درنگ :   اظهارات ابراهیم حاتمی‌کیا در اختتامیه جشنواره فیلم فجر واکنش برخی چهره‌ها را به همراه داشت.

اظهارات آتشین حاتمی‌کیا را در ویدئوی زیر ببینید:

حاتمی‌کیا در اظهاراتش به شدت از صدا و سیما انتقاد کرد. رئیس سازمان صدا و سیما هم به این اظهارات واکنش نشان داد. دکتر علی عسکری رئیس سازمان صدا و سیما درباره صحبت‌‌های شب گذشته ابراهیم حاتمی‌کیا در مراسم اختتامیه جشنواره فیلم فجر گفت: در این زمینه در برنامه هفت اشتباه کردند و تذکر لازم در این خصوص داده شده است.

رئیس سازمان صدا و سیما، فیلم سینمایی «به وقت شام» را اثری منحصر بفرد و نمایانگر اقتدار و انسانیت جمهوری اسلامی دانست و تصریح کرد: از سردار حاج قاسم سلیمانی و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که از ساخت این فیلم ارزشمند حمایت کردند سپاسگزاری می‌کنم.

دکتر عسکری در پاسخ به این سوال که جشنواره فیلم فجر امسال را چگونه ارزیابی می‌کنید، گفت: به نظرم جشنواره امسال نسبت به سال‌های قبل بهتر مدیریت شد، اما در همین جا باید بگویم که فیلم سینمایی «لاتاری» هم که فیلمی انسانی، عاشقانه و جوانمردانه بود مظلوم واقع شد.

مهراب قاسمخانی: من هیچ وقت متوجه نشدم که آقاى حاتمى‌کیا چرا همیشه معترضند

مهراب قاسمخانی از چهره‌های مطرح سینما نیز به اظهارات حاتمی کیا واکنش نشان داد و نوشت: «من هیچ وقت متوجه نشدم که آقاى حاتمى‌کیا چرا همیشه معترضن. اصلاً به چى معترضن؟ یعنى به عنوان یه فیلمساز دیگه چه توقعى داشتن که برآورده نشده؟ در هر دوره‌اى به راحتى و بدون مشکل فیلم ساختن، همیشه مورد حمایت بودن و هزینه فیلماشون تامین شده، هیچ وقت پشت هیچ ممیزى نبودن …

فیلمساز مورد علاقه مسئولین هستن و البته همیشه مورد احترام خانواده سینما هم بودن، توى همه جشنواره‌ها هم جوایزى گرفتن و ازشون تقدیر شده… خلاصه که هر جورى حساب کنیم، جایگاه فیلمساز معترض به ایشون که همیشه همه شرایط براشون فراهم بوده نمیخوره …

پ.ن اول: من حتى دیشب هم که با اعتراض فریاد کشیدن که من فیلمساز وابسته هستم، بازم نفهمیدم دلیلش رو. خب اینو که همه میدونستن، جایزه‌شون رو هم که گرفتن، مشکل چیه دقیقاً؟ این که چرا همه وابسته نیستن؟ چى بشه ایشون راضى میشن؟

پ.ن دوم: اعتراض دیشب ایشون به تلویزیون هم زمانى ارزشمند بود که در طول این سال‌ها یه کلمه هم نسبت به برخوردهاى توهین آمیز این ارگان با خانواده سینما و ممنوعیت‌ها و سانسورها و تحریم‌هاى همکارنشون حرفى میزدن، نه این که تلویزیون بده چون از فیلم‌هاى ایشون به اندازه کافى تعریف نمیکنه»

 

ستاره اسکندری: اقاى حاتمى‌کیا شما فرزند این نظامید اما ما مردمان قانعیم به سهمِ کوچکمان … اما هستیم …

ستاره اسکندری نیز نوشت: «دیشب سیمرغ‌ها پرکشیدند هریک بر شانه‌اى نشستند…مبارک بر همه .. دیشب اما سخنان آتشین حاتمى‌کیا تلخ کرد جشن ِسینمابىِ همان انقلاب را که او مى‌گفت فرزندش است … اقاى حاتمى‌کیا شما فرزند این نظامید، درست اما ما مردمان هم هستیم قانعیم به سهمِ کوچکمان … اما هستیم …

ما کوچه‌هاى شهرهایمان را یک یک به نامِ فرزندانمان، برادرانمان، پدرانمان کردیم تا انسانیت بماند، تا تحقیر نشویم، تا بگوییم فارغ از هر قوم و عقیده‌اى براى آبادانى ایران زمین دست به دست مى‌دهیم. شما مى‌ایستید و فریاد مى‌زنید و انگشت اتهام به سوى همگان دراز مى‌کنید از پسِ سال‌هاى دیده شدن و امکانات فرزندى ..

دلتان را جاى دلِ دیگران بگذارید که دیده نمى‌شوند .. مى‌گویید «رزق» رسانده‌اید مگر دیگران که فیلم مى‌سازند چه مى‌کنند که منت بر سر عواملتان مى‌گذارید … ما با فیلم‌هاى شما بزرگ شدیم بگذارید تا شما را از فیلم‌هایتان بشنویم…»

بهنوش بختیاری: سیمرغ را به خاطر شما دو تا دو تا می‌کنند

بهنوش بختیاری نیز از چهره‌های معترض به حاتمی کیا بود که متن نوشته آن را می‌توانید در زیر ببینید: