درنگ: شرق نوشت: علیرضا زاکانی نماینده اصولگرای مجالس پیشین نزدیک به جریان جبهه پایداری بعد از انتشار خبر دستگیری سعید مرتضوی در توییتی نوشت: «مرتضوی امروز دستگیر شد و اصلاح‌طلبان طلبکار اصل این ماجرا از نظام شده‌اند! جالب است بدانید همین اصلاح‌طلبان در حرکتی جمعی در مجلس هفتم، آبستراکسیون کردند که گزارش تحقیق‌وتفحص از عملکرد قوه‌قضائیه خوانده نشود؛ گزارشی که محورش تخلفات مرتضوی بود!»

زاکانی هیچ توضیح اضافه‌ای نداده است که جلوگیری از طرح تخلفات مرتضوی در مجلس چه سودی برای اصلاح‌طلبان داشته است؟!

زاکانی ظاهرا فراموش کرده که خلاصه گزارش تحقیق‌وتفحص از قوه‌قضائیه که در صحن وقت مجلس خوانده شد، منتشر شده و در دسترس است با این تفاوت که در آن هیچ اشاره مشخصی به نام سعید مرتضوی و تخلفات دادستان وقت تهران نشده است. درحالی‌که او مدعی است محور آن گزارش تخلفات مرتضوی بوده است! در این صورت اصلاح‌طلبان مجلس قرار بوده مانع طرح چه چیزی شوند.

  خاطرات نخستین متهم مطبوعاتی مرتضوی | گفتم روزی بچه‌هایت را در مدارس ثبت نام نمی‌کنند و همین شد | او را می‌بخشم

داریوش قنبری در واکنش به اظهارات زاکانی گفت: این ادعای آقای زاکانی یا زاده تخیل ایشان است یا خواسته است شوخی کند. شاید هم دچار فراموشی شده است. این ادعا اشاره به آبستراکسیون فراکسیون اقلیت یا اصلاح‌طلبان ‌آن مجلس دارد. اولا تعداد ما آن‌قدر کم بود و در اقلیت بودیم که اگر هم می‌خواستم امکان و توان آبستراکسیون نداشتیم. تعداد اعضای فراکسیون اصلاح‌طلبان آن زمان در‌ مقایسه‌ با جمعیت ۲۷۰ نفری مجلس به زحمت به ۴۰ نفر می‌رسید.

وی اصافه کشد: فراکسیون اقلیت نه‌تنها همواره از همه اهرم‌های نظارتی خود در مجلس استفاده می‌کرد، بلکه دیگران را هم به چنین کاری تشویق می‌کرد. برعکس ادعای آقای زاکانی آنچه مشکل آن مجلس بود، عدم‌همراهی هم‌فکران ایشان در بحث استفاده از اهرم‌های نظارتی بود. بسیاری از طرح‌های تحقیق تفحصی که ما در آن مجلس طرح کردیم در ارتباط با نهادهای همفکر آقای زاکانی بود و برای همین اساسا اجازه طرح داده آن نشد.

  واکنش پدر یک قربانی کهریزک به بازداشت سعید مرتضوی | این حکم و ماجراهای پیش‌آمده در اجرای آن ما را جریحه‌دار کرد