درنگ :  اجرای مصوبه حذف شرط داشتن پایان خدمت برای اخذ گواهینامه رانندگی که اواخر پاییز ۹۴ در صحن علنی مجلس اکثریت آرای نمایندگان مردم را از آن خود کرد، بعد از گذشت نزدیک به دو سال بدون اجرا باقی مانده بود اما پس از کش و قوس‌های فراوان بالاخره در دیدار سرلشکر باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی تصمیماتی در خصوص نحوه اجرای برخی مواد قانونی مرتبط با سربازان و مشمولان خدمت وظیفه عمومی اتخاذ شد که یکی از این موارد حذف شرط سربازی برای اخذ گواهینامه بود.

  موافقت نیروهای مسلح با حذف شرط سربازی برای گرفتن گواهینامه

شرط سربازی برای دریافت گواهینامه یکی از شروط مورد انتقاد بسیاری از پسران جامعه بود. آنها این قانون را بسیار دست و پاگیر می‌دانستند به همین دلیل پس از مصوبه سال ۹۴ بسیار دلگرم بودند که این مصوبه جنبه اجرایی به خود بگیرد. پس از اعلام این خبر مسرت بخش برای کسانی که هنوز سربازی نرفته‌اند به سراغ جوانانی رفتیم که با این مشکل روبرو بوده‌اند. خبر تازه بود و هنوز خیلی‌ها از آن بی‌اطلاع بودند.

محمد ۲۰ ساله در رابطه با گرفتن گواهینامه بدون کارت پایان خدمت می‌گوید: «هر روز به آموزشگاه‌ رانندگی می‌روم و از آنان در این خصوص سوال می‌پرسم اما می‌گویند که تمام این‌ موضوعات در حد حرف است و قانون تصویب شده‌ای وجود ندارد.»

حسین ۲۴ ساله یکی دیگر از جوانان علاقه‌مند برای گرفتن گواهینامه می‌گوید: «تصور من این است که ابلاغیه شورای نگهبان مبنی بر «اخذ گواهینامه بدون کارت پایان خدمت» برای آموزشگاه‌ها ارسال نشده است یا نیروی انتظامی قصد اجرای این لایحه را ندارد.»

ایمان نیز می‌گوید: «احساس می‌کنم اظهارات اخذ گواهینامه بدون کارت پایان خدمت به سرانجامی نمی‌رسد. من فکر می‌کنم قانون‌هایی موجود دارای مشکلات فراوان است و ۱۰ درصد این قوانین‌ به اجرا درمی‌آیند.»

 

مجتبی‌ ۳۴ ساله از دیگر جوانان بلاتکلیف در این زمینه می‌گوید: «با وجود داشتن همسر و ۲ فرزندم نمی‌توانم به سربازی بروم. پدر و مادرم مریض هستند و مجبورم به شدت کار کنم تا خرج زندگیم را دربیاورم. در حال حاضر وانتی دارم که با آن کار می‌کنم همیشه ترس این را دارم که اگر تصادف کنم و من را به زندان ببرند چه‌کار کنم. امیدوارم شورای نگهبان و مجلس شورای اسلامی بر سر تصمیمات خود بمانند و قوانینی که از آن حرف می‌زنند را به مرحله اجرا دربیاورند. مطمئنم جوانانی که وضعیتشان مثل من است، زیادند. از مجلس شورای اسلامی می‌خواهیم این قانون را تصویب کنند.»

مهدی نیز می‌گوید: «من پدر ندارم باید و باید کار کنم تا خرج خود و مادرم را دربیاورم. اگر این قانون اخذ گواهینامه بدون کارت پایان خدمت را به اجرا کنند خیلی خوب است زیرا شرایط رفتن به سربازی را ندارم.»

وقتی به این جوانان می‌گوییم که بالاخره این مصوبه جنبه اجرایی پیدا کرده و توافقات لازم صورت گرفته است انگار دنیای جدیدی به روی آنها گشوده شده است و غرق در شادی شدند. اما در کنار این جوانان که از اجرای حذف شرط سربازی برای اخذ گواهینامه اطلاع نداشتند و ما پیام آور شادی برای آنها بودیم جوانانی هم بودند که دائما اخبار را پیگیری می‌کردند و به دلیل انتشار این خبر دیروز، زروز بسیار شادی را گذراندند.

رضا می‌گوید: «از زمانی که این موضوع را مطرح کردند منتظر به اجرا درآمدن آن هستم. از ستاد نیروهای مسلح و مجلس شورای اسلامی سپاسگزارم.»

صادق نیز می‌گوید: «از خبر اجرای قانون اخذ گواهینامه بدون کارت پایان خدمت خوشحال شدم زیرا مجبورم کار کنم و فرصت رفتن به سربازی را ندارم. بدون داشتن گواهینامه حتی نمی‌توانم به عنوان «پیک موتوری» مشغول به کار شوم.»

امیر نیز با خوشحالی می‌گوید: «دست ِ مسئولان درد نکند. انشالله به زودی این قانون اجرا شود تا ما هم بتوانیم نفس راحت بکشیم و با خیال راحت گواهینامه بگیریم. نزدیک به دو سال است که منتظرم این قانون تصویب شود. خوب شد این کار را کردند زیرا در همه جای دنیا گرفتن گواهینامه ارتباطی به سربازی و گرفتن کارت پایان خدمت ندارد.»

پلیس در انتظار ابلاغیه ستاد کل نیروهای مسلح

اگرچه هنوز تصمیمات جلسه رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با رئیس مجلس شورای اسلامی ابلاغ نشده ولی به گفته سردار کمالی رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح، این تصمیم طی روزهای آینده ابلاغ می‌شود.

سردار حسین اشتری فرمانده نیروی انتظامی نیز خاطرنشان کرده است که پلیس برای اجرای این قانون، در انتظار ابلاغیه ستاد کل نیروهای مسلح است.