درنگ :  سی و سه پل اصفهان را همه دوست دارند، یکی از آثار با شکوه به جا مانده از دوران صفویه که هنوز هم بعد از گذشت قرن‌ها عظمت خود را حفظ کرده است. اما این روزها صحبت از نرده گذاری سی و سه پل به میان آمده است. موضوعی که عزت الله ضرغامی رئیس اسبق سازمان صدا و سیما در صفحه اینساگرام خود به آن نیز اشاره کرد.

 

ضرغامی در این پست خود تاکید کرده بود که میراث فرهنگی هنوز برای حفظ جان مردم اقدامی انجام نداده‌ است.

برخی بر این باور هستند سکوهای بالای سی و سه پل برای مردم به خصوص کودکان خطرناک است. کافی است فردی موقع عکس گرفتن مراقب پشت سر خود نباشد یا یکدیگر را بترسانند؛ اینجاست که ممکن است اتفاقی تلخ رقم بخورد. همانطور که سابق بر این چند سقوط منتهی به فوت در سی و سه پل رخ داده است.

خبرنگار درنگ در این باره با برخی از اهالی اصفهان گفتگو کرد. امیرحسین یکی از شهروندان اصفهانی در این باره گفت: نرده گذاری شاید برای محافظت از جان بازدیدکنندگان مفید باشد اما به اصیل بودن سی و سه پل آسیب وارد می‌کند. البته عموم شهروندان و مسافران هم باید به جای گرفتن عکس‌های خطرناک و نزدیک به لبه از منظره این اثر قدمت‌دار لذت ببرند.

گفتنی است که میراث فرهنگی اصفهان تنها بخشی کوچک از سی و سه پل را نرده‌کشی کرده است اما همین موضوع واکنش NGO ها و برخی فعالان میراث فرهنگی و مرمت را به دنبال داشت.

کیومرث یکی دیگر از شهروندان اصفهانی به درنگ گفت: این نرده کشی زیاد به چشم نمی‌آید اما با توجه به چند حادثه سقوطی که در این بنای تاریخی رخ داده است شاید حفاظت از جان مردمی که بیشتر موقع عکس گرفتن دقت را فدای ژست می‌کنند، ضروری باشد.

نسرین از دیگر مردمان اصفهان تاکید دارد که به خاطر فرزند کوچکش به خودش اجازه نمی‌دهد از نزدیک محوطه تاریخی سی و سه پل رد شود. با این حال مردم اصفهان تاکنون واکنش تندی نسبت به این موضوع نداشتند.

گفتنی است که در تاریخ ۲۱ مهرماه سال جاری، الهیاری مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان در گفتگویی اعلام کرده بود که این نرده کشی آزمایشی است که با طراحی شهرداری و نظارت میراث فرهنگی استان صورت گرفت.

عملیات نصب نرده چوبی در دهانه سی‌وسه پل