درنگ : اولین بار در سال ۱۳۹۰ بود که بحث فساد در مدارس فوتبال به صورت کاملا جدی در رسانه‌ها و محافل ورزشی با افشاگری‌های تکان‌دهنده و فجایع مالی و … رخ داده پیگیری شد.

چندی پیش نیز تخلف ۱۱۶ مدرسه فوتبال برای مسئولان محرز شد و این مدارس پلمپ شدند. به زودی نیز به تخلفات افراد فعال در این ۱۱۶ مدرسه فوتبال در قوه قضائیه رسیدگی خواهد شد.

پرونده تمام این متخلفان با توجه به اهمیت این پرونده و نگرانی خانواده‌ها نسبت به فساد رایج در مدارس فوتبال به دادگاه ارجاع خواهد شد و برخورد قانونی جدی با افرادی که در فساد اخلاقی و مالی دست داشته‌اند صورت خواهد گرفت.

گفته می‌شود پای چند چهره نسبتا سرشناس که نام آنها بار‌ها و بار‌ها به گوش اهالی فوتبال رسیده و شناخت زیادی از آنها وجود دارد در بین متخلفان دیده می‌شود و این افراد فوتبالی شناخته شده در بعضی از این ۱۱۶ مدرسه فوتبال متخلف فعالیت داشته‌اند.

محمد پنجعلی در گفتگو با درنگ  در این باره گفت: متاسفانه فساد اخلاقی و مالی که در مدارس فوتبال بیداد می‌کند و این فساد ناشی از عدم نظارت بر این مدارس است.

وی افزود: آموزش آکادمیک فوتبال جایی در ایران ندارد و سیستم فوتبال ایران، مناسب برای کار آکادمیک نیست. آموزش آکادمیک به این معناست که با کشف استعدادها، افراد به صورت شبانه روزی تحت نظر مربی باشند و حتی زندگی کنند.

پیشکسوت پرسپولیس درباره شیوه پولی – آموزشی فوتبال در ایران اظهار داشت: در ایران شرایط به این گونه است که از مخاطبان یادگیریِ فوتبال حتی پولی هم برای آموزش گرفته می‌شود در حالیکه آموزشِ آکادمیک به این معناست که فرد به طور کامل و بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای برای آموزش فوتبال جذب شود.

  واکنش پنجعلی به قلیان کشیدن فوتبالیست‌های مطرح | از فوتوشاپ و شبکه اجتماعی می‌ترسم

به گفته پنجعلی، متاسفانه برخی افراد بدون اینکه پای‌شان توپ فوتبال را لمس کرده باشد، در مکانی نامشخص اقدام به تاسیس مدرسه فوتبال می‌کنند. هیئت فوتبال که صادر کننده مجوز این مدارس است باید پیشینه این افراد را بررسی کند در حالی که چنین نظارتی وجود ندارد.

وی ادامه داد: مشکل فوتبال ایران، دولتی بودنش است چرا که درآمدزایی ندارد. تا زمانی که فوتبال دست مردم قرار نگیرد این مشکلات حتی در مدارس فوتبال هم دیده می‌شود.