاعی از «فست ملک» ندارد با راه اندازی چنین بستری کلا مخالف است و می‌گوید: «مسئولان و کسانی که فست ملک را راه‌اندازی کردند هیچ‌گونه اطلاع دقیق و درستی درمورد خرید و فروش املاک ندارند و نمی‌توان به تصمیم‌ها و اهدافشان اعتماد کرد.»

مهدی ۳۰ ساله است و با چند نفر از دوستانش مشاوره املاک پدر خدابیامرزش را اداره می‌کند. او تاکید می‌کند هیچ اطلاعی از «فست ملک» ندارد و اولین بار است که اسمش را می‌شنود. مهدی ادامه می‌دهد: «به اعتقاد من اگر چنین سایت‌ها و اپلیکیشن‌هایی قصد همکاری با مشاوران املاک را داشته باشند باید اطلاع رسانی دقیقی صورت بگیرد تا مخاطب به سمت آن جذب شود.»

او با راه‌اندازی چنین اپلیکیشنی برای خرید و فروش املاک موافق است و ادامه می‌دهد: «با پیشرفت تکنولوژی در هر جای دنیا شاهد سایت‌های تخصصی در زمینه‌‌های مختلف کاری هستیم. اگر مروری بر سایت‌های خارجی که در زمینه خرید و فروش املاک فعالیت می‌کنند، داشته باشیم، می‌بینید که آنها برای جذب مخاطب از عکس‌های ۳D هم استفاده می‌کنند.»

  رونمایی از فست ملک یا سامانه مجازی معاملات ملکی

بیایید جهان سوم نباشیم

به گفته این مشاور املاک، کشور ما که عنوان جهان سومی را با خود به یدک می‌کشد در مرحله گذر از سنت به مدرنیته است و مردم باید با این واقعیت کنار بیایند و روز به روز خودشان را در هر شرایط و موقعیتی که هستند به روز کنند. ما هر روز بیشتر از قبل روش‌های سنتی را کنار می‌گذاریم و به سمت مدرن شدن پیش می‌رویم.

«فست ملک» با یک روز و یک ماه به سرانجام نمی‌رسد

رحمتی از دیگر مشاوران املاک خیابان ولیعصر که هیچ‌گونه اطلاعی درباره «فست ملک» ندارد، می‌گوید: «در موفق بودن فست ملک شک دارم. برای معرفی چنین سایت یا اپلیکیشنی، باید پروسه ۱۰ ساله برای آن درنظر گرفت. اما اگر چنین سایت‌های تخصصی جایگزین بنگاه‌های املاکی شود می‌تواند اتفاق خوبی در زمینه خرید و فروش ملک باشد. شاید به شغل و موقعیت کاری من لطمه‌ای وارد شود اما اگر به درستی کارش را انجام دهد موفقیت خوبی در انتظار مشاوران املاک خواهد بود. البته اگر بتوانند سوءاستفاده‌های موجود از این اپلیکیشن و سایت را بگیرند.»

این مشاور املاک با اشاره به قراردادهای رسمی املاک گفت: «سوال‌هایی در باب عقد قراردادها، هولوگرام و شماره ثبت قرارداد، کد رهگیری و شهود ایجاد می‌شود، اگر این موارد کنار یکدیگر قرار بگیرند ثبت نهایی قراردادها اعتبار پیدا می‌کند. باید بررسی کرد که «فست ملک» می‌تواند در این زمینه‌ها موفق عمل کند.»

فعالیت «فست ملک» به بنگاه‌های املاک ضرر می‌رساند

امیر که در مشاوره املاک فعالیت گسترده‌ای دارد، با راه‌اندازی «فست ملک» و نحوه کارش مخالف است و می‌گوید: «با وجود چنین اپلیکیشن و سایتی تمام اعتمادها از بین می‌رود، به معنای دیگر در این کار همه می‌خواهند یکدیگر را دور بزنند. تصور کنید که بنده فایل مورد نظر در مورد ملکی را در سایت قرار دهم، امکان اینکه شخص دیگری آن فایل را بردارد و لابی کند، وجود دارد.»

