درنگ: خبر تصمیم اپل برای حذف اپلیکیشن‌های ایرانی از اپ استور به خاطر تحریم‌های امریکا علیه ایران خیلی زود در رسانه‎های دنیا بازتاب پیدا کرد. این رسانه‌ها هر کدام به نوعی این خبر را پوشش دادند و عمدتا هم به حذف برنامه اسنپ اشاره کردند.

نیویورک تایمز

این روزنامه نوشته از آنجایی که اپل حضوری رسمی در بازار ایران ندارد، گوشی‌های موبایل این کمپانی هم به صورت قانونی وارد این کشور نمی‌شود و دلیلی هم ندارد که برنامه‌های ایرانی در اپ استور وجود داشته باشند. این روزنامه تحریم‌ها را دلیل این اقدام دانسته است. این روزنامه همچنین به حذف اسنپ اشاره کرده و نوشته این برنامه مانند اوبر است و کاربران زیادی در ایران دارد.

ورج

وب سایت امریکایی ورج هم دیگر رسانه‎ای است که به این موضوع پرداخته است و نوشته به خاطر تحریم‌های امریکا علیه ایران برنامه‌های ایرانی از اپ استور حذف شدند و این موضوع می‌تواند به اقتصاد استارت ‎آپ‌های ایرانی ضربه بزند. برای مثال اسنپ که مانند اوبر است از اپ استور حذف شده است. همچنین ورج نوشته اپل از مدتی پیش امکان آپدیت کردن برنامه‌ها را از ایرانی‌ها گرفته است. این رسانه به واکنش آذری جهرمی وزیر ارتباطات ایران هم به این موضوع پرداخته است.

آنتی وار

این وب سایت نوشته با وجود این که اپل نمایندگی رسمی در ایران ندارد، ۱۱ درصد از گوشی‎های مردم این کشور را تشکیل داده است. طبیعی است که این جمعیت نیازی جدی به برنامه‌های محلی داشته باشند. اما به نظر کار برای کاربران اپل به پایان رسیده است. این کمپانی در تصمیمی سخت‎گیرانه برنامه‌های ایرانی اپ استور را حذف کرده است و دلیلش تحریم‌های امریکا علیه ایران است.

این در حالی است که کمپانی‌های بزرگ دیگری مانند گوگل در ایران فعالیت دارند و هیچ یک دست به چنین اقدامی نزده‌اند. گوگل تنها برنامه‌هایی که نیاز به پرداخت آنلاین دارد را برای ایرانی‌ها از گوگل پلی حذف کرده است. حتی سامسونگ که کمپانی‌‎ بزرگ است در ایران نمایندگی رسمی دارد.

آنتی وار نوشته است: به همین دلیل کاربران آیفون در ایران تصمیم گرفتند کمپینی ایجاد کنند و به این موضوع اعتراض کنند. البته انتظار می‌رود این اقدام پایدار نباشد. در سال ۲۰۱۲ هم اپل به خاطر نفروختن یک آیپد به ایرانی مقیم امریکا مورد هجوم و انتقاد رسانه‌ها قرار گرفته بود.

 

لس‌آنجلس تایمز

این نشریه با انتشار خبر نیویورک تایمز مدعی شده برای پیگیری با سخنگوی کمپانی اپل تماس گرفته که البته پاسخی دریافت نکرده است.

لس آنجلس تایمز نوشته است: اپل برنامه‌های ایرانی را از اپ استور حذف کرده است. این اقدام کار ۱۱ درصد از کاربران تلفن همراه این کشور را سخت می‌کند. همچنین به اسنپ هم اشاره شده و نوشته برنامه‌ای شبیه به اوبر است که کاربران بسیار زیادی در داخل ایران دارد.

لس‌آنجلس تایمز در این زمینه گفتگویی با جواد صالحی اصفهانی پروفسور اقتصاد ویرجینیا تک که یک ایرانی مقیم امریکا است، داشته و از قول او نوشته بعید است تحریم‌ها ضربه‌ای به اقتصاد ایران بزند و فقط فضای نامطمئن و ناامن سیاسی ایجاد خواهد کرد.

ولو واک

این وب سایت که دفتر مرکزی آن در شهر نیویورک امریکا است به نظر از تصمیم اپل راضی نیست. در گزارش این سایت آمده چندی پیش اپل برخی برنامه‌ها و وی‌پی‌ان‌های چینی را حذف کرد و این بار به بهانه تحریم امریکا علیه ایران نوبت به این کشور رسیده است. در نتیجه‌گیری گزارش این سایت آمده اقدام اپل تاثیر زیادی روی فعالیت‌های سیاسی پرزیدنت ترامپ دارد. ایران به خاطر داشتن کاربران بسیار زیاد در زمینه موبایل و اپلیکیشن مشهور است و در حال حاضر بیش از ۴۰ میلیون اسمارت فون در دست مردم این کشور است که حدود ۶ میلیون آن اپل هستند. در نتیجه این اقدام اپل بیشتر به ضرر خود این کمپانی خواهد بود.

همچنین بسیاری دیگر از رسانه‌ها و مطبوعات دنیا با زبان‌های مختلف به این خبر پرداختند و واکنش‌هایی به آن نشان داده‌اند.