درنگ: واقعیت این است که این مصوبه هفدهم آذرماه سال گذشته در هیأت دولت در جریان بررسی «لایحه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران» به تصویب رسید و بر اساس آن واحد پول ایران، تومان و برابر با ۱۰ ریال ‏تعیین شد که برخی رسانه‌ها در همان زمان نیز به نوعی اطلاع رسانی کردند که گویی به زودی واحد پول در کشور تغییر می‌کند.

اما آنچه باید بدانید این است که منظور از «لایحه» پیشنهادیست که دولت به مجلس می‌دهد تا پس از بررسی و اصلاحات لازم تبدیل به قانون شود. بنابراین لوایحی که در دولت تصویب می‌شوند فقط جنبه پیشنهادی دارند و زمانی رسمیت پیدا می‌کند که این لوایح در مجلس شورای اسلامی تبدیل به قانون شود.

در عین حال این موضوع روز گذشته در هیأت دولت در قالب گزارش کمیسیون اقتصادی دولت مورد بررسی قرار گرفت که باز هم منجر به ایجاد یک جو رسانه‌ای مبنی بر تغییر واحد پول ملی شد.

بنابراین واحد پول ملی همچنان ریال است و تا زمانی که این لایحه در مجلس مورد بررسی قرار نگیرد قابل اجرا نیست. ضمن اینکه هر لایحه‌ای ممکن است در جریان بررسی در مجلس اصلاحات زیادی نسبت به پیشنهاد دولت داشته باشد.

ذکر این نکته ضروری است، پس از اینکه لایحه مذکور در نوبت رسیدگی مجلس قرار گیرد و با فرض این که تصویب و تبدیل به قانون شود، باید از سوی رئیس مجلس به رئیس جمهور ابلاغ شود تا پس از ابلاغ رئیس جمهور نیز اجرایی شود. با این تفاصیل از هم اکنون ذهن جامعه نباید درگیر تغییر پول ملی باشد.