درنگ : عزت‌الله رمضانی‌فر در سال ۱۳۲۳ در تهران بدنیا آمد. وی کار تئاتر را در دوران تحصیل در مدارس تهران آغاز کرد و بعد از اتمام کلاس نهم با قبولی در یک آزمون ورودی در رشته بازیگری ادامه تحصیل داد. او فعالیت در تئاتر را از سال ۱۳۴۰ در «اداره تئاتر» و «سنگلج» و در کنار هنرمندانی چون حمید سمندریان، عباس جوانمرد، عزت‌الله انتظامی، علی نصیریان و پرویز فنی‌زاده ادامه داد. رمضانی فر در نمایش میراث کارِ بهرام بیضایی در تالار ۲۵ شهریور در آذر ماه ۱۳۴۶ بر صحنه رفت. او در سال ۱۳۴۴ به عنوان دستیار فیلمبردار در امور سینمایی وزارت فرهنگ و هنر مشغول به کار شد و در سال ۱۳۵۱ در رشته فیلمبرداری دانشکده هنرهای دراماتیک لیسانس خود را دریافت کرد. وی فعالیت در سینما را از سال ۱۳۴۸ با بازی در فیلم گاو به کارگردانی داریوش مهرجویی آغاز کرد و اینک بیش از پنجاه سال است که در زمینه بازیگری تئاتر و سینما فعالیت دارد.

این بازیگر پیشکسوت با حضور در غرقه درنگ در نمایشگاه مطبوعات درباره فعالیت‌های اخیرش در حوزه بازیگری گفت: من بعد از سریال «علی البدل» که در ایام عید پخش شد، اکنون مشغول بازی در سریالی به نام «افسانه هزارپایان» نوشته «حسن وارسته» و به کارگردانی «شهاب عباسی»  برای شبکه نسیم هستم که ۵۲ قسمت است. ما زمانی هزاردستان داشتیم و حالا به هزار پایان رسیده‌ایم. این کار به زودی برای شبکه نسیم آماده پخش می‌شود. یک قرارداد کاری جدید هم به تازگی بسته‌ام برای فیلم سینمایی «تصویرم در آیینه نیست» به کارگردانی «محمدرضا خاکی»  که تلاش می‌شود این فیلم برای جشنواره فیلم فجر آماده شود. فیلم سینمایی دیگری به نام « کهریزک» به کارگردانی «عباس رجیزی» را در دست دارم که در این فیلم هم نقش اصلی را به عهده دارم. عباس رجیزی فیلم‌هایش در جشنواره‌های جهانی مطرح شده است.

رمضانی‌فر درباره خاطرات خود در سینما و تئاتر گفت: در کار ما همیشه خاطرات زیاد است، تاکنون حدود ۵۰ فیلم بازی کرده‌ام که ۵۰ خاطره متفاوت دارد. من در فیلم گاو ساخته «داریوش مهرجویی» در سال ۴۷ بازی کردم و برای آن جایزه گرفتم و از آن موقع تاکنون در فیلم‌های بسیاری بازی کرده‌ام. من از ۱۴ یا ۱۵ سالگی وارد حیطه بازیگری شدم و اگر به گذشته برمی‌گشتم باز هم بازیگری را انتخاب می‌کردم ولی به نحوی که بهتر از این باشد و به خواسته‌های بیشتری برسم.

 

 

این بازیگر پیشکسوت درباره حمایت دولتی از هنرمندان پیشکسوت گفت: اخیرا کانونی به نام کانون پیشکسوتان هنرمندان وابسته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تاسیس شده که جای تشکر دارد و افرادی که عضو این کانون هستند همه از هنرمندان درجه یک عرصه‌های مختلف همچون نقاشی، مجسمه‌سازی، موسیقی، بازیگری، کارگردانی و … هستند. حقوق آن بسیار ناچیز و حدود ۱۵۰ هزار تومان است ولی سالی ۲ بار اعضای گروه را تفریح می‌برند و جشن تولد برای هنرمندان می‌گیرند که کار بسیار خوبی است. من در اینجا از آقای «عباس عظیمی» مدیر عامل کانون پیشکسوتان تشکر می‌کنم که زیر نظر آقای «مرادخانی» در وزارت ارشاد این حمایت را از هنرمندان پیشکسوت انجام می‌دهند.

این بازیگر بدحساب بودن برخی تهیه کننده‌های تلویزیون را  دغدغه این روزهای خود عنوان کرد و گفت: متاسفانه در خیلی از کارهایی که ما انجام می‌دهیم، تهیه کننده‌ها بدحسابی می‌کنند. برای مثال برای سریالی که عید از تلویزیون پخش شده هنوز با من تسویه نشده‌ است. تهیه کننده‌ها نماینده تلویزیون هستند و در واقع رابط ما با تلویزیون هستند ولی متاسفانه در حساب و کتاب به موقع با بازیگران ضعیف عمل می‌کنند. جایگاه ما طوری است که نمی‌توانیم به جایی هم شکایت کنیم. من و امثال من در این خصوص بسیار زیاد هستیم که دستمان هم به جایی بند نیست. برای مثال برای سریال علی‌البدل که عید پخش شد یک قسط به ما پرداخت شد و مابقی را هنوز نداده‌اند و ما باید منتظر بمانیم تا ببنیم کی پرداخت می‌کنند.

عرت الله رمضانی‌فر درباره ارائه خدمات درمانی بیشتر به هنرمندان پیشکسوت به درنگ گفت: قرار بود برای حمایت درمانی بیشتر از هنرمندان، بیمه طلایی به ما بدهند که بعد ملغی شد ولی اکنون از سوی خانه سینما که وابسته به وزارت ارشاد است، بیمه هستیم ولی سالی یکبار هزینه بیمه تکمیلی را جداگانه از ما می‌گیرند. ما  حقوق حداقلی از بیمه دریافت می‌کنیم.