او ادامه می‌دهد: «اصلا با فست ملک موافق نیستم زیرا کار و کاسبی ما را کساد می‌کند. البته من در این زمینه خیالم راحت است که مردم با این نوع اپلیکیشن‌ها ارتباط برقرار نمی‌کنند چون در درجه اول فرهنگسازی درست و صحیحی صورت نگرفته است.»

یکی از مشاوران مشاوره املاک که با راه‌اندازی «فست ملک» و نحوه کارش مخالف است  می‌گوید: «با وجود چنین اپلیکیشن و سایتی تمام اعتمادها از بین می‌رود. تصور کنید که فایل مورد نظر را در سایت قرار دهم، امکان اینکه شخص دیگری آن فایل را بردارد و لابی کند، وجود دارد

امیر در ادامه افزود: «اینکه مدعی هستند سایت رسمی راه‌اندازی کردند و جلوی پیشروی سوءاستفاده‌‌ شدن را می‌گیرند در حد حرف است. این‌گونه سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها باعث از بین رفتن فایل‌های مشاوران املاک می‌شود. پس هیچ‌گونه تضمینی برای قابل اعتماد بودن فست ملک وجود ندارد.»

راه‌اندازی «فست ملک» غیرمنطقی است

مصطفی که مشاور املاک با تجربه‌ای است، درباره «فست ملک» اظهار کرد: داشتن فعالیت در بنگاه‌های املاک کار سختی است. من به عنوان معامله‌گر نمی‌گذارم همکارم از کار و معامله‌هایم خبر داشته باشد زیرا باعث بر هم زدن معامله می‌شود. ما نمی‌توانیم فایل‌های کاری در خصوص املاک را در معرض همگان قرار دهیم و نان خود را آجر کنیم. راه‌اندازی «فست ملک» کاملا بی‌معنی و غیرمنطقی است.

محمدصادق از مشاوران املاک یوسف‌آباد با توضیحات خبرنگار درنگ درباره «فست ملک» می‌گوید: «اصلا اطلاعاتی در این زمینه نداشتم و احساس می‌کنم بحث رقابت میان بنگاه‌های معاملاتی و سایت‌های خرید و فروش ملک ایجاد شود. اما ای کاش به خوبی در جهت تعالی و معرفی چنین بسترهایی تلاش کنند و پروژه را نیمه کاره رها نکنند.»

دست بالای دست بسیار است

به گزارش درنگ، با وجود راه‌اندازی اپلیکیشن و سایت‌هایی همچون ایران فایل، شیپور، دیوار و شابش در زمینه خرید و فروش ملک امکان کلاه‌برداری‌های گسترده‌ای وجود دارد. مثلا عده‌ای یک ملک را همزمان به چند نفر می‌فروشد که در این مورد پرونده‌های زیادی در محاکم قضایی تشکیل شده است. در بعضی موارد افراد به عنوان مستاجر خانه‌ای را در اختیار می‌گیرند و سپس آن را می‌فروشند و از این دست مشکلات به وفور دیده می‌شود.

بی‌شک کلاه‌برداری از طریق پیش‌فروش مسکن نه تنها در مقیاس ساختمان‌های کوچک بلکه در انبوه‌سازان هم وجود دارد. افراد با تبلیغات کاذب اغفال می‌شوند و در دام سودجویان گرفتار می‌شوند. در این مواقع باید از صلاحیت افراد و سازمان‌ها اطمینان حاصل کرد. شاید با معرفی مناسب «فست ملک» که به صورت رسمی فعالیت می‌کند بتوان از استرس اینگونه تخلفات رهایی پیدا کرد و شاهد شکل گیری بدون مشکل معاملات مسکن بود. البته اگر اطلاع‌رسانی و شفاف سازی درست و قابل صحیحی از سوی مدیران صورت گیرد.

تلاش خبرنگار درنگ برای گفتگو با رئیس اتحادیه مشاوران املاک برای شفاف سازی هر چه بیشتر در زمینه فست ملک بی‌نتیجه بوده است. درنگ آماده انتشار نظرات و اظهارات حسام عقبایی است.