درنگ: جان کلی، ژنرال بازنشسته‌ای که نیویورک‌تایمز به او لقب فانوس نظم و انضباط داده‌ است، معمولا ظاهری بی‌احساس، بدون واکنش و بسیار جدی دارد اما ظاهرا نتوانسته در حین سخنرانی دونالد ترامپ در حضور نمایندگان ۱۹۳ کشور جهان، واکنش‌های خود را کنترل کند و صورتش را از شدت ناراحتی با دست‌هایش پوشانده‌است.

این واکنش‌های عصبی زمانی آغاز شد که ترامپ در میان سخنانش کیم جونگ اون رهبر کره شمالی را مرد موشکی نامید و از عباراتی مانند تروریست‌های بازنده، دولت فاسد ونزوئلا، رژیم جنایتکار ایران و رژیم‌های استکباری استفاده کرد. با شنیدن این واژه‌ها کلی کنترل واکنش‌های خود را از دست داده و صورتش را به نشانه ناامیدی با دست پوشاند.

در لحظه‌ای دیگر از سخنرانی ترامپ وی آرنج‌هایش را روی زانو گذاشته و صورتش را روی دست‌های درهم گره کرده‌اش گذاشت، گویی عمیقا درحال فکر کردن به گزینه‌هایی است که در پیش رو دارد. یکی از دبیران واشنگتن‌اگزماینر در توئیتی نوشت به نظر می‌آید جان کلی در طول سخنرانی دونالد ترامپ دچار نوعی بحران وجودی شده‌ است.

 

هنوز نظر کلی درباره سخنرانی ترامپ مشخص نیست اما زبان بدن او به خوبی گویای آن است که وی به هیچ‌وجه از آنچه می‌شنود راضی نیست. کلی زمانی که ترامپ در سخنرانی‌اش گفت «در هر دو جبهه شورش‌های شارلوتزویل “آدم‌های بدی” حضور داشتند» و نئو‌نازی‌ها و معترضان را با هم دسته‌بندی کرد نیز واکنشی مشابه نشان داد.