درنگ: نعمت احمدی وکیل دادگستری با اشاره به سخنان اژه‌ای درباره گیر نیاوددن مرتضوی گفت:

* طی چند سالی که اژه‌ای مسئولیت سخنگویی دستگاه قضایی را بر عهده داشته، همیشه با وجهه‌ای مصلحت گرایانه سخن گفته است، ولی بنده هیچگاه به یاد نداشتم که ایشان به گونه‌ای صحبت کنند که نشانی از ضعف قوه قضائیه در ذهن مردم تداعی شود.

* اما سخنگوی دستگاه قضا در سخنان اخیر خود در حالی که هم به حکمت عدم برخورد با رفتار احمدی نژاد اشاره و نیز به «گیر نیاوردن» مرتضوی برای بازداشت وی پرداخته است، چنین مسائلی در وهله اول با اقتدار این قوه در تضاد خواهد بود.

* این فرد به عنوان دادستان سابق تهران باید به حکم قانونی مقام قضایی تمکین کند و در غیر اینصورت و همانطور که تا کنون نیز چنین بوده، چنین استنباط می‌شود که وی در دوران تصدی سمت خود نیز قانونمدار نبوده و امروز هم اینطور نسبت به قانون تمرد می‌کند.

* در وهله بعدی این سوال مطرح خواهد بود که اگر مرتضوی نسبت به حکم صادره تمکین نمی‌کند، پس جایگاه اقتدار دستگاه قضایی در کجاست؟

* وقتی قوه قضائیه ما با اقتدار جنایتکاری مانند عبدالمالک ریگی را در آسمان دستگیر می‌کند و در عین حال برای بازداشت فردی چون مرتضوی که پرونده او امروز حساسیت ملی را برانگیخته دلایلی اینچنینی را می‌شنویم، چنین مسئله‌ای بدون شک برای اقتدار قضایی نظام، وجهه بیروی خوبی نخواهد داشت و ضعف این نهاد را به اذهان مردم متبادر می‌کند.

* اخیرا تصویری از مرتضوی در بازار آهن تهران منتشر شده و ظاهرا ایشان در حال فعالیت‌های اقتصادی به سر می‌برد

* دستگیری وی چندان پیچیدگی ندارد و به راحتی حتی می‌توان با جی پی اس تلفن همراه نیز گیرش آورده و دستگیرش کرد.

* اگر مرتضوی به عنوان دادستان اسبق تهران دست کم یک جو به نمونه احکام متعددی که روزگاری خود صادرکننده آن بود، تمکین کرده و احترام می‌گذاشت، امروز شاهد چنین قانون گریزی‌هایی نبودیم

  واکنش زائری به بازداشت نشدن مرتضوی که نتوانسته‌اند او را پیدا کنند | ارتباط با دزدی پدر فقیر به خاطر شیرخشک و دختران خیابان انقلاب
  مرتضوی همچنان آزاد است | اژه‌ای: حکم جلبش صادر شده ولی هنوز گیرش نیاورده‌ایم!