تکتم رضایی طراح لباس برخی از هنرمندان که لباس عروس بهاره رهنما نیز کار او بود درباره فعالیت خود در رشته طراحی لباس به درنگ گفت: حدود ۱۶ سال است در این رشته فعالیت می‌کنم و در رشته‌های مختلف هنری از جمله مجسمه‌سازی و سفره عقد فعالیت‌هایی داشته‌ام ولی در کل آنچه در این میان همیشه در کارم متداول بوده همین طراحی لباس بوده‌است.

وی درباره سابقه طراحی لباس بهاره رهنما ادامه داد: چند سالی است که برای خانم «بهاره رهنما» طراحی لباس انجام می‌دهم و بیشتر مربوط به استایل‌ها و لباس‌های داخلی و شخصی‌ و گاه مانتوهایی که بیرون می‌پوشند، بوده‌است. خانم رهنما در سلیقه و لباس‌هایی که می‌پوشند سبک خاص خودشان را دارند.

تکتم رضایی درباره طراحی لباس عروس بهاره رهنما افزود: من مشتری‌های زیادی دارم و یکسری از مشتری‌هایم کاملا کار را به خود من می‌سپارند و حتی پارچه را هم خودم تهیه می‌کنم. خانم رهنما ۵۰ درصد کار را به من واگذار می‌کنند مثل تهیه پارچه و دیدن مدل‌ها. ولی برای عروسی‌شان خودشان یکسری ایده‌های خاص داشتند و این دومین لباسی بود که ما برای این مراسم تهیه کردیم.

این طراح لباس گفت: اولین لباسشان برای عکاسی و فیلم خصوصی بود که تقریبا اسپورت بود و ما آن لباس را جدا از این لباس برایشان آماده کردیم و تحویل دادیم. خانم رهنما عقیده و انتخابش با آدم‌های دیگر کمی متفاوت است، برای مثال من پارچه‌هایی را به ایشان پیشنهاد می‌دهم و دقیقا پارچه‌ای را که حتی شاید خوشایند من هم نباشد انتخاب می‌کنند. ولی اولویت کار من نظر مشتری است حتی اگر مشتری سلبریتی هم نباشد. برای این لباس هم اولا قرار نبود خیلی مهمانی مفصلی باشد بلکه قرار بود یک مهمانی خصوصی و خیلی معمولی باشد ولی هرچه نزدیک مراسم شد این مهمانی مفصل‌تر شد. اینکه لباس را در چه مراسمی بخواهی بپوشی بسیار اهمیت دارد.

 

بهاره رهنما درباره لباس عروسش خیلی به نظر من و اطرافیانش اهمیت نمی‌داد؛ تنها لذت بردن خودش برایش مهم بود

این طراح لباس افزود: برای طراحی این لباس، من ۱۰ کار به ایشان پیشنهاد کردم که خانم رهنما این پارچه را انتخاب کردند که از نظر من بد نبود. وقتی دارم برایشان کار می‌کنم نظرم را می‌دهم ولی در مورد ایشان خیلی نظر من و اطرافیان برایشان اهمیت نداشت چون آن چیزی را که خودشان از آن لذت می‌برند انتخاب می‌کنند و حق هم کاملا با ایشان است. در طول طراحی لباس من چند بار جزییات لباس را با ایشان چک کردم مثلا فرم آستین لباس و…  همه مدل‌ها با پارچه روی تن‌شان امتحان شد که در نهایت خودشان انتخاب نهایی را انجام دادند.

وی ادامه داد: ما هم دقیقا آن چیزی که ایشان از آن انرژی می‌گیرند را اجرا می‌کنیم. من به عنوان طراح یا خیاط راهنمایی لازم را به مشتری‌ام می‌دهم که در مورد ایشان هم این کار را کردم. اول یک بیس از کار را آماده می‌کنیم و به ایشان پیشنهاد می‌دهیم ولی در نهایت چون مشتری می‌خواهد لباس را بپوشد و از آن انرژی بگیرد خودش باید تصمیم بگیرد.


طی این ۲ روز آنقدر فحش خوردم برای این لباس که باورتان نمی‌شود

تکتم رضایی درباره انتقادهایی که به لباس عروس بهاره رهنما از سوی مردم شده است با اظهار ناراحتی به درنگ گفت: طی این ۲ روز آنقدر فحش خوردم برای این لباس که باورتان نمی‌شود و این برای من سوال است که اصلا این قضیه چه ربطی‌ به آدم‌های دیگر دارد. شاید این خانم دوست دارد در شب عروسی‌اش زشت به نظر بیاید این به من و شما چه ارتباطی دارد؟ من که در این حرفه سال‌هاست فعالیت می‌کنم به یاد ندارم که تا اکنون به کسی در مورد لباس یا استایلش نظر داده باشم چون این یک موضوع کاملا شخصی است.

