درنگ: مقامات قطری چندی پیش در تصمیمی ضرب‌الاجل اعلام کرده بودند که گردشگران و شهروندان ۸۰ کشور جهان به زودی برای ورود به این کشور حاشیه خلیج فارس نیازی به دریافت ویزا نخواهند داشت، این در حالیست که در میان این کشورها نامی از ایران و عربستان دیده نمی‌شد.

تصمیم جدید قطری‌ها برای روادید ؛ ۸۰ کشور معاف شدند | نامی از ایران و عربستان نیست

طبق این قانون، شهروندان این ۸۰ کشور دیگر نیازی به پرداخت هزینه برای اخذ روادید نخواهند داشت و در عوض به طور رایگان روادیدی دریافت خواهند کرد که امکان چند بار ورود به این کشور را به آن‌ها خواهد داد. بر اساس این قانون، بسته به نوع ملیت شهروندان، این ویزا برای ۱۸۰ روز یا به مدت ۹۰ روز اعتبار خواهد داشت و در برخی موارد ویزای ۳۰ روزه برای متقاضیان صادر خواهد شد.

رئیس سازمان گردشگری قطر در این‌باره اعلام کرده بود: با معافیت شهروندان ۸۰ کشور از دریافت ویزای قطر، اکنون قطر آزادترین کشور منطقه خاورمیانه است و ما بسیار هیجان‌زده هستیم تا میزبانیِ گرم، میراث فرهنگی و گنج‌های طبیعی کشورمان را به مردم دنیا نشان دهیم.

  لغو ویزای قطر برای ۸۰ کشور ؛ جدول کشورها | ایران و عربستان نیستند؛ لاتویا و مالت هستند

واکنش سخنگوی وزارت خارجه

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه کشور درباره صدور روادید برای ایرانیان به منظور سفر به قطر گفت: در لیستی که قطر منتشر کرد قرار داریم و شهروندان و بازرگانان ما می‌توانند تحت شرایطی که قطر مشخص کرده برای یک ماه به قطر سفر کنند و این روادید برای ۵ ماه قابل تمدید است ولی منوط به شرایط مالی است که فرد حداقل نقدینگی را برای سفر به همراه داشته باشد.

سخنگوی وزارت امورخاجه همچنین در مورد بازگشت اعتبار به گذرنامه ایرانی گفت: وضعیت ما نسبت به گذشته بسیار بهتر است و مذاکرات قابل توجهی داشته‌ایم. امیدوارم در آینده به نتیجه برسیم. وضعیت برخورد سفارتخانه‌ها با مراجعه‌کنندگان در تهران برخورد ناشایستی است. این اتفاق جدیدی نیست و تلاش‌هایی شده و امیدوارم هر چه زودتر وضعیت مطلوبتری را شاهد باشیم.

  قطر برای تجار ایرانی ویزای ۶ماهه فوری صادر می‌کند