درنگ: حجت الاسلام محسنی‌اژه ای در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه پس از صدور حکم جلب برای سعید مرتضوی و عدم دستگیری وی از سوی مراجع انتظامی و قضایی، مباحثی در خصوص فرار وی مطرح شد و از آنجا که نامبرده را پس از گذشت حدود ده روز در یکی از استان‌های شمالی یافت و دستگیر کردند، توضیحاتی را در خصوص اقدامات قضایی برای اجرای حکم وی ارائه دهید؟ گفت: وقتی فردی احضار و به وقت مقرر حاضر نمی‌شود و عذر موجه اعلام نمی‌شود، حکم جلب صادر و وی دستگیر می‌شود.

وی در پاسخ به بخش دیگر این سوال که آیا متواری شدن مرتضوی برای اجرای حکم، اتهامی را متوجه وی می‌کند یا خیر؟ گفت: بستگی به دفاع و توجیه غیبتش دارد و باید دید علت نیامدن وی چه بوده است.

سخنگوی قوه قضاییه وضعیت پرونده احمدی‌نژاد، بقایی و مشایی را توضیح داد و گفت: درباره پرونده آقای احمدی نژاد موضوع تازه‌ای نیست، درباره آقای مشایی هم هنوز پرونده به دادگاه نرفته و آقای بقایی هم در حال اجرای مجازات است.

او در رابطه با پرونده حسین فریدون هم توضیح داد: درباره پرونده برادر رییس جمهور هم موضوع تازه‌ای وجود ندارد.

اژه‌ای افزود: درباره این که چرا سخنان احمدی نژاد تعقیب نمی‌شود قبلا توضیح داده‌ام به وقتش موضوع تعقیب می‌شود. در این باره عرض دیگری ندارم.

او درباره صدور حکم ارتداد بر اسفندیار رحیم مشایی هم گفت: چنین چیزی وجود ندارد و شایعه است.

در واکنش به این پاسخ خبرنگاران گفتند که این را معاون آقای احمدی‌نژاد گفته. و اژه‌ای در واکنش به این موضوع گفت: پس منبع خیلی معتبر است!

سخنگوی قوه قضاییه درباره عدم اعتماد مردم به پیامرسان‌های داخلی گفت: ورود بدون مجوز و اذن به حریم خصوصی ممنوع، جرم و حرام است. برخی نگرانند حریم خصوصی آنها توسط پیامرسانهای داخلی نقض شود ولی درباره پیامرسانهای خارجی این نگرانی را ندارند. درباره مسئول پیامرسان داخلی پیش بینی شده حق ندارد اطلاعات اعضای پیامرسان به کسی داده شود. حتی بازرسی کل کشور یا وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه و پلیس هم حق ندارد اطلاعات مردم در پیامرسانهای داخلی را دریافت کند. در آیین نامه همه اینها پیش بینی شده است.