مقصود اسعدی سامانی در گفتگو با خبرنگار درنگ درباره انتشار خبری مبنی بر فروش قیمت بلیت تهران – مشهد با قیمت ۶۰۰ هزار تومان به دلیل افزایش تقاضا در آستان میلاد امام رضا(ع) گفت: قیمت بلیت هواپیما در مسیر تهران – مشهد را طی روزهای منتهی به میلاد امام رضا مدام نظارت کردیم و نرخ بلیت تمام شرکت‌های هواپیمایی در حدود ۲۵۰ هزار تا ۳۰۰ هزار تومان بود. حتی بلیت‌های چارتری با قیمت‌های پایین‌تر از ۲۰۰ هزار تومان مشاهده می‌شد.

وی افزود: اگر احیانا بلیتی با نرخ‌های غیر معمول فروخته شده است از سوی برخی چارتر کنندگان بوده و هیچ ارتباطی با شرکت‌های هواپیمایی ندارد.

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی با اشاره به اینکه نظارت بر فعالیت چارترکنندگان بر عهده سازمان هواپیمایی کشوری است گفت: متاسفانه اخبار افزایش غیر طبیعی نرخ بلیت هواپیما به ایرلاین‌ها نسبت داده شده اما بر اساس رصدهای انجام شده نرخ‌ها تقریبا متعادل بوده است.

سامانی با بیان اینکه نرخ بلیت هواپیما از آذرماه ۹۴ آزاد شد گفت: نرخ بلیت هواپیما با آزادسازی قیمت بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می‌شود و رشد منطقی قیمت‌ها در ایام تعطیل و مناسبت‌ها توجیه دارد. البته این رشد باید منطقی باشد.

وی با تاکید بر اینکه آزادسازی نرخ بلیت هواپیما تقریبا در تمام کشورها انجام شده است گفت: صنعت حمل و نقل هوایی یک صنعت بین‌المللی است و از سازوکارهای بین‌المللی نیز تبعیت می‌کند.

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی در واکنش به منتقدان آزادسازی بلیت هواپیما گفت: از زمان آزادسازی نرخ بلیت هواپیما شاهد رشد ۲۰ درصدی مسافران در این بخش بودیم و این نشان از استقبال مردم از حمل و نقل هوایی دارد.

سامانی افزود: با اجرای آزادسازی نرخ بلیت هواپیما قیمت‌ها در روزهای غیرپیک حتی کمتر از نرخ‌های مصوب پیش از آزادسازی است و در راستای عدالت اجتماعی، تقریبا بسیاری از اقشار جامعه می‌توانند در زمان‌های غیر پیک سفر بلیت‌های ارزان قیمت تهیه کنند.

وی با بیان اینکه همچنین از زمان اجرای آزادسازی بلیت هواپیما سهم حمل و نقل هوایی از جابجایی مسافر نسبت به سایر شقوق حمل و نقل عمومی از ۱۲ درصد به ۱۴ درصد رسید گفت: اقتصاد آزاد یک اصل در دنیاست و کسانیکه به این اصل معتقد نیستند بدانند که تفکر نرخ‌های مصوب و کنترلی در کلان به نفع مردم نیست.