این طراح لباس تاکید کرد: به عنوان کسی که سال‌هاست خارج از ایران برای اشخاص معروفی کار کرده‌ام، یاد گرفته‌ام که به سلیقه همه احترام بگذارم. اصلا شاید کسی دلش بخواهد با لباس پاره و ژولیده بیرون برود این به من ربطی ندارد. من به شخصه آدمی هستم که همیشه در محل کارم آراسته هستم و این یک موضوع شخصی برای من است. چون دوست دارم مشتری‌هایم از ظاهر آراسته من انرژی بگیرند و این کاملا شخصی است. در مورد خانم بهاره رهنما هم جمع‌بندی نهایی لباس ایشان همه با خواست و نظر خودشان بوده به علت اینکه ایشان سلیقه خاصی دارند و آن چیزی را که با انرژی در لحظه دریافت می‌کنند را انتخاب می‌کنند و لحظه به لحظه نظر ایشان در طراحی لباس عروسش در نظر گرفته شده‌ است.

وی درباره روبان آبی لباس عروس بهاره رهنما که مورد انتقاد کاربران شبکه‌های اجتماعی قرار گرفته تصریح کرد: من هیچ نقشی در روبان آبی که بهاره به لباسش بسته بود، نداشتم و جزء دیزاین من نبود. من همان شب دیدم که این کار را کرده ولی من به عقیده ایشان احترام می‌گذارم و این کار کاملا شخصی و اعتقادی خانم رهنما است. حتی کفش عروسی‌ و دسته گل‌ بهاره رهنما هم آبی بود. من کفش را دیزاین کردم و به ایشان تحویل دادم. در کل من خیلی همراهی کردم با ایشان ولی در آخر دقیقا همه چیز عقاید و سلایق شخصی خودشان بوده‌است. از این لحاظ افتخار می‌کنم که توانستم هر چه را که خواست، برایش اجرا کنم. حتی اگر زشت هم بوده باشد، توانایی می‌خواهد که بتوانی آن را برای مشتری اجرا کنی تا مشتری کاملا با رضایت مزون بیرون برود.

 

محتوای فایل صوتی بهاره رهنما برای طراح لباس 

طراح لباس بهاره رهنما تاکید کرد: برای من مهم رضایت فردی است که کار را برایش انجام می‌دهم و اگر ۷۰ میلیون ایرانی هم جمع شود و به من بگوید کار زشت است، برای من اهمیتی ندارد چون مهم رضایت مشتری است. اینکه بهاره رهنما برای من فایل صوتی فرستاد که لذت بردم از این لباس و شب عروسی در این لباس احساس خوبی داشتم کافی است.  خانم رهنما از من به خاطر لباس عروس‌اش تشکر کرده و در آخر گفته «مرسی که اونی که می‌خواستم را به من دادی»

این طراح لباس با اشاره به فعالیت‌های خود در عرصه‌های هنری به درنگ گفت: تاکنون لباس‌های زیادی را برای «بهاره رهنما» و «نعیمه نظام دوست» طراحی کرده‌ام که اغلب لباس‌های مهمانی و خصوصی آنها بوده است. مانتوی جشن حافظ «بهنوش بختیاری» را هم من طراحی کرده بودم. برای «حدیث فولادوند» و «انوشه فولادوند» و گروهای هنری دیگری هم لباس طراحی کرده‌ام که مورد استقبال آنها واقع شده است. همچنین برای تاتر خانم رهنما لباس طراحی کرده‌ام.

تکتم رضایی با تاکید بر اینکه کار طراحی لباس خیلی کار سختی است و خیلی صبوری می‌خواهد به درنگ گفت: به تعداد تک تک آدم‌ها سلیقه و نظر وجود دارد و نمی‌توان سلیقه تک تک افراد را در نظر گرفت. من با روش مولاژ (طراحی لباس در تن) خیلی کار کردم که بک گراندی قبل از کار به مشتری می‌دهد و در آخر آن چیزی را برای دوخت نهایی می‌کنم که با نظر مشتری هماهنگ باشد.


اگر ما غرق زندگی خودمان باشیم اصلا فرصت پیدا نمی‌کنیم که تا این اندازه به جزییات زندگی دیگران وارد شویم

این فعال حوزه مد و لباس با اشاره به انتقادهایی که از لباس عروس بهاره رهنما در فضای مجازی شد، تاکید کرد: ما ایرانی‌ها باید یاد بگیریم به نظرات همدیگر احترام بگذاریم. من حق ندارم کسی را زیر سوال ببرم برای اینکه پوشش مورد پسند من نبوده است. خیلی چیزها ممکن است مورد پسند ما نباشد ولی ما حق توهین به خاطر پوشش به اشخاص نداریم. خارج از ایران کسی به خودش اجازه نمی‌دهد که در مورد پوشش کسی نظر بدهد‌. باید این موضوع در فرهنگ ما جا بیفتد ولی متاسفانه در ایران همه طوری حرف می‌زنند که انگار خودشان فشن دیزاینر (طراح مد) هستند. اگر ما غرق زندگی خودمان باشیم اصلا فرصت پیدا نمی‌کنیم که تا این اندازه به جزییات زندگی دیگران وارد شویم و راحت در مورد آنها نظر بدهیم. ما باید یاد بگیریم به سلایق هم احترام بگذاریم و به هم عشق و انرژی بدهیم نه اینکه به راحتی به همدیگر توهین کنیم.