درنگمصاحبه حمیدرضا عارف فرزند محمدرضا عارف که چندی پیش منتشر شد محورهای متعددی داشت که هرکدام بخشی از نقدها را به ‌خود معطوف کرد اما پررنگ‌ترین کلیدواژه‌ای که در نقدها استفاده شد، «ژن‌ خوب» بود و حمیدرضا عارف در آن مصاحبه در جواب به ‌نقدهایی که موفقیت‌های او را در عرصه‌های متفاوت حاصل رانت می‌داند، از «ژن و خون خوبی» گفت که او از مادر و پدر خود گرفته و عامل موفقیت خود معرفی کرده است.

دکتر نیلوفر فیوضی در گفتگو با درنگ درباره واقعیت داشتن «ژن خوب» و انتقال آن به فرزند اظهار داشت: بیشتر خصوصیاتی که افراد هنگام تولد در خود دارند، تحت تاثیر ژنتیک است. در این زمینه رنگ چشم، بلندی یا کوتاهی قد، رنگ پوست و … به ژنتیک بستگی دارد. 

وی ادامه داد: درصدی از آی.کیو هم از این شرایط مستثی نیست؛ به عنوان مثال برخی نابهنجاری‌ها از طریق ژنتیک به فرزندان منتقل می‌شود اما نمی‌توان گفت که تمام خصوصیات از این روش منتقل می‌شود اما محیط گاهی نسبت به ژنتیک تاثیر بیشتری روی خصوصیات افراد دارد.

این متخصص زنان و زایمان درباره تاثیر محیط روی خصوصیات افراد به مثالی اشاره کرد و توضیح داد: محققان چندی پیش یک دوقلوی همسان از نظر ژنتیک را در دو محیط متفاوت قرار دادند، یکی در محیط آموزشی و دیگری در محیط غیرآموزشی. بعد از مدتی تاثیرات این دو محیط رو دوقلوها خود را نشان داد.

دکتر فیوضی درباره قانون «بازگشت به میانگین» اظهار داشت: در بحث ژنتیک «قانون بازگشت به میانگین» وجود دارد. به عنوان مثال، اگر پدر و مادر قد بلند باشند، قد فرزند بلندتر نمی‌شود بلکه قد او به میانگینی از اجتماع می‌رسد.

به گفته وی، مبحث ژنتیک بسیار پیچیده است و به این راحتی نمی‌توان درباره آن نظر داد. به طور کلی، ژنتیک و محیط تاثیرات مهمی روی فرد می‌گذارند.