دکتر سید آرش تقوی روانشناس بالینی در گفتگو با درنگ درباره سن تربیت مسائل جنسی به کودکان گفت: تربیت جنسی کودک باید از دوره پیش از دبستان آغاز شود که بچه‌ها در این سن شروع به کنجکاوی‌هایی می‌کنند. در این آموزش‌ها باید حفاظت‌های جنسی را هم در نظرگرفت که آموزش‌هایی است که به کودک و مهم‌تر از همه به والدین داده می‌شود.

وی ادامه داد: متاسفانه والدین با ترس بسیار زیاد با این قضیه برخورد می‌کنند و کودک را برای اینکه اتفاقی برایش نیفتد آنقدر محدود می‌کنند که کودک غیر اجتماعی بار می‌آید. ضمن اینکه به نحوی رفتار می‌کنند که هر اتفاقی افتاد لاپوشانی شود تا بی‌آبرو نشویم و …

این روانشناس ادامه داد: متاسفانه در اتفاقی که برای آتنا افتاد والدین اطمینان بی‌دلیل بودند. آنها نباید به همسایه و مغازه‌دار روبروی خود اطمینان می‌کردند. در آموزش‌ها تاکید می‌شود تا زمانی که کودک بتواند از خود مراقبت کند باید از سوی والدین حمایت شود و آنها هستند که باید بدانند هیچ کس امن نیست و حق ندارند کودک را بدون حمایت رها کنند.

وی اضافه کرد: این موضوع که آدم‌ها می‌توانند قابل اطمینان باشند مگر عکس آن ثابت شود در مورد کودکان صادق نیست و والدین باید فرض را بر این بگذارند که همیشه نظارت مستقیم و حمایت مستقیم از کودک باید وجود داشته باشد.

تقوی درباره نقش مسئولان در حادثه تلخی مانند آتنا گفت: این انتقاد به مسئولان هم می‌تواند وجود داشته باشد که افرادی که سابقه بیماری یا جرم دارند حداقل باید به جامعه اطراف آنها اطلاع‌رسانی شود نه اینکه بیمار و مجرمی ایزوله شود و از جامعه کنار گذاشته شود. مراقبت‌ها و محافظت‌های خاصی باید از این افراد شود که متاسفانه در مورد قاتل آتنا این کار انجام نشده است. ضمن اینکه پرونده‌اش نشان می‌دهد این فرد سابقه جرم‌های جنسی را دارد.

این روانشناس درباره برخورد مردم با فرد خاطی و خانواده این مجرم توضیح داد: متاسفانه مردم ما مردم هیجانی هستند و زود سراغ مجازات فرد خاطی می‌روند و اجازه نمی‌دهند که آسیب‌شناسی شود. برای مثال خفاش شب را گرفتیم و اعدام کردیم ولی بعد از آن ۲ خفاش شب دیگر از دل آن بیرون آمد. یعنی این برخوردهای هیجانی باعث می‌شود که ما فقط آن مساله را تمام کرده و علت آن را پیگیری نکنیم و با نادانی جلو برویم.

وی ادامه داد: این برخورد ناشی از خشم اجتماعی است ولی چاره‌ساز و منطقی نیست. در مقام قانونگذار و کسی که علمی به این قضیه نگاه می‌کند باید حتما فرصت آسیب‌شناسی به آدم‌ها بدهیم که این موضوع را به صورت جدی بررسی کنند تا دوباره به شکل‌های دیگر در جامعه تکرار نشود.

دکتر تقوی درباره آموزش مسایل جنسی به کودکان در مدارس گفت: این آموزش اکنون به شکل خصوصی‌تر در حال انجام است و من خودم تربیت جنسی کودکان را در برخی مدارس انجام می‌دهم. آموزش مسائل جنسی مثل غذا خوردن جزء اصول اولیه است. اگر به بچه‌ای غذا خوردن درست را یاد ندهید لباسش را کثیف می‌کند. مساله جنسیتی هم این گونه است یعنی مقداری آموزش رسمی و درست می‌خواهد چون اگر آموزش درست انجام نشود آموزش‌های غیررسمی و نادرست انجام می‌شود که نتیجه آن فاجعه بار خواهد بود. حتما در پروتکل درمانی و آموزش‌مان از یک سنی این آموزش‌ها باید در نظر گرفته شود.

وی ادامه داد: در کشورهای اروپایی از سن دبستان به صورت غیرمستقیم درباره فرایند سکس توضیح داده نمی‌شود ولی درباره تفاوت‌های جنسیتی به شکل انیمیشن و کاریکاتور به کودکان توضیح داده می‌شود. به نظرم ما این مو‍ضوع را باید به شکل درست وارد فرایند تربیتی‌مان بکنیم که بتوانیم با آگاهی جلو برویم. اگر این کار را انجام ندهیم اسمش خوش‌بینی نیست بلکه خودفریبی است. آمار نشان می‌دهد اتفاقاتی در حال وقوع است که گاها مثل آتنا منجر به فاجعه می‌شود. باید حتی در سنین دبستان آموزش‌های حمایتی و نظارتی به کودکان و والدین انجام شود که متاسفانه در جامعه ما جلوی این آموزش‌ها بسته شده